Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 865 от 11.08.2021, Окръжен съд - Благоевград

Съд
Окръжен съд - Благоевград
Дело
Въззивно частно гражданско дело 570/2021
Вид
Определение № 865
Подписан
11.08.2021
В сила
11.08.2021
Състав
Николай Грънчаров, Габриела Тричкова, Владимир Ковачев

Цитирани разпоредби

  • чл.131 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 140 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.276 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.42, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.44, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.46, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.46, ал.4 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.56, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.64 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.64, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.64, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 66, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 865 гр. Благоевград , 11.08.2021 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, ЧЕТВЪРТИ ВЪЗЗИВЕН

ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ в закрито заседание на единадесети август, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

Председател:

Членове:

Николай Грънчаров

Владимир Ковачев

Габриела Тричкова като разгледа докладваното от Габриела Тричкова Въззивно частно гражданско дело № 20211200500570 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 2, във вр. с чл. 66, ал. 2 ГПК и е образувано по подадена частна жалба от М. Б. Т., с ЕГН **********, с адрес гр.С., ж.к.“С. Т.“ бл.*-*, вх.*, ап.*, чрез адв. И.Й. М., от АК В., със съдебен адрес гр.С., бул.“Г. М. С.“ № *, ет.*, ап.* против протоколно определение № 1416 от 17.05.2021г. постановено по гр.д. №668/2020г. по описа на РС С., с което е оставено без разглеждане като просрочено искането на ответницата за възстановяване на срока за отговор на депозираната по делото искова молба.

В жалбата се твърди, че за да постанови обжалваното определение районния съд е приел, че ответницата е узнала за пропуснатия срок още през месец декември 2020г., поради което и срокът за подаване на искане за възстановяване на срока бил изтекъл.

Излага се, че произнасянето на РС е неправилно, като постановено при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила и в противоречие със закона.

Сочи се в жалбата, че в нито един момент от развитието на производството и до датата на подаване на искането за възстановяване на срока за отговор ответницата не е била редовно призовава, нито редовно са й връчвани съдебни книжа. Доколкото е било осъществено призоваване за заседание, то е било извън срока по чл.56, ал.3 от ГПК.

Навежда се довод, че от данните по делото не се установява в какъвто и да било момент от развитието на делото страната да е била уведомявана за връчването на искова молба и приложения, нито пък за това кога и на кого са били връчени молбата и приложенията. В тази връзка се твърди, че ответницата не е имало как да узнае кога е изтекъл срокът, респ. от кога тече срокът за подаване на молба за възстановяване. Не се оспорва, че ответницата е била уведомявана по телефон от призовкар и деловодител /в условията на нередовно призоваване/ за дата на насрочено съдебно заседание, както и за обстоятелството, че следва да получи определението на съда по чл. 140 от ГПК за насрочване на заседание, но не и за това, че следва и може да получи препис от искова молба и приложения, нито пък за това кой и кога ги е получил. Не се оспорва, че с резолюция/разпореждане на съда от месец декември 2020г. е постановен отказ за връчване на искова молба и приложения поради 1 осъществено редовно връчване, но този отказ не е съобщаван на ответницата. С оглед на това се излага становище, че искането за възстановяване на срок се явява своевременно направено, в първия възможен момент след узнаването за това, че срокът е изтекъл, поради осъществено връчване на конкретно лице на конкретна дата.

На следващо място в жалбата се излага, че от проведения разпит на брата на ответницата, за който се твърди че е получил книжата за нея, категорично се установява, че двамата са в лоши отношения, че същият се явява заинтересовано лице /което е пречка за връчване по чл.46, ал.3 от ГПК/, че е в добри отношения с насрещната страна, с която живее на един адрес, както и че нито е предавал книжа на ответницата /напротив предавал е същите на ищцата/, нито й е съобщавал за делото, нито пък живее в едно домакинство с М.Т. /предвид указанието на съда да се осъществи връчване на лице от домакинството/, а самата ответница не живее на регистрирания си постоянен адрес и не е посещавала същия. Поддържа се, че съдът е отказал да кредитира, показанията му като „защитни”, което е абсолютно необосновано. Обстоятелството, че ответницата живее в гр.С., не е посещавала гр.С., не се е срещала с брат си и не е имало как да узнае за това, че искова молба и приложения са връчени именно на брат й и то именно през месец септември 2020г. е потвърдено и от разпита на свидетелката М. С., които също неоснователно са игнорирани.

