Решение № 27 от 15.02.2022, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Наказателно дело за възобновяване 31/2022
- Вид
- Решение № 27
- Подписан
- 15.02.2022
- В сила
- 15.02.2022
- Състав
- Веселин Пенгезов, Десислав Любомиров, Атанаска Китипова
Цитирани разпоредби
- чл.147, ал.1 · Наказателен кодекс
- чл. 78а, ал.1 · Наказателен кодекс
- чл.80, ал.1, т.5 · Наказателен кодекс
- чл.80, ал.5 · Наказателен кодекс
- чл.81, ал.3 · Наказателен кодекс
- чл. 24, ал.1, т.3 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 317 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.348, ал.1, т.1 и т.2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.348, ал.1, т.1 и т.2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.422, ал.1, т.5 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.81, ал.3 · Наказателно-процесуален кодекс
РЕШЕНИЕ
№ 27 гр. София, 10.02.2022 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 5-ТИ НАКАЗАТЕЛЕН, в публично заседание на двадесет и шести януари през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: Веселин Пенгезов
Членове:
Десислав Любомиров
Атанаска Китипова при участието на секретаря Ирена М. Дянкова в присъствието на прокурора Вл. Г. Вл. като разгледа докладваното от Десислав Любомиров Наказателно дело за възобновяване № 20221000600031 по описа за 2022 година Производството е по реда на чл. 424, ал.1 вр. с чл. 422, ал.1, т.5 от НПК.
Постъпило е искане от Главния прокурор на Република България з а възобновяване на наказателното производство по ВНЧХД № 4180/2020г. по описа на Софийски градски съд. В искането се твърди, че към момента на постановяване на въззивното решение-13.08.2021г. е бил изтекъл предвидения в чл.81, ал.3 от НК, вр.чл.80, ал.1, т.5 от НК абсолютен давностен срок, в рамките на който е могло да се развие наказателното преследване за престъплението по чл.147, ал.1 от НК. С изтичането на абсолютния давностен срок на 05.06.2021г. била настъпила правната невъзможност да бъде ангажирана отговорността на подсъдимата. Софийски градски съд не бил констатирал този факт при постановяване на решението, с което допуснал нарушение на закона-при изтекла давност и изрично искане на подсъдимата за прекратяване на наказателното производство е потвърдил осъдителната присъда.
1
Допуснатото нарушение било съществено по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 и т.2 НПК и основание по чл.422, ал.1, т.5 НПК за възобновяване на наказателното дело.
Иска се възобновяване на производството ВНЧХД № 4180/2020г. по описа на Софийски градски съд, отмяна на въззивното решение и първоинстанционната присъда и прекратяване на наказателното производство в частта за престъплението по чл.147, ал.1 от НК на основание чл.24, ал.1, т.3 НПК, вр.чл.81, ал.3, вр.чл.80, ал.5 от НК.
В съдебно заседание искането за възобновяване на наказателното производство се поддържа. Прокурорът счита , че искането е основателно. И двете съдебни инстанции, както РС по НЧХД № 1613/18 г., така и СГС по ВНЧХД № 4180/20 г., били допуснали съществено нарушение на процесуалните правила като не са отчели изтичането на абсолютната давност, което било абсолютна предпоставка за прекратяване на наказателното производство и оправдаване съответно на осъденото лице, независимо, че същото лице б и л о осъдено за престъпление от частен характер. Счита, че тъй като деянието по чл. 147, ал. 1 НК е извършено на 05.12.2016 г., абсолютният давностен срок от 4 ½ години изтекъл на 05.06.2021 г., поради което същото лице не следва ло да носи наказателна отговорност. Моли да се отменят актовете на двете инстанции и подсъдимата да бъде призната за невинна.
Осъдения А. Ш. не се явява пред съда и не взема становище по искането на главния прокурор. Защитникът му моли да се възобнови делото и да се прекрати наказателното производство. Твърди, че давността е изтекла в периода между последното заседание на въззивната инстанция и постановяване на решението, Осъдената била подала молба, че желае производството да бъде прекратено и въпреки това 2 месеца след изтичане на давността последвало потвърдително решение на осъдителната присъда.
Моли поради изтичане на давността в хода на висящо производство, да възобнови делото и се прекрати производството.
