Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 131 от 14.11.2024, Апелативен съд - Варна

Съд
Апелативен съд - Варна
Дело
Наказателно дело за възобновяване 260/2024
Вид
Решение № 131
Подписан
14.11.2024
В сила
14.11.2024
Състав
Павлина Георгиева Димитрова, Георги Николов Грънчев, Ангелина Йоргакиева Лазарова

Цитирани разпоредби

РЕШЕНИЕ

№ 131 гр. Варна, 13.11.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ВАРНА, III СЪСТАВ, в публично заседание на дванадесети септември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Павлина Г. Димитрова

Членове:

Ангелина Й. Лазарова

Георги Н. Грънчев при участието на секретаря Геновева Хр. Ненчева в присъствието на прокурора П. М. К. като разгледа докладваното от Георги Н. Грънчев Наказателно дело за възобновяване № 20243000600260 по описа за 2024 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по Глава тридесет и трета от НПК.

Образувано е по искане на осъдения за престъпление от общ характер Х. А. Х. за възобновяване на ЧНД №41/2024год по описа на Районен съд - Кубрат.

В съдебно заседание пред настоящата инстанция осъденият Х. А. Х., редовно призован не се явява и не се представлява.

Представителят на Апелативна прокуратура – Варна намира искането за възобновяване на наказателното дело за неоснователно.

Варненският апелативен съд, като провери данните по делото, съобрази становищата и доводите на страните в пределите на правомощията си, направи следните констатации:

Искането за възобновяване на наказателното дело е допустимо, тъй като е направено от осъден за престъпление от общ характер и в изискуемия от чл.421, ал.3 от НПК шестмесечен срок.

Искането има за предмет на претендираната проверка съдебен акт от категорията на визираните в чл.419, ал.1 и чл.422, ал.1, т.5 вр чл.348, ал.1 1 т.1-2 от НПК - определение, непроверено по касационен ред по жалба на подсъдимия, в чийто интерес се претендира отмяната, като по своята същност то се явява неоснователно.

От фактическа страна:

От приложената по делото справка за съдимост се установява, че молителят Х. А. Х. е осъждан както следва:

1/С присъда № 417/11.11.2008 г. по НОХД № 363/2008 г. по описа на Районен съд - Кубрат, за престъпление по чл.129, ал.1, вр. с ал.2 от НК, извършено на 26.05.2008 г., му е наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от шест месеца, чието изтърпяване на основание чл.66, ал.1 от НК е отложено за тригодишен изпитателен срок.

Присъдата е влязла в законна сила на 27.11.2008 г.

Видно от отбелязването в справката и в бюлетина за съдимост, за осъждането по тази присъда е настъпила реабилитация по право на основание чл.86, ал.1, т.1 от НК.

2/ С определение, с което е одобрено споразумение №75/20.12.2018 г. по НОХД №290/2018 г. по описа на Районен съд - Кубрат, за престъпление по чл.316 във вр. с чл.308, ал.2, във вр. с ал.1 от НК, извършено на 21.02.2018 г., му е било наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от шест месеца, чието изтърпяване, на основание чл.66, ал.1 от НК е отложено за изпитателен срок от три години.

Определението е влязло в законна сила на 20.12.2018 г.

ПО ИСКАНЕТО за възобновяване:

С атакуваното определение първоинстанционният съд е приел, че не е изтекъл предвидения в член 87 от НК 3-годишен срок, поради което е отказал постановяването на съдебна реабилитация. В молбата си молителят Х. се аргументира с доводите, че изпитателният срок по чл.66 от НК тече едновременно срока по чл.87 от НК. В подкрепа на тезата си сочи Решение № 555 от 26.01.2009 г. на ВКС по н. д. № 556/2008 г., III н. о., НК.

Доводите на осъдения молител са неоснователни, а определението на районния съд е законосъобразно. Според разпоредбата на член 87 от НК за да се постанови съдебна реабилитация е необходимо в течение на три години от изтичане на срока на наложеното с присъда или намалено с работа или помилване наказание, осъденият да не е извършил друго престъпление. От тази разпоредба на закона е видно, че срокът от три години следва да се брои от изтърпяването на наказанието. Когато наказанието е ефективно това не създава противоречия, въпросът се поставя, когато наложеното наказание е условно.

2

По НОХД №290/2018 г. по описа на Районен съд - Кубрат на молителя е наложено наказание шест месеца лишаване от свобода, чието изтърпяване е отложено за изпитателен срок от три години. Определението, с което се одобрява споразумението е влязло в сила на 20.12.2018 г.

Изпитателния срок е изтекъл на 20.12.2021 г. След изтичането му следва да изтече три годишния срок, предвиден в чл.87, ал.1 от НК. В чл.87 от НК не е посочено изрично от кой момент следва да се счита, че тече законовия срок.

Съдът тълкувайки тази разпоредба и съпоставяйки я с разпоредбите на чл.30, ал.2, чл.70, ал.9 и чл.88а, ал.3 от НК намира, че тригодишният срок започва да тече от деня, в който е изтекъл изпитателния срок по последната постановена присъда. В тези три разпоредби е указан принципа, по който следва да се изчисляват сроковете, когато е постановено условно осъждане или условно предсрочно освобождаване. За да се приеме, че законодателят е отстъпил от този принцип би следвало да е приета изрична разпоредба, която да посочва изключението. В конкретния случай не е предвиден друг принцип на изчисляване на сроковете и следователно съдът следва да се придържа към този, който е въведен в посочените по-горе разпоредби от Общата част на НК.

Относно посоченото решение на Върховния касационен съд следва да се посочи, че то единственото в този смисъл, докато всички останали постановени решения от различни състави на ВКС, между които и решение № 573/16.01.2013 година на II н.о. на ВКС по НД № 1869/2013 година, решение № 479/14.12.2023 година на II н.о. на ВКС по НК №1043/2023 година, споделят становището, изразено в настоящото решение.

Водим от горното, съставът на Апелативен съд –Варна, РЕШИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения Х. А. Х. за възобновяване на наказателното производство по ЧНД №41/2024год по описа на Районен съд - Кубрат.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3