Твърди се в жалбата, че при липсата на категорични данни ответницата да е била редовно уведомявана за процесуални действия на страните или на съда, или пък за това кога и на кого точно са връчвани искова молба и приложения, следва да се приеме, че узнаването за пропускането на срока е осъществено именно в твърдяния от нея момент след ангажиране на адвокатска защита. В този смисъл и съдебната практика, напр. Определение №216/18.12.2018г. по ч.гр.д.№4360/2018г. на ВКС, 2-ро г.о. Още повече това е така и защото преди този момент съдът не е бил изпълнил и задължението си да укаже на ответницата евентуалните нередовности на извършени от нея процесуални действия, нито пък задължението си да й укаже възможността да ползва правна помощ, както и да й предостави такава, което е следвало да стори служебно.

Иска се да бъде отменено атакуваното протоколно определение на Районен съд- С. и да бъде постановен съдебен акт, по силата на който молбата за възстановяване на срока за отговор на исковата молба да бъде уважена.

В срока по чл.276 от ГПК е депозиран писмен отговор от ищцата в първоинстанционното производство, С. Х. Т., чрез пълномощник адв. Е.П.. В същия е изложено, че подадената частна жалба е неоснователна, поради което следва да бъде оставена без уважение. Излага се, че същата не отговаря на изискванията чл.274, ал.1, т.2, във връзка с чл.275, ал.2, тъй като в нея не е изложено в какво се състои порочността на атакуваното определение, а единствено се съдържат доводи относно това налице ли е редовно връчване на исковата молба и налице ли е редовно призоваване на ответницата.

Поддържа се в отговора, че първоинстанционния съд е приел в обжалваното определение, че подадената молба за възстановяване на срока за отговор е просрочена, доколкото ответницата е научила за предявения иск и образуваното дело след телефонно обаждане от призовкар на съда, което е станало на 03.12.2020г., на 10.12.2020г. също е осъществен телефонен разговор с ответницата, в който е уведомена за датата и часа на провеждане на съдебното заседание. Излага се, че след телефонното обаждане от 03.12.2020г. ответницата е научила че срещу нея е заведено дело, като е поискала от съда да й бъдат изпратени съдебни книжа. Поддържа се, че съдът е положил всички усилия за връчване на тези съдебни книжа на известните по делото адреси. Сочи се, че молбата за възстановяване на срока е депозирана три месеца след узнаване за наличието на образуваното дело, поради което е подадена след изтичане на едноседмичния срок от узнаване, както правилно е приел и съдът.

2

По доводите изразени в частната жалба относно влошените отношения между ответницата и нейния брат Х. Т., на когото е отбелязано, че са връчени исковата молба и приложенията, е изразено становище че същите са неотносими.

Заявено е становище, че крайния извод на съда за просрочване на молбата за възстановяване на срока е правилен и законосъобразен, като дори да се приеме, че е налице хипотезата на чл.46, ал.4 от ГПК, че ответницата не живее на адреса посочен в исковата молба, то същата е узнала за наличие на съдебно производство, респективно, че книжата са връчени на трето лице на 03.12.2020г., когато призовкар при РС С. изрично я уведомил за наличието на дело в РС С., а молбата е подадена на 04.03.2021г. , поради което е просрочена.

Предвид изложеното, се иска да бъде потвърдено обжалваното определение, като правилно и законосъобразно.

Съдът, след като се запозна с доводите на жалбоподателя, материалите по делото и като съобрази закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Пред РС С., е образувано на 18.08.2020г. гр.д. № 668/2020г. по искова молба подадена от С.Т. срещу жалбоподателката М.Т..

С разпореждане от 10.09.2020г. съдът е постановил изпълнение на процедурата по чл.131 от ГПК. Видно от съобщението приложено на л.20 от делото съобщението е връчено на С.

