Определение № 2958 от 10.11.2025, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 3016/2025
- Вид
- Определение № 2958
- Подписан
- 10.11.2025
- В сила
- 10.11.2025
- Състав
- Христо Лазаров, Жана Иванова Маркова, Женя Димитрова
Цитирани разпоредби
- чл. 259, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274, ал. 1, т. 2 и ал. 2, изр. 1, пр. последно · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274, ал. 1, т. 2 и ал. 2, изр. 1, пр. последно · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2958 гр. София, 10.11.2025 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 13-ТИ ТЪРГОВСКИ, в закрито заседание на десети ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Христо Лазаров
Членове:
Женя Димитрова
Жана Ив. Маркова като разгледа докладваното от Христо Лазаров Въззивно частно гражданско дело № 20251000503016 по описа за 2025 година
Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 2 и ал. 2, изр. 1, пр. последно във вр. с чл. 262, ал. 2, т. 1 от ГПК.
Образувано е по частна жалба от ответника – М. С. С., ЕГН **********, чрез адв. М. срещу определение № 16114 от 27.08.2025г., постановено по в.гр.д. № 8570/2025г. по описа на Софийски градски съд, в частта, с която е върната като просрочена подадената въззивна жалба от ответника срещу решение № 22857 от 16.12.2024г. по г.д. 8792/2024г. по описа на СГС.
Частният жалбоподател/ответникът - М. С. С. счита, че обжалваното определение е неправилно и постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди, че жалбоподателят не бил надлежно уведомен за първоинстанционното решение, което било и нередовно връчено, което означавало, че не е започнал да тече срокът за обжалване. Моли въззивния съд да отмени обжалваното определение и да разпореди нейното разглеждане от СГС. Претендира сторените разноски за настоящото производство.
Частната жалба е подадена в законоустановения едноседмичен срок, от процесуално легитимирано лице и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е допустима и подлежи на разглеждане по същество.
В първоинстанционното производство М. С. С. не е участвал и е представляван от назначения от СРС особен представител – адв. П. П.. Препис от решение № 22857 от 16.12.2024г. по г.д. 8792/2024г. по описа на СГС е връчен на особения представител на ответника на 03.01.2025г. Адвокат П. е подал на 08.01.2025г. и в срок въззивна жалба срещу първоинстанционното решение. Срокът за обжалване е изтекъл на 17.01.2025г. и след неговото изтичане, на 13.03.2025г. е подадена втора въззивна жалба с вх. № 89263 от 13.03.2025г., с която М. С. е обжалвал решението на СРС.
1
Законосъобразни и правилни са изводите на СГС съд, че подадената втора въззивна жалба е просрочена на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 от ГПК. Препис от обжалваното решение е връчен на процесуалния представител на М. С. на 03.01.2025г. и срока за подаване на въззивна жалба изтича на 17.01.2025 г., като в този срок е подадена такава от адвокат П., в качеството му на особен представител на ответника. Втората въззивна жалба е постъпила в съда на 13.03.2025 г., което е след изтичане на двуседмичния срок за подаването й.
Срокът за подаване на въззивна жалба тече за страната от точно определен начален момент.
Не е допустимо да се приеме, че съществува възможност за страната да има два различни момента, от които започват да текат два отделни срока за обжалване на един и същ съдебен акт. Ответникът е бил представляван от особен представител в първоинстанционното производство, което означава, че всички извършени от него процесуални действия до неговото освобождаване са валидни и остават в сила. Въззивна жалба може да се подава единствено и само в преклузивния двуседмичен срок по чл. 259, ал. 1 от ГПК.
По вече изложените съображения, неоснователно е възражените в частната жалба, че М. С. не бил уведомен за решението на СРС.
Съгласно задължителното за съдилищата разрешение, дадено с Тълкувателно решение № 2 от 23.06.2022г. по тълкувателно дело № 2/2018г. на ОСГТК на ВКС, определенията на въззивния съд в това производство не подлежат на касационно обжалване.
Предвид изхода на правния спор по това производство, неоснователно е искането на частния жалбоподател за присъждане на разноски.
Предвид гореизложеното, настоящата частна жалба следва да бъде оставена без уважение, а обжалваното определение следва да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно.
Така мотивиран, Софийският Апелативен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА определение № 16114 от 27.08.2025г., постановено по в.гр.д. № 8570/2025г. по описа на Софийски градски съд, в частта, с която е върната като просрочена подадената въззивна жалба от М. С. С., ЕГН ********** срещу решение № 22857 от 16.12.2024г. по г.д. 8792/2024г. по описа на СГС.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2
2. _______________________
3