Софийският апелативен съд, след като обсъди искането на Главния прокурор, съображенията развити устно в съдебно заседание, и извърши проверка в рамките на изтъкнатите основания по чл.422, ал.1, т.5 от НПК за възобновяване на делото, намира следното:
2
Искането на Главния прокурор за отмяна по реда на възобновяването на влезли в сила съдебен акт е процесуално допустимо, тъй като е депозирано от лице имащо право на това, акта чиято отмяна се иска по реда на възобновяването не е проверен по касационен ред, а искането е постъпило във САС в законоустановения с разпоредбата на чл. 423, ал. 1 от НПК срок.
Разгледано по същество искането е ОСНОВАТЕЛНО.
С присъда от 18.06.2020г., постановена по НЧХД №
1613/2018г., Софийски районен съд, НО, 20-ти състав е признал подсъдимата З. А. А. за виновна за извършено на 05.12.2016г. в гр. София престъпление по чл. 147,ал.1 НК, за което на основание чл. 78а, ал.1 НК я освободил от наказателна отговорност и й наложил административно наказание „глоба“ в размер на 1 000 /хиляда/ лева. С решение № 260482 от 13,08.2021г. по ВНЧХД № 4180/2020г. Софийски градски съд, НО, 1-ви въззивен състав, след въззивна проверка, инициирана по жалби на частния тъжител и на подсъдимата, е изменил първоинстанционната присъда, като е намалил размера на разноските, дължими от последната от 1811,20 лева на 1712 лева.
Потвърдил присъдата в останалата й част. При постановяване на въззивното решение по ВНЧХД № 4180/2020г. Софийски градски съд е допуснал нарушение на материалния закон по смисъла на чл. 348, ал.1, т.1 от НПК.
Деянието, квалифицирано като такова по чл. 147, ал.1 НК за което съдът е санкционирал с административно наказание осъдената А. е извършено на 05.12.2016г. За престъплението по чл. 147, ал.1 НК към посочената дата е било предвидено наказание глоба от три хиляди до седем хиляди лева и обществено порицание. Наказателното преследване за това престъпление се изключва по давност с изтичане на срока по чл. 80, ал. 1, т.5 НК - три години от извършване на престъплението. В случая, към момента на постановяване на въззивното решение – 13.08.2021 г. вече е бил изтекъл освен този три годишен срок и предвиденият в чл. 81, ал.3, вр. с чл.80, ал.1, т.5 НК „абсолютен“ давностен срок, в рамките на който е могло да се реализира наказателното преследване за престъплението по чл.147, ал.1 НК. С оглед на това към 05.06.2021 г. е настъпила и правната невъзможност да бъде ангажирана отговорността на подсъдимата за това престъпление . Софийски градски съд не е констатирал този факт към момента на постановяване на 3 решението си-13.08.2021г., а и е пренебрегнал заявлението на защитника от 07.06.2021г., че подсъдимата В. желае наказателното производство да бъде прекратено поради изтекла давност. По този начин съдът е допуснал съществено нарушение на закона. Делото е било разгледано по същество от въззивната инстанция по същество на 31.05.2021г., когато е обявил на страните, че ще се произнесе с решение. След като до 05.06.2016г. съдът не е постановил решението, е следвало на основание чл. 317 НПК вр.чл. 289, ал.1, вр. с чл. 24, ал.1, т.З НПК да прекрати наказателното производство на основание чл. 334, т.4, вр. с чл. 24, ал.1, т.3 НПК поради изтичане на абсолютната давност за наказателно преследване на престъплението по чл.
147, ал.1 НК.
Допуснатото от въззивната инстанция нарушение по смисъла чл.348 ал.1, т.1 НПК е съществено и представлява основание по чл.422, ал.1, т.5 НПК за възобновяване на делото. С оглед на това и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 , в р . чл. 422, ал. 1, т. 5 , вр. чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК наказателното производство следва да бъде възобновено, постановените по НЧХД № 1613/18 г. по описа на СРС и по ВНЧХД № 4180/20 г по описа на СГС актове отменение, а наказателното производство прекратено.
Мотивиран така и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 , вр. чл. 422, ал. 1, т. 5, вр. чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК Софийският апелативен съд, пети състав
РЕШИ:
ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по ВНЧХД № 4180/20 г. по описа на Софийски градски съд.
ОТМЕНЯ решение № 260482 от 13,08.2021г. постановено по ВНЧХД № 4180/2020г. Софийски градски съд, и присъда от 18.06.2020г., постановена по НЧХД № 1613/2018г. по описа на Софийски районен съд,.
ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по ВНЧХД №4180/2020г. по описа на Софийски градски съд.
РЕШЕНИЕТО е окончателно.
Председател: _______________________
4
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
5