Х. Т., ищец по делото за която е отбелязано че е леля на ответницата. Първостепенния съд е констатирал нередовното връчване на съобщението, като е разпоредил изпращане на ново, което да се връчи лично на ответницата или на пълнолетен член от домакинството, който е съгласен да ги получи със задължение да предаде книжата на адресата. Съобщението по чл.131 от ГПК, ведно с книжата по делото са връчени на 21.09.2020г. на Х. Т., брат на ответницата.

В указания срок ответницата не е депозирала писмен отговор на подадената искова молба.

С определение от 30.11.2020г. РС С. е насрочил открито съдебно заседание на 16.12.2020г., като се е произнесъл по доказателствените искания на ищцата.

До страните са изпратени призовки, като призовката на ответницата М.Т. е върната в цялост на 03.12.2020г. с отбелязване, че лицето не е било намерено на посочения адрес, отразено е от връчителя, че ответницата е уведомена за датата и часа на съдебното заседание на телефон *, като е уведомена, че следва да се яви да и се връчи съобщението.

С молба вх.№ 907063 от 16.12.2020г. ответницата е заявила, че на 03.12.2020г. е получила телефонно обаждане, че е призована в качеството си на ответник по делото за присъствие в съдебно заседание на 16.12.2020г., но тъй като е ангажирана от по рано по адм. дело № 520/2020г. на АС Благоевград моли делото да се отложи.Направила е искане да получи копие от исковата молба, заедно с приложенията към нея.

В проведеното съдебно заседание на 16.12.2020г. РС С., не е дал ход на делото поради нередовното призоваване на ответницата, като с оглед направеното искане е постановил на ответницата да се предоставят препис от исковата молба и доказателствата към нея, както и да й се връчи определението по реда на чл.140 от ГПК.

Призовка, ведно с книжата е била изпратена на ответницата на адреса посочен в подадената от нея молба. За съдебното заседание на 03.02.2021г., отрязък от изпратената призовка не е върнат по делото, поради което не е даден ход и делото е отложено.

3

Призовката е върната в цялост след провеждане на съдебното заседание на 08.02.2021г., като в нея е отразено, че адреса е посетен своевременно, на 18.01.2021г. и на 24.01.2021г. но никой не е намерен, като е оставено съобщение без резултат.

За съдебното заседание насрочено на 10.03.2021г. ответницата отново не е била намерена на посочения от нея адрес, като призовката е върната в цялост с отбелязване, че в блок **, вх.*, на * етаж живеят сем. С., сем. П. и сем. К. и по сведение на живущите от ап.*, такова лице няма във входа.

По делото на 23.02.2021г. е изготвена справка за постоянния и настоящ адрес на ответницата и справка за регистрирани действащи трудови договори.

С дата 04.03.2021г. по делото е депозирана по електронна поща молба от адв. И. М., към която е приложена молба за възстановяване на срока за отговор на ответницата.

Препис от молбата е връчен на ищцата чрез нейния пълномощник, който в срок е подал отговор.

С обжалваното определение първоинстанционния съд е оставил без разглеждане подадената молба, за възстановяване на срока за подаване на писмен отговор като недопустима, като е приел, че молбата е подадена извън срока по чл.64, ал.3 от ГПК, тъй като ответницата е уведомена на 03.12.2020г. за насроченото съдебно заседание, като срокът за подаване на молбата е изтекъл на 10.12.2020г.

Определението е съобщено в проведеното съдебно заседание на страните, на 17.05.2021г., като жалбата е подадена на 25.05.2021г. по куриер.

При извършената проверка съдът установи, че жалбата инициирала настоящото производство е депозирана в срок, от лице притежаващо активна процесуална легитимация, като същата е насочена против съдебен акт подлежащ на инстанционен контрол, поради което се явява допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна, поради следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл.64, ал.2 от ГПК страната, която е пропуснала установения от закона или определения от съда срок, може да поиска неговото възстановяване, ако докаже, че пропускането му се дължи на особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее. Според ал.3 на същия текст молбата се подава в едноседмичен срок от съобщението за пропускането му. Законът разграничава началния момент на срока за подаване на молбата за възстановяване от изтичане на срока, чието възстановяване се иска.