Определение № 205 от 11.07.2024, Окръжен съд - Търговище
- Съд
- Окръжен съд - Търговище
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 165/2024
- Вид
- Определение № 205
- Подписан
- 11.07.2024
- В сила
- 22.07.2024
- Състав
- МАРИАНА НИКОЛАЕВА ИВАНОВА, БИСЕРА БОЯНОВА МАКСИМОВА, АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ ПАВЛОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275 ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 280 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал.4 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 205 гр. Търговище, 11.07.2024 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ТЪРГОВИЩЕ, II СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети юли през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: МАРИАНА Н. ИВАНОВА
Членове:
БИСЕРА Б. МАКСИМОВА
АНГЕЛ Г. ПАВЛОВ като разгледа докладваното от БИСЕРА Б. МАКСИМОВА Въззивно частно гражданско дело № 20243500500165 по описа за 2024 година
Производството е по реда на чл. 274 от ГПК.
Производството е образувано по постъпила частна жалба, депозирана от П. А. М., ЕГН **********, от (населено място), С. Д. А., ЕГН **********, от (населено място), С. Д. А., ЕГН **********, от (населено място), действащи чрез пълномощника си адв. Ц. Н. И., служебен адрес (населено място), адрес за призоваване: (населено място), срещу Разпореждане 1084/03.06.2024 г., постановено по гражданско дело № 1114/2023 по описа на Търговищкия районен съд, с което съдът е разпоредил да се върне подадената от жалбоподателите като просрочена въззивна жалба вх. № 4058 от 15.05.2024 година, на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 от ГПК.
В частната жалба се излагат съображения, че съдът не е посочил защо приема, че въззивната жалба е просрочена. Твърди се, че същата е подадена чрез Системата за сигурно електронно връчване. Моли се за отмяна на разпореждането като незаконосъобразно.
По така депозираната частна жалба е постъпил отговор от адв. С. Е. от ШАК, адвокатски номер 1200016397, пълномощник на Д. И. С., ищец по делото, в която се излагат съображения за неоснователност на въззивната частна жалба. Излагат се аргументи, че спазването на срока за въззивно обжалване е въпрос на елементарно математическо действие, поради което е необходимо ТРС да излага подробни мотиви как е извършено математическото изчисление на датите. В случая решението като получено от жалбоподателите на 29.04.2024 г. подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок /по арг. на чл. 259 от ТПК/, който срок според чл. 60, ал.4 от ГПК изтича в съответния ден на последната седмица - тоест 13.05.2024 г. Фактът, че въззивната жалба е подадена по електронен път на 15.05.2024 г. няма как да санира вече изтеклия на 13.05.2024 г. срок за 1 въззивно обжалване. Въз основа на гореизложеното моли съда да потвърди изцяло разпореждане на ТРС за връщане на въззивната жалба като просрочена и да им присъди сторените разноски.
Съдът констатира, че частната жалба е подадена в срока по чл. 275 ал. 1 ГПК, от надлежна страна, срещу съдебен акт, подлежащ на въззивно обжалване, поради което е процесуално допустима. По същество същата е неоснователна.
Постановеното по гр. дело № 1114/2023 година по описа на Търговищкия районен съд решение № 173 от 24.04.2024 година е връчено на жалбоподателите в качеството им на ответници чрез техния общ процесуален представител адвокат Ц. И. – Търговищка адвокатска колегия, на 29.04.2024 година /понеделник/, видно от приложения отрязък на изготвеното по делото писмено съобщение. Срокът за въззивно обжалване на съдебното решение изтича на 13.05.2024 година /понеделник/, който ден е бил работен ден. Въззивната жалба е подадена от адвокат Ц. И. чрез Системата за сигурно електронно връчване на 14.05.2024 година в 18:36:14 часа – т.е. на следващия ден след изтичане на срока. В районен съд тя е била входирана на 15.05.2024 година в 08:39:36 часа.
Видно от изложените факти, подадената въззивна жалба е просрочена, защото е подадена на следващия ден след изтичане на срока. Разпореждането, постановено от Търговищкия районен съд, с което въззивната жалба е върната като просрочена, е правилно и законосъобразно. В него съдът изрично е посочил, че срокът за въззивно обжалване е изтекъл на 13.05.2024 година.
Подадената частна жалба е неоснователна и следва да се остави без уважение като на ответната страна се присъдят направените в настоящото производство разноски в размер на 200 лева. Представени са писмени доказателства за плащане на тази сума от страна на Д. С. на нейния процесуален представител като адвокатско възнаграждение.
Водим от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената от П. А. М., ЕГН **********, от (населено място), С. Д. А., ЕГН **********, от (населено място), С. Д. А., ЕГН **********, от (населено място), действащи чрез пълномощника си адв. Ц. Н. И., служебен адрес (населено място), адрес за призоваване: (населено място), частна жалба срещу Разпореждане 1084 от 03.06.2024 г., постановено по гражданско дело № 1114/2023 по описа на Търговищкия районен съд, като НЕОСНОВАТЕЛНА.
ОСЪЖДА П. А. М., ЕГН **********, от (населено място), С. Д. А., ЕГН **********, от (населено място), С. Д. А., ЕГН **********, от (населено място), действащи чрез пълномощника си адв. Ц. Н. И., служебен адрес в (населено място), да заплатят на Д. И. С., ЕГН **********, от (населено място), действаща чрез адвокат С. Е. от ШАК, направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 200 /двеста/ лева.
2
Определението подлежи на касационно обжалване в седмичен срок от съобщаването му на жалбоподателя само при условията на чл. 280 и сл. от ГПК пред Върховния касационен съд - София.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3