Разпореждане № 260571 от 19.02.2025, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Гражданско дело 8808/2020
- Вид
- Разпореждане № 260571
- Подписан
- 19.02.2025
- В сила
- 02.12.2025
- Състав
- СВИЛЕН СТАНЧЕВ ИВАНОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 49 · Закон за задълженията и договорите
Р
А З П
О Р Е
Ж Д А
Н Е
Гр. София 19.02.2025 г.
Софийски градски съд първо гражданско отделение в състав:
Съдия: Свилен Станчев като разгледа гр.дело № 8808 по описа за 2020 г., съобрази следното:
Делото е образувано по искова молба с вх. № 85471 от 20.08.2020 г., с която княз лорд Академик проф. д-р по право и д-р по икономика М.Д.Д. е предявил срещу Софийския районен съд три осъдителни иска, които съдът е приел, че са с правно основание чл. 49 ЗЗД:
1. Частичен иск за обезщетение за имуществени вреди в размер на 24 500 лева, като с думи ищецът е пояснил, че размерът е двадесет и четири хиляди лева, като част от 3 500 000 лева.
2. Частичен иск за 15 000 лева обезщетение за причинени имуществени вреди – „лекарства и лечения, усилена храна“, ведно с лихвата от датата на завеждане на исковата молба.
3. Частичен иск за обезщетение за неимуществени вреди в размер на 24 500 лева като част от иск за 3 000 000 лева.
С определение № 271349 от 06.07.2021 г. съдът е оставил без уважение искането на ищеца за освобождаване от държавна такса. Определението е влязло в сила след въззивна и касационна проверка, на 21.09.2022 г. На това основание, с разпореждане № 271939 от 24.10.2022 г. съдът е определил нов срок за внасяне на държавните такси по делото, с указания за начина на внасянето им.
С две молби с идентично съдържание с вх. № 311013 и 311014 от 14.11.2022 г. ищецът е направил искане до съда да отмени свое разпореждане № 271939 от 24.10.2022 г. С разпореждане № 273644 от 15.12.2022 г. съдът е оставил без уважение искането. Частната жалба срещу това разпореждане е била оставена без разглеждане с определение № 149 от 23.01.2024 г. по в.ч.гр.д. № 60/2023 г. на САС, потвърдено с определение № 2427 от 20.05.2024 г. по гр.д. № 1312/24 г. на ВКС I г.о.
Срокът за изпълнение на указанията за внасяне на държавна такса е изтекъл на 14.11.2022 г. и в този срок указанията на съда не са изпълнени. Това е основание за връщане на исковата молба и прекратяване на производството по делото.
Мотивиран от горното, съдът
Р
А З П
О Р Е
Д И:
Връща искова молба с вх. № 85471 от 20.08.2020 г., подадена от лорд Академик проф. д-р по право и д-р по икономика М.Д.Д., и прекратява производството по гр. дело № 8808/2020 г. по описа на Софийски градски съд I-21 с-в.
Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.
СЪДИЯ: