Определение № 1179 от 02.05.2023, Окръжен съд - Бургас
- Съд
- Окръжен съд - Бургас
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 736/2023
- Вид
- Определение № 1179
- Подписан
- 02.05.2023
- В сила
- 02.05.2023
- Състав
- Вяра Иванова Камбурова, Димитър Пенчев Стоянов, Галя Василева Белева
Цитирани разпоредби
- чл.274, ал.1, т.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.278 · Граждански процесуален кодекс
- чл.410 · Граждански процесуален кодекс
- чл.415,ал.5 · Граждански процесуален кодекс
- чл.60, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1179 гр. Бургас, 02.05.2023 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – БУРГАС, V ВЪЗЗИВЕН ГРАЖДАНСКИ
СЪСТАВ, в закрито заседание на втори май през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Вяра Ив. Камбурова
Членове:
Галя В. Белева
Димитър П. Стоянов като разгледа докладваното от Вяра Ив. Камбурова Въззивно частно гражданско дело № 20232100500736 по описа за 2023 година
За да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.274, ал.1, т.1 от ГПК.
Производството е образувано по частна жалба вх.№14178/11.04.2023г., подадена от „Мъни плюс корп“ ЕАД, представлявано от Илия Лев Петков и Борис Якимов Якимов, чрез адв.
Иван Лазов, САК, със съдебен адрес гр.София, бул. „Мария Луиза“ №21,ет.2, против Определение №1921/28.03.2023г. постановено по ч.гр.д.№7941/2022 по описа на Районен съд Бургас, с което е обезсилена издадената заповед за изпълнение по чл.410 ГПК по отношение на длъжника Х. А. М. и е прекратено производството по ч.гр.д.№7941/2022 по описа Районен съд Бургас на основание чл.415,ал.5 ГПК.
Частният жалбоподател моли за отмяна на обжалваното определение като посочва, че в указания едномесечен срок е предявил иска за установяване на вземането си спрямо длъжника. Представя доказателства.
Частната жалба е допустима, като подадена от надлежна страна в законоустановения едноседмичен срок.
Бургаският окръжен съд, като взе пред вид събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:
Пред Районен съд Бургас е подадено заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 ГПК от „Мъни плюс корп“ ЕАД против Х. А. М. на 08.12.2022г. за следните суми:59,50 лв. главница, 11.48 лв мораторна лихва за периода 21.12.2020 до 15.11.2022 г., ведно със законната лихва върху главницата от датата на подаване на заявлението, както и разноски в размер на 25 лв. д. такса и 400 лв. адвокатски хонорар.
1
Съдът е издал Заповед №3779 за изпълнение на парично задължение по чл.410 ГПК от 09.12.2022г. за посочените суми.
На 19.01.2023г. –в срок, е постъпило възражение от длъжника М..
С Разпореждане от 14.02.2023г. съдът е указал на заявителя, че може да предяви иск за установяване на вземането си в едномесечен срок от съобщаване, както и последствията от непредявяване на иска и непредставяне на доказателства.
Видно от намиращото се в кориците на делото съобщение, същото е получено от заявителя на 28.02.2023г.
На 28.03.2023г. съдът е констатирал, че в указания едномесечен срок, който е изтекъл, не е предявен установителен иск и не са представени доказателства, поради което е обезсилил издадения изпълнителен лист и е прекратил производството на основание чл.415,ал.5 ГПК.
В кориците на делото се намира молба от заявителя, входирана на 28.03.2023г. заедно с копие на искова молба в изпълнение на дадените указания.
С частната жалба е представено заверено копие на известие за доставяне от 27.03.2023г. изпратено от Варна и с клеймо на получаване в Пощенска станция Бургас на 28.03.2023г.
Като съобрази наведените с частната жалба възражение и събраните доказателства съдът намира частната жалба за основателна.
На основание чл.60, ал.3 ГПК срокът, който се изчислява по месеци изтича на съответното число на последния месец, а ако последният месец няма съответно число, срокът изтича в последния му ден.
В случая съобщението с указанията за предявяване на установителния иск за вземането спрямо длъжника М. е получено на 28.02.2023г. и съобразно горното правило, срокът е изтекъл на 28.03.2023г . С други думи 28.03.2023г е последния възможен ден за предявяване на иска.
Видно от представеното известие за доставяне, исковата молба е изпратена на 27.02.2023 от пощенската станция в гр.Варна и е получена в деловодството на Районен съд на 28.03.2023г.
Следователно частният жалбоподател е изпълнил в едномесечния срок указанията и е представил доказателства за това.
С оглед на горното съдът приема, че обжалваното определение е неправилно и назаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено, като делото бъде върнато за продължаване на съдопроизводствените действия.
Мотивиран от горното и на основание чл.278 от ГПК Бургаският окръжен съд ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ Определение №1921/28.03.2023г. постановено по ч.гр.д.№7941/2022 по описа на Районен съд Бургас, с което е обезсилена издадената заповед за изпълнение по чл.410 ГПК 2 по отношение на длъжника Х. А. М. и е прекратено производството по ч.гр.д.№7941/2022 по описа Районен съд Бургас на основание чл.415, ал.5 ГПК.
ВРЪЩА ДЕЛОТО на Районен съд – гр.Бургас на същия състав, за продължаване на съдопроизводствените действия.
Определението е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3