Определение № 1386 от 08.09.2026, Районен съд - Благоевград
- Съд
- Районен съд - Благоевград
- Дело
- Гражданско дело 1480/2026
- Вид
- Определение № 1386
- Подписан
- 08.09.2026
- Състав
- Татяна Димитрова Богоева
Цитирани разпоредби
- чл.129, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 61 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1386 гр. Благоевград, 08.09.2026 г.
РАЙОНЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, III ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на осми септември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Татяна Д. Богоева като разгледа докладваното от Татяна Д. Богоева Гражданско дело № 20261210101480 по описа за 2026 година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по делото е образувано въз основа на подадена искова молба от В. К. Г., с ЕГН **********, чрез адвокат И. М. Ц., със съдебен адрес гр. С срещу Й. Д. У., с ЕГН **********, с адрес гр. .
В изпълнение на правомощията си по чл.129, ал.2 от ГПК след като е проверил редовността на постъпилата искова молба, съдът е констатирал, че същата е нередовна, поради което с Разпореждане № 3555/12.06.2026г. я е оставил без движение, като на ищцата е даден двуседмичен срок от получаване на съобщението за отстраняване на констатираните нередовности, подробно посочени в разпореждането.
Съобщението за оставяне на исковата молба без движение, ведно с постановеното от съда разпореждане е редовно връчено на 18.08.2026г. чрез адвокат И. Ц..
Срокът за отстраняване на нередовностите, констатирани от първоинстанционният съд, съобразно правилата на чл. 60 и чл. 61 ГПК, е изтекъл на 02.09.2026г. /присъствен и работен ден - вторник/. До изтичането на срока и до настоящият момент не е представена поправена искова молба, в която да са отстранени посочените от съда нередовности, като ищеца не е проявил процесуална активност за отстраняване на същите.
Налице е неизпълнение на дадените от съда указания по привеждането на исковата молба в съответствие с изискванията на закона, което представлява процесуално бездействие, имащо за последица прекратяване на производството по делото, тъй като срокът е преклузивен и след изтичането му се погасява правото за извършване на съответното процесуално действие.
Предвид горното и на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, съдът намира, че делото следва да бъде прекратено, а исковата молба върната на подателя.
1
Водим от гореизложеното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА подадената искова молба от В. К. Г., с ЕГН **********, чрез адвокат И. М. Ц., със съдебен адрес гр. , ведно с приложенията към нея, поради неотстранени в срок нередовности на исковата молба.
ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 1480 по описа на Районен съд – Благоевград за 2026 г.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд – Благоевград, в едноседмичен срок от получаване на съобщението за изготвянето му от ищците.
Препис от определението да се изпрати на ищцата на посочения съдебен адрес.
Съдия при Районен съд – Благоевград: _______________________ 2