Определение № 20469 от 29.09.2026, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 8084/2026
- Вид
- Определение № 20469
- Подписан
- 29.09.2026
- В сила
- 29.09.2026
- Състав
- Валерия Банкова, Йоана Стоянова Адова, Петър Иванов Минчев
Цитирани разпоредби
- чл. 274, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 415, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 415, ал. 1, т. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 415, ал. 5 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 47, ал. 5 · Граждански процесуален кодекс
- чл.62, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 20469 гр. София, 29.09.2026 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-IV-Г, в закрито заседание на двадесет и девети септември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Валерия Банкова
Членове:
Петър Ив. Минчев
Йоана Ст. Адова като разгледа докладваното от Валерия Банкова Въззивно частно гражданско дело № 20261100508084 по описа за 2026 година
Производството е по чл. 274, ал. 1 ГПК вр. чл. 415, ал. 5 ГПК.
Образувано е по частна жалба на заявителя „Йеттел България“ ЕАД срещу разпореждане от 23.03.2026 г. по гр. д. № 10244/2025 г. на СРС, 156 състав, с което издадената по делото заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК от 03.07.2025 г. е обезсилена на основание чл. 415, ал. 5 ГПК.
Жалбоподателят счита разпореждането за незаконосъобразно, като посочва, че съдът му дал указания за предявяване на установителен иск за претендираното вземане, връчени на 18.02.2026 г. В същото време, исковата молба била подадена по пощата на 18.03.2026 г., като в същия ден до заповедния съд било подадено и уведомление за това обстоятелство чрез единния портал за електронно правосъдие.
Така указанията били изпълнени в срок, което обуславяло отмяна на обжалвания акт.
Ответникът по частната жалба Р.М.С. не е подал отговор на същата.
Съдът, като взе предвид становищата на страните и прецени доказателствата, намира следното:
На 03.07.2025 г. по гр. д. № 10244/2025 г. на СРС, 156 състав е била издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК в полза на заявителя „Йеттел България“ ЕАД против длъжника Р.М.С., за заплащане на парични суми, произтичащи от договори за мобилни услуги и договори за лизинг на телефони и на базови аксесоари, съгласно фактура от 05.15.2023 г., която заповед е била връчена на длъжника при условията на чл. 47, ал. 5 ГПК, като в разписката на връчителя е удостоверено, че лицето не живее на адреса с посочен източник на тези сведения /л. 291/.
С разпореждане от 10.02.2026 г. на основание чл. 415, ал. 1, т. 2 ГПК заповедният съд е дал указания на заявителя в едномесечен срок да предяви установителен иск за вземанията си, като указанията са били връчена на заявителя на 18.02.2026 г.
С молба от 12.03.2026 г. процесуалният представител на заявителя е поискал да 1 му бъде предоставен електронен достъп до делото, като със заявление, подадено чрез ЕПЕП на 18.03.2026 г., заявителят е представил искова молба срещу длъжника за претендираните със заявлението вземания, както и доказателство, че на 18.03.2026 г. същата е предадена на „Български пощи“ ЕАД в пощенска станция 1000.
С обжалвания акт съдът приел, че дадените от него указания не са изпълнени в срок и приложил последиците на чл. 415, ал. 5 ГПК като обезсилил заповедта за изпълнение.
При така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна следното:
Частната жалба е подадена в законовия срок по чл. 275, ал. 1 ГПК, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и от легитимирано лице, поради което е процесуално допустима, а по същество – и основателна.
Съгласно чл. 415, ал. 1, т. 2 ГПК когато заповедта за изпълнение е връчена на длъжника при условията на чл. 47, ал. 5 ГПК, съдът указва на заявителя да предяви установителен иск за вземането си. Това процесуално право може да бъде упражнено в законоустановения едномесечен срок от връчване съобщението с указанията на съда по чл. 415, ал. 1 ГПК. Съгласно чл.415, ал.5 от ГПК, когато заявителят не предяви иска в посочения срок, съдът обезсилва заповедта за изпълнение частично или изцяло, както и изпълнителния лист, издаден по чл. 418. За предявяването на иска в едномесечен срок от съобщението съдът следи служебно.
В случая, указанията до заявителя са били връчени на 18.02.2026 г., като същият е представил доказателства за изпълнението им в законоустановения срок, чрез посочената електронна платформа. Следва да се съобрази, че доколкото са налице доказателства за депозиране на исковата молба по пощата в последния ден от срока – 18.03.2026г., данни за образувано исково производство в ЕИСС от същата дата няма как да са налице. Предвид правилото на чл.62, ал.2 от ГПК обаче, исковата молба, както и доказателствата за нейното предявяване, следва да се счетат за постъпили по делото в указания от съда срок, поради което предпоставките на чл.415, ал.5 от ГПК не са налице.
По изложените съображения настоящият състав приема, че обжалваното разпореждане се явява неправилно и като такова следва да бъде отменено, а делото върнато на СРС за продължаване на съдопроизводствените действия.
Водим от горното, Софийски градски съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ разпореждане от 23.03.2026 г. по гр. д. № 10244/2025 г. на СРС, 156 състав, с което издадената по делото заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК от 03.07.2025 г. е обезсилена на основание чл. 415, ал. 5 ГПК.
ВРЪЩА делото на СРС, 156 състав, за продължаване на съдопроизводствените действия.
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
2
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3