Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 967 от 11.11.2025, Окръжен съд - Добрич

Съд
Окръжен съд - Добрич
Дело
Гражданско дело 550/2025
Вид
Определение № 967
Подписан
11.11.2025
В сила
28.11.2025
Състав
Станимир Тодоров Ангелов

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 967 гр. гр. Добрич, 11.11.2025 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ДОБРИЧ в закрито заседание на единадесети ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Станимир Т. Ангелов като разгледа докладваното от Станимир Т. Ангелов Гражданско дело № 20253200100550 по описа за 2025 година

Въз основа на подадена в Окръжен съд - Варна искова молба с вх. № 16384/09.06.2025 г. от Г. П. Г. с ЕГН ********** от гр. В., ул. *** е предявен иск срещу Държавата, Окръжен съд - Варна и Р. Р. /съдия при ВОС/ е било образувано на дата 10.06.2025 г. гр. дело № 1242/2025 г. по описа на ВОС.

С определение № 2720/11.06.2025 г. по съображения, че е ответник по претенцията и на основанието по чл.7, ал.2 от ЗОДОВ, Окръжен съд - Варна е прекратил производството по гр.д. № 1242/2025 г. и е изпратил делото за разглеждане на най-близкия родово компетентен Окръжен съд – гр. Добрич.

С разпореждане № 813/14.08.2025 г. исковата молба е оставена без движение като на ищеца са дадени указания за отстраняване на констатираните нередовности.

За разпореждане № 813/14.08.2025 г. ищецът Г. е уведомен по реда на чл.

129, ал. 2 изр. второ от ГПК, чрез поставяне на обявление на определеното за това място в съда в продължение на една седмица. Обявлението е поставено на 21.10.2025 г., като съобщаването на разпореждането е осъществено в рамките на една седмица до 28.10.2025 г. включително. От 29.10.2025 г. е започнал да тече едноседмичният срок за изпълнение на разпореждането и е изтекъл на 05.11.2025 г. В рамките на указания едноседмичен срок ищецът не е изпълнил нито едно от указанията на съда. Исковата молба като нередовна следва да му бъде върната, а производството по делото следва да бъде прекратено.

Съобщение за разпореждането е изпратено на ищеца на посочения от него в исковата молба адрес. При посещенията си на адреса в продължение на един месец длъжностното лице по призоваването не е успяло да открие нито ищеца, нито друго лице, което да се съгласи да получи призовката. До настоящия момент на този адрес съобщения и книжа по делото не са били връчвани на ищеца и той не е бил предупреден за последиците от промяната 1 на посочения от него адрес. Неоткриването на ищеца на адреса, който сам е посочил в исковата молба, регистриран като негов постоянен и настоящ адрес, е прието от съда за осъществяващо хипотезата на неизвестен за съда адрес и на основание чл.129 ал.2 изр.2 от ГПК разпореждане № 813/14.08.2025 г. е съобщено на ищеца чрез поставяне на обявление на определеното за това място в съда. Обявлението е поставено на 21.10.2025г. и е свалено на 29.10.2025г. Указаният в разпореждане № 813/14.08.2025 г. едноседмичен срок за изпълнението му е изтекъл, без ищецът да е предприел действия за отстраняване на нередовностите на исковата молба.

Процесуалният закон санкционира проявено от ищеца процесуално бездействие в тази насока с връщане на исковата молба – чл. 129, ал. 3 ГПК.

Посоченото неизпълнение за привеждане на исковата молба в съответствие с изискванията на чл. 127, ал. 1 от ГПК и чл. 128 от с.з. обосновава необходимостта същата да бъде върната на ищеца като нередовна, а производството по делото – прекратено.

С оглед изложеното и на основание разпоредбите на чл. 129, ал. 3 ГПК, Добричкият окръжен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА искова молба с вх. № 16384/09.06.2025 г. /по регистъра на Окръжен съд - Варна/ и заведена в регистъра на Добричкия окръжен съд с вх.

№ 5405/13.08.2025 г., предмет на гр. дело № 550/2025 г. по описа на Добричкия окръжен съд, на подателя Г. П. Г. с ЕГН ********** от гр. В., ул.

***, която да бъде оставена в канцеларията на съда на негово разположение, като ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 550/2025 г. по описа на Добричкия окръжен съд.

Определението да бъде съобщено на ищеца чрез поставяне на обявление на определеното за това място в съда в продължение на една седмица.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване от ищеца с частна жалба пред Варненския апелативен съд в едноседмичен срок от съобщаването му.

Съдия при Окръжен съд – Добрич: _______________________ 2