Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 18 от 12.01.2023, Върховен касационен съд

Съд
Върховен касационен съд
Дело
Касационно частно търговско дело 2722/2022
Вид
Определение № 18
Подписан
12.01.2023
Състав
Евгений Стайков, Ирина Петрова, Десислава Добрева

Цитирани разпоредби

  • чл.274,ал.2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 18 гр. София, 12.01.2023 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 1-ВО ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ

4-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и първи декември през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: Евгений Стайков

Членове:

Ирина Петрова

Десислава Добрева като разгледа докладваното от Ирина Петрова Частно касационно търговско дело № 20228003902722 по описа за 2022 година

Производството е по реда чл.274,ал.2 ГПК, образувано по частна жалба вх.№ 1949, постъпила в Апелативен съд София на 01.02.2022г., изпратена по имейл на 31.01.2022г., подадена от Б. И. М. срещу разпореждане № 3763 от 30.11.2021г. по в.гр.д.№ 2172/2020г. на Апелативен съд София, с което е върната подадената от М. касационна жалба вх.№ 9533/07.06.2021г. против постановеното въззивно решение по в.гр.д. № 2172/2020г.

Искането е за отмяна на разпореждането. Оспорва се правилността на извода, че касационната жалба подлежи на връщане поради неизпълнението на указанията за внасяне на държавна такса от 30 лв. за депозирането й.

Твърдението е, че по сметката на ВКС сумата е постъпила в срок видно от приложеното платежно нареждане, което касаторката не е знаела, че следва изрично да представи с молба по делото.

Настоящият състав констатира, че частната жалба е подадена след изтичането на преклузивния срок за обжалване.

За постановеното разпореждане страната е редовно уведомена на 21.01.2022г.

Срокът за подаването на частната жалба е изтекъл на 28.01.2022г. /петък/. Жалбата е подадена на третия ден след изтичането му изпратена е по имейл на 31.01.2022г. /л.23 от материалите по настоящото дело/.

Преклудиращият ефект на изтичането на срока за упражняване на 1 процесуалното право за подаването й, влече нейната недопустимост и оставянето й без разглеждане.

По изложените съображения, Върховният касационен съд, ТК, състав на Първо т.о.

ОПРЕДЕЛИ:

Оставя без разглеждане частна жалба вх.№ 1949/01.02.2022г., подадена от Б.

И. М.

Определението може да се обжалва пред друг състав на ТК на ВКС в едноседмичен срок от връчването му.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2