Определение № 149 от 26.02.2024, Апелативен съд - Варна
- Съд
- Апелативен съд - Варна
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 53/2024
- Вид
- Определение № 149
- Подписан
- 26.02.2024
- В сила
- 26.02.2024
- Състав
- Диана Вълева Джамбазова, Росица Славчова Станчева, Юлия Русева Бажлекова
Цитирани разпоредби
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 149 гр. Варна, 26.02.2024 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – ВАРНА, II СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и шести февруари през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Диана В. Джамбазова
Членове:
Росица Сл. Станчева
Юлия Р. Бажлекова като разгледа докладваното от Диана В. Джамбазова Въззивно частно гражданско дело № 20243000500053 по описа за 2024 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по частна жалба, подадена от П. И. Г. от гр.Варна срещу определение № 114/10.01.2024 г. по ч.гр.д.№ 8/2024 г. на Окръжен съд - Варна, с което е оставена без разглеждане жалба с вх.№ 83/01.09.2023 г. против определение № 171/18.07.2023 г. на съдия по вписванията при СВ – гр. Варна, с което се отказва да се заличи възбрана, вписана под акт № 279, том VI, вх.рег. № 13640/2013 г. на СВ - Варна, на основание чл.32а от ПВ, във вр. с чл.31 от ПВ, вр. с чл.4 от ПВ. Оплакванията са за неправилност поради нарушение на закона, с молба за отмяна.
Частната жалба е подадена в срок и от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество, тя е неоснователна.
Производство е пред Окръжен съд – Варна е образувано по жалба с вх.
№ 83/01.09.2023 г. на П. И. Г. против определение № 171/18.07.2023 г. на съдия по вписванията при СВ – гр. Варна, с което се отказва заличаване на възбрана, вписана под акт № 279, том VI, вх.рег. № 13640/2013 г. на СВ Варна, на основание чл. 32а от ПВ, във вр. с чл. 31 от ПВ, вр. с чл. 4 от ПВ.
От доказателствата по делото се установява, че жалбоподателят е сезирал СВВарна на 18.07.2023 г. с молба вх.рег. № 021207 за заличаване на възбрана, поради изтекла давност. С Определение № 171/18.07.2023 г. на съдия по вписванията при СВ – гр. Варна е отказано заличаване на възбраната. Отказът на съдията по вписвания е връчен лично на молителя Г. на 25.07.2023 г., удостоверено с подписа на последния /лист 20 на гърба/. Едноседмичният срок за депозиране на жалбата е изтекъл на 01.08.2023 г. /работен ден/, като същата е депозирана в СВ - Варна на 01.09.2023 г., поради което е недопустима като просрочена.
1
Обжалваното определение, с което жалбата срещу акта на СВ-Варна е оставена без разглеждане е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено, поради което Варненският апелативен съд ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА определение № 114/10.01.2024 г., по ч.гр.д.№ № 8/2024 г. на Окръжен съд – Варна.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2