Определение № 1055 от 19.04.2024, Окръжен съд - Пловдив
- Съд
- Окръжен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 594/2024
- Вид
- Определение № 1055
- Подписан
- 19.04.2024
- В сила
- 21.05.2024
- Състав
- Светлана Иванова Изева, Светлана Ангелова Станева, Радостина Ангелова Стефанова
Цитирани разпоредби
- чл. 248, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274 · Граждански процесуален кодекс
- чл.275,ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.60,ал.4 · Граждански процесуален кодекс
- чл.62,ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.38 · Закон за адвокатурата
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1055 гр. Пловдив, 19.04.2024 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, V СЪСТАВ, в закрито заседание на деветнадесети април през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Светлана Ив. Изева
Членове:
Радостина Анг. Стефанова
Светлана Анг. Станева като разгледа докладваното от Светлана Ив. Изева Въззивно частно гражданско дело № 20245300500594 по описа за 2024 година Производство по реда на чл.274 от ГПК във връзка с чл. 248, ал.3 ГПК.
Образувано по частна жалба,подадена от "Сити кеш“ООД,ЕИК-202531869, със седалище гр.С.,с управител Н.П.,чрез пълномощника юрск.С. К. против определение № 12482/02.11.23г.,постановено по гр.д.№ 19051/2022г.по описа на РС – Пловдив,2-ри бр.с.,с което е осъдено "Сити кеш“ООД да заплати на адв.Е.И. от АК-Пловдив сумата от 485лв.възнаграждение по чл.38 от ЗА.
В частната жалба се излагат оплаквания за неправилност на обжалваното разпореждане и се иска отмяната му. При условие на евентуалност се моли възнаграждението да бъде редуцирано до минималните размери,предвидени в чл. 6,т.5 от Наредба
№
1 от
9.07.2004г.за минималните размери на адвокатските възнаграждения,т.е.определението да бъде отменено за сумата над 50лв.Претендират се разноски за настоящото производство.
Ответницата по жалбата - С. А.Л. А.,чрез пълномощника си адв.Е. И. е депозирала отговор,с който моли съда да остави без разглеждане частната жалбата като недопустима поради просрочие,алтернативно-без уважение като неоснователна.Счита,че правилно и законосъобразно съда е определил размера на направените разноски по заповедното производство,за което излага подробни съображения.
Частната жалба е подадена от надлежна страна,имаща интерес от обжалването,срещу подлежащ на обжалване акт.
Съдът намира обаче,че същата е подадена извън срока по чл.275,ал.1 от ГПК и в този смисъл основателно е възражението на ответника по частната жалба за просрочието ѝ.
Жалбоподателят е уведомен за атакуваното от него определение по електронна поща на 10.11.23г.,видно от разпечатката на л.40 от първоинстанционното дело,в която е отбелязана датата на връчване.Едноседмичният срок по чл.275,ал.1 от ГПК е изтекъл на 17.11.2023г.,петък,т.е.присъствен ден.До края на двадесет и четвъртия час от този ден като последен на срока е следвало жалбоподателя да подаде частната жалба,за да спази срока (чл.62,ал.1 от ГПК).
1
Частната жалба обаче е изпратена по ел.поща чрез системата за сигурно електронно връчване на 20.11.23г.(понеделник).Съгласно чл.60,ал.4 от ГПК срокът,който се брои на седмици,изтича в съответния ден на последната седмица,в случая-на 17.11.2023г.
Частната жалба е изпратена на 20.11.23г.(понеделник),след изтичането на срока,поради което е просрочена и като такава е недопустима и следва да се остави без разглеждане.
Водим от горното,съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима поради просрочие частна жалба,подадена от "Сити кеш“ООД,ЕИК-202531869, със седалище гр.С.,с управител Н.П.,чрез пълномощника юрск.С. К. против определение № 12482/02.11.23г.,постановено по гр.д.№ 19051/2022г.по описа на РС – Пловдив,2-ри бр.с.
ПРЕКРАТЯВА производството по ч.гр.д.№594/24г.по описа на ПдОС,5-ти в.гр.с.
Определението подлежи на обжалване пред ПдАС в едноседмичен срок от съобщаването му.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2