Определение № 251 от 05.02.2026, Районен съд - Ямбол
- Съд
- Районен съд - Ямбол
- Дело
- Гражданско дело 3333/2025
- Вид
- Определение № 251
- Подписан
- 05.02.2026
- В сила
- 19.02.2026
- Състав
- Димчо Генев Димов
Цитирани разпоредби
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.222, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.60, ал.4 · Граждански процесуален кодекс
- чл.222, ал.3 · Кодекс на труда
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 251 гр. Я., 05.02.2026 г.
РАЙОНЕН СЪД – Я., XVII СЪСТАВ, в закрито заседание на пети февруари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Димчо Г. Димов като разгледа докладваното от Димчо Г. Димов Гражданско дело № 20252330103333 по описа за 2025 година
Производството е образувано по искова молба от В. В. Т. от гр.С. обл.Я., с която против **** на СУ „П.К.Яворов“ гр.С., Б. С. Г.а с адрес: гр.С., ул.*******, е предявен иск с посочено правно основание чл.357, ал.1, вр.чл.222, ал.3 КТ.
Иска се от съда да постанови решение, с което да осъди ответната страна да изплати разликата в размера на обезщетението по смисъла на чл.222, ал.3 ГПК, във вр. с чл.11, т.6 от Вътрешните правила за работната заплата в размер на 3692.04 лева.
С разпореждане № 211/19.01.2026 год. съдът е оставил без движение исковата молба като е указал на ищеца в 1-седмичен срок от получавене на съобщението за това да представи поправена искова молба, с препис за ответника, с която предявения иск следва да бъде насочен срещу надлежния ответник - работодателя на ищеца - СУ „П.К.Яворов“ гр.С., като съответно се формулира и прецизира петитума/искането.
Със същото разпореждане съдът е указал на ищеца, че ако не изпълни дадените му указания и в указания срок, производството по делото ще бъде прекратено, а исковата молба и приложенията към нея ще бъдат върнати.
Разпореждането на съда - № 211/19.01.2026 год. е връчено на пълномощника на ищеца адв.С. И. от АК Я. на 28.01.2026 год. видно от приложеното по делото съобщение.
По делото е постъпила молба вх.№ 2469/05.02.2026 год., с която се представя поправена искова молба съгласно дадените от съда указания, но извън посочения от съда срок.
Съгласно правилата за броена на срокове, срокът който се брои на седмици, изтича в съответния ден на последната седмица – чл.60, ал.4 ГПК.
Разпореждането с дадените от съда указания е получено на 28.01.2026 год. /срядаприсъствен ден/ като срока е изтекъл на 04.02.2026 год. /сряда-присъствен ден/, следователно указанията на съда са изпълнени от ищеца след изтичане на указания от съда срок, тъй като поправената искова молба е депозирана в ЯРС на 05.02.2026 год.
1
Съгласно чл.129, ал.3 ГПК, когато ищецът не отстрани в срока нередовностите, исковата молба заедно с приложенията се връща.
Водим от горното и на основание чл.129, ал.3 ГПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕКРАТЯВА, производството по гр.д. № 3333/2025 г. по описа на Районен съд Я. и ВРЪЩА исковата молба и приложенията към нея на ищеца В. В. Т. от гр.С. обл.Я..
Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд Я., с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на ищцата.
Съдия при Районен съд – Я.: _______________________
2
----- следващ документ -----
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 251 гр. Я., 05.02.2026 г.
РАЙОНЕН СЪД – Я., XVII СЪСТАВ, в закрито заседание на пети февруари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Димчо Г. Димов като разгледа докладваното от Димчо Г. Димов Гражданско дело № 20252330103333 по описа за 2025 година
Производството е образувано по искова молба от В. В. Т. от гр.С. обл.Я., с която против **** на СУ „П.К.Яворов“ гр.С., Б. С. Г.а с адрес: гр.С., ул.*******, е предявен иск с посочено правно основание чл.357, ал.1, вр.чл.222, ал.3 КТ.
Иска се от съда да постанови решение, с което да осъди ответната страна да изплати разликата в размера на обезщетението по смисъла на чл.222, ал.3 ГПК, във вр. с чл.11, т.6 от Вътрешните правила за работната заплата в размер на 3692.04 лева.
С разпореждане № 211/19.01.2026 год. съдът е оставил без движение исковата молба като е указал на ищеца в 1-седмичен срок от получавене на съобщението за това да представи поправена искова молба, с препис за ответника, с която предявения иск следва да бъде насочен срещу надлежния ответник - работодателя на ищеца - СУ „П.К.Яворов“ гр.С., като съответно се формулира и прецизира петитума/искането.
Със същото разпореждане съдът е указал на ищеца, че ако не изпълни дадените му указания и в указания срок, производството по делото ще бъде прекратено, а исковата молба и приложенията към нея ще бъдат върнати.
Разпореждането на съда - № 211/19.01.2026 год. е връчено на пълномощника на ищеца адв.С. И. от АК Я. на 28.01.2026 год. видно от приложеното по делото съобщение.
По делото е постъпила молба вх.№ 2469/05.02.2026 год., с която се представя поправена искова молба съгласно дадените от съда указания, но извън посочения от съда срок.
Съгласно правилата за броена на срокове, срокът който се брои на седмици, изтича в съответния ден на последната седмица – чл.60, ал.4 ГПК.
Разпореждането с дадените от съда указания е получено на 28.01.2026 год. /срядаприсъствен ден/ като срока е изтекъл на 04.02.2026 год. /сряда-присъствен ден/, следователно указанията на съда са изпълнени от ищеца след изтичане на указания от съда срок, тъй като поправената искова молба е депозирана в ЯРС на 05.02.2026 год.
1
Съгласно чл.129, ал.3 ГПК, когато ищецът не отстрани в срока нередовностите, исковата молба заедно с приложенията се връща.
Водим от горното и на основание чл.129, ал.3 ГПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕКРАТЯВА, производството по гр.д. № 3333/2025 г. по описа на Районен съд Я. и ВРЪЩА исковата молба и приложенията към нея на ищеца В. В. Т. от гр.С. обл.Я..
Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд Я., с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на ищцата.
Съдия при Районен съд – Я.: _______________________
2