Определение № 2998 от 03.08.2023, Окръжен съд - Варна
- Съд
- Окръжен съд - Варна
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 1533/2023
- Вид
- Определение № 2998
- Подписан
- 03.08.2023
- В сила
- 03.08.2023
- Състав
- Галина Чавдарова, мл.с. Марина Кирилова Семова, Ралица Цанкова Райкова
Цитирани разпоредби
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2998 гр. Варна, 03.08.2023 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ВАРНА, V СЪСТАВ, в закрито заседание на трети август през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Галина Чавдарова
Членове:
Ралица Ц. Райкова мл.с. Марина К. Семова като разгледа докладваното от Галина Чавдарова Въззивно частно гражданско дело № 20233100501533 по описа за 2023 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.
Подадена е частна жалба от ЗК ЛЕВ ИНС АД, ЕИК 121130788, със седалище гр.София, против Определение № 385/17.05.2023г. по гр.д.№ 521/2023г. на РС- Девня, с което е прекратено производството по делото и е обезсилена заповед за изпълнение, издадена по ч.гр.д.№265/23г. по описа на ДРС.
В частнат а жалба се навеждат твърдения за неправилност на определението, като се твърди своевременно предявяване на установителния иск в крайния срок -09.05.23г. съгласно чл.72 ЗЗД. Моли да бъде отменено определението и да се върне делото на ДРС за продължаване на съдопроизводствените действия.
Частната жалба е подадена в срок от оправомощено за това лице и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.
Разгледана по същество, същата се явява основателна по следните съображения:
Производството през ДРС е образувано по постъпила искова молба по реда на чл.422 ГПК от ЗК ЛЕВ ИНС АД против Р. Р. И., входирана под №3134/15.05.23г. като е отразено получаването й чрез пощата. Макар и в производството по гр.д.№521/23г. на ДРС да не е приложен плика, с който е подадена молбата, то същият се намира в кориците на ч.гр.д.№265/23г. на ДРС / приложено по делото/. Видно от последния исковата молба, входирана под №3134/15.05.23г., е подадена на 09.05.23г. Указанията за предявяване на иск след постъпило възражение срещу издадена заповед по чл.410 ГПК са връчени на кредитора на 07.04.23г. Съгласно правилата за изчисляване на срока по чл.60 ГПК така дадения срок е изтекъл на 09.05.23г. / първия присъствен работен ден /. Доколкото обаче е безспорно, че в така дадения от съда срок ищецът е депозирал исковата си молба, то настоящият състав 1 намира, че не е налице недопустимост на иска, поради което и не е било налице основание за прекратяване на производството по делото.
По така изложените съображения настоящият състав намира, че обжалваното определение №385/17.05.2023г. като неправилно следва да бъде отменено, а делото да се върне на ДРС за продължаване на съдопроизводствените действия.
Водим от горното и на основание чл. 278 ГПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение №385/17.05.2023г., постановено по гр.д.№ 521/2023г. по описа на Районен съд Девня.
ВРЪЩА делото на ДРС за продължаване на съдопроизводствените действия.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2