Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 16456 от 03.07.2019, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Въззивно гражданско дело 7222/2019
Вид
Определение № 16456
Подписан
03.07.2019
В сила
26.07.2019
Състав
БОРЯНА ВЕНЦИСЛАВОВА ПЕТРОВА, ЗДРАВКА АНГЕЛОВА ИВАНОВА, ЦВЕТОМИРА ПЕТКОВА КОРДОЛОВСКА ДАЧЕВА

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ гр.София, _____.07.2019г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ІV – Д въззивен състав, в закрито заседание на _______________________________ през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Здравка Иванова ЧЛЕНОВЕ: Цветомира Кордоловска мл.с-я Боряна Петрова

Като разгледа докладваното от мл.съдия Петрова ч.гр.д.

№ 7222 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.

435, ал. 2, т.7 от ГПК.

Образувано е по жалба с вх.№ 02625/15.04.2019г. на длъжника И.Н.Г., срещу постановлението за разноски, обективирано в покана за доброволно изпълнение от 04.04.2019г. Жалбоподателката твърди, че същите са прекомерни, не са определени правилно и без да е посочено конкретно основание за тяхната дължимост.

В срока на чл.436, ал.

2 от ГПК е постъпило възражение от насрещната страна – взискател, с което е заявено становище за неоснователност на жалбата.

В срока и на основание чл. 436, ал. 3 ГПК, съдебният изпълнител е представил мотиви, в които излага съображения за допустимост на подадената частна жалба, по същество – за неоснователността й.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е недопустима, тъй като е подадена извън срока по чл. 436, ал. 1 ГПК.

Съгласно цитираната разпоредба жалбата се подава в едноседмичен срок от съобщаване за обжалваното действие по изпълнение. По делото е приложено съобщение за връчване на поканата за доброволно изпълнение от 04.04.2019г., връчена на длъжника чрез упълномощен адвокат. В този смисъл срокът за обжалване е започнал да тече на 04.04.2019г. и е изтекъл на 11.04.2019г. по аргумент от чл.60, ал.4 от ГПК. Частната жалба е подадена на 15.04.2019г., поради което е просрочена. По тази причина същата следва да бъде оставена без разглеждане като недопустима.

Поради преграждащия за развитие производството си характер, настоящото определението подлежи на обжалване с частна жалба пред САС.

Така мотивиран Софийски градски съд, IV- Д въззивен състав, ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ

БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима жалба с вх.№ 02625/15.04.2019г. на длъжника И.Н.Г., срещу постановлението за разноски, обективирано в покана за доброволно изпълнение от 04.04.2019г.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред

САС в едноседмичен срок от съобщаването му на длъжника.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: