Определение № 18 от 17.01.2023, Административен съд - Кърджали
- Съд
- Административен съд - Кърджали
- Дело
- Административно дело 559/2022
- Вид
- Определение № 18
- Подписан
- 17.01.2023
- В сила
- 01.02.2023
- Състав
- ВИКТОР ДИНЕВ АТАНАСОВ
Цитирани разпоредби
- чл.137, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.150, ал.1, т.8 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.158, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
Номер година
17.01.2023 град
Кърджали
Кърджалийският административен съд състав
На
17.01. година
2023
В закрито заседание и следния състав:
Председател:
ВИКТОР
АТАНАСОВ като разгледа докладваното от съдията Виктор Атанасов административно дело номер
559 по описа за
2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Делото е образувано по повод подадена направо в
Административен съд – Кърджали жалба от М.В.Н., с посочен в жалбата адрес ***, против Решение №2153-08-470 от 25.10.2022 год., издадено от директора на ТП на НОИ – Кърджали, с което е отхвърлена, като неоснователна, жалбата й против Разпореждане №О-08-000-00-01573074 от 02.09.2022 год. на ръководителя по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали, с което, на М.В.Н. е отказано отпускане на парично обезщетение поради бременност.
Жалбата е била изпратена по пощата, направо до Административен съд – Кърджали, на датата 07.12.2022 год., видно от положеното пощенско клеймо на пощенския плик с баркод *** на „Български пощи” ЕАД ***/л.6/, постъпила в съда на 09.12.2022 год. и регистрирана в деловодната система на съда с Вх.№3112 от същата дата.
След като се е запознал с така подадената жалба, съдът с Разпореждане №869 от 09.12.2022 год./л.7/, на основание чл.158, ал.1, във вр. с чл.150, ал.1, т.8 от АПК, е оставил без движение същата, като с разпореждането е указал на жалбоподателката М.В.Н., в 7/седем/-дневен срок от съобщението, да представи или изпрати в Административен съд – Кърджали, два броя подписани екземпляри от жалбата й против Решение №2153-08 470 от 25.10.2022 год., издадено от директора на ТП на НОИ – Кърджали, съгласно изискването на разпоредбата на чл.150, ал.1, т.8 от АПК, тъй като изпратеният по пощата и получен в съда на 09.12.2022 год. единствен екземпляр е без подпис. Със същото разпореждане на жалбоподателката Н. изрично е указано, че при неизпълнение на горното в указания срок, жалбата й против Решение №2153-08 470 от 25.10.2022 год., издадено от директора на ТП на НОИ – Кърджали, ще бъде оставена без разглеждане, съгласно разпоредбата на чл.158, ал.3, във вр. с ал.1 от АПК, а производството по делото ще бъде прекратено.
Препис от това Разпореждане №869 от 09.12.2022 год., постановено по настоящото административно дело, е изпратено на посочения в жалбата адрес, като същото е получено на датата 21.12.2022 год., срещу подпис, от В. Н. – *** на жалбоподателката
М.Н., видно от надлежно подписания, оформен и върнат екземпляр от изпратеното, заедно с разпореждането, съобщение/л.9/. От това следва, че 7/седем/-дневният срок за отстраняване на тази нередовност на жалбата, е изтекъл на датата 29.12.2022 год./четвъртък/включително, т.к. датата 28.12.2022 год. е била неприсъствен ден. До посочената дата – 29.12.2022 год. включително, а и към датата на постановяване на настоящото определение – 17.12.2022 год., т.е. и още 19/деветнадесет/ дни след този срок, Разпореждане №869 от 09.12.2022 год. не е изпълнено от жалбоподателката Н., като на Административен съд – Кърджали не са изпратени, респ. в съда не са постъпвали, изисканите два броя подписани екземпляри от жалбата й против Решение №2153-08 470 от 25.10.2022 год., издадено от директора на ТП на НОИ – Кърджали. Следва да се посочи, че съгласно разпоредбата на чл.150, ал.1, т.8 от АПК, жалбата се подава в писмена форма и трябва да съдържа подпис на лицето, което подава жалбата, от което следва, че така подадената по пощата жалба, без подпис на лицето, която я подава, е нередовна.
При това положение съдът намира, че в законоустановения в чл.158, ал.1 от АПК 7/седем/ - дневен срок, не е отстранена посочената нередовност на така подадената жалба, а именно - в указания срок не са представени или изпратени в Административен съд – Кърджали, изисканите два броя, подписани от жалбоподателката М.Н., екземпляри от жалбата й против Решение №2153-08 470 от 25.10.2022 год., издадено от директора на ТП на НОИ – Кърджали, съгласно изричната разпоредба на чл.150, ал.1, т.8 от АПК, въпреки изрично даденото указание за това в изпратеното до жалбоподателката разпореждане и въпреки изрично даденото й указание, че при неотстраняването на тази нередовност в срок, жалбата й ще бъде оставена без разглеждане. Нередовностите на жалбата са пречка за извършване на следващи процесуални действия, поради което и неотстраняването им в случая, в указания в полученото Разпореждане №869 от 09.12.2022 год. 7/седем/-дневен срок, а и още 19 /деветнадесет/ дни след този срок, е основание за оставяне на жалбата без разглеждане и съответно – за прекратяване на образуваното по повод тази жалба съдебно производството.
По изложените съображения и на основание чл.158, ал.3, във вр. с ал.1 и във вр. с чл.150, ал.1, т.8 от АПК, Административният съд О П Р
Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на М.В.Н., с посочен в жалбата адрес ***, против Решение №2153-08-470 от 25.10.2022 год., издадено от директора на ТП на НОИ – Кърджали, с което е отхвърлена, като неоснователна, жалбата й против Разпореждане №О-08-000-00-01573074 от 02.09.2022 год. на ръководителя по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали, с което, на М.В.Н. е отказано отпускане на парично обезщетение поради бременност.
ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело №559/2022 год. по описа на Административен съд - Кърджали.
Препис от настоящото определение, на основание чл.138, ал.3, във връзка с чл.137, ал.1 от АПК, да се изпрати или връчи на страните по делото.
Определението може да се обжалва с частна жалба в 7/седем/ - дневен срок от съобщаването или връчването му, чрез Административен съд – Кърджали, пред Върховния административен съд.
С Ъ Д И Я: