Определение № 72 от 17.01.2025, Районен съд - Плевен
- Съд
- Районен съд - Плевен
- Дело
- Частно наказателно дело 2379/2024
- Вид
- Определение № 72
- Подписан
- 17.01.2025
- В сила
- 01.02.2025
- Състав
- Теодора Начева Петкова
Цитирани разпоредби
- чл.131, ал.1 т.5а · Наказателен кодекс
- чл.243 ал.1 т.1 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.243, ал.4 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 72 гр. Плевен, 17.01.2025 г.
РАЙОНЕН СЪД – ПЛЕВЕН, XI НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на седемнадесети януари през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Теодора Н. Петкова като разгледа докладваното от Теодора Н. Петкова Частно наказателно дело № 20244430202379 по описа за 2024 година и на основание данните по делото и Закона, за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по реда на чл.243, ал.4 от НПК.
С постановление от 28.11.2024 г. прокурор в РП – гр.Плевен на основание чл.243 ал.1 т.1 от НПК е прекратил наказателното производство по ДП № ЗМ338/2024г. по описа на Второ РУ Плевен, преписка № 4488/24г. по описа на РП-Плевен образувано за престъпление по чл.131, ал.1 т.5а от НК.
Недоволна от така издаденото постановление е останала пострадалата П.
Ц. И. от гр. Плевен, която го е обжалвала пред Плевенски РС. Твърди, че постановеният прокурорски акт е незаконосъобразен и необоснован, като излага подробни съображения. В заключение моли за отмяна на издаденото постановление.
Съдът като съобрази доводите на страните, събраните на досъдебното производство доказателства и разпоредбите на Закона, намира за установено следното:
ПО ДОПУСТИМОСТ НА ЖАЛБАТА:
Жалбата е подадена от легитимирано лице, но извън законоустановения срок, поради което е
ПРОЦЕСУАЛНО
НЕДОПУСТИМА.
Съображенията са следните:
Със свое Разпореждане Рег.№ 55/07.01.2025г., ПлРС е посочил, че 1 разпоредбата на чл.243, ал.4 от НПК указва 7-дневен срок, в който лицата, посочени в същата разпоредба в т.ч. пострадалите лица /в случая П. Ц. И. от гр.Плевен/, могат да обжалват постановлението за прекратяване на наказателното производство. Този срок, видно пак от същата разпоредба започва да тече от получаване на преписа. Видно от приложеното по делото известие за доставяне, пострадалата П. Ц. И . е получила препис от постановление от 28.11.2024г. на прокурор при РП – гр.Плевен, с което същият е прекратил наказателното производство по преписка № 4488/24г. връчено `и лично на 09.12.2024г.. Жалбата е входирана в РП-Плевен на 17.12.2024г., а в РС-Плевен чрез РП-Плевен на 18.12.2024г. Предвиденият в разпоредбата на чл.243, ал.4 от НПК 7-дневен срок в случай, че жалбата се подава по пощата, следва да тече от датата на пощенското клеймо, в случай, че същата е депозирана от пострадалата посредством пощенска станция. Тази дата не е била известна за съда, поради което ако действително жалбата е депозирана по пощата, е била дадена възможност и е било указано на РППлевен да се изиска от *** посочване на дата на изходящо пощенски клеймо, като бъде издадена съответна надлежна справка. С Разпореждане Рег.№ 55/07.01.2025г. такава справка е била изискана от РП-Плевен, която чрез наблюдаващия прокурор е следвало съответно да я изиска от ***, клон Плевен.
ЧНД№2379/2024г. по описа на ПлРС е постъпило отново в РС-Плевен от РП-Плевен като изисканата справка не е приложена по делото. Вместо това е постъпил с делото отговор от РП-Плевен вх.№ 1307/14.01.2025г., в който се посочва, че жалбата на пострадалата П. Ц. И. не е постъпила посредством пощенската станция с оглед преценка на дата на изходящо пощенско клеймо, а лично в деловодството на РП-Плевен с поставен печат на 17.12.2024г. Сочи се също, че на 18.12.2024г. жалбата ведно с материалите по ДП по преписка № 4488/24г. по описа на РП-Плевен е изпратен в РС-Плевен за произнасяне по чл.243, ал.4 от НПК.
Предвиденият в разпоредбата на чл.243, ал.4 от НПК преклузивен 7дневен срок е започнал да тече на 10.12.2024г. – денят, следващ датата на получаване на приложеното известие за доставяне от пострадалата П. Ц. И.
/09.12.2024г./, с което същата е получила и препис от постановление от 28.11.2024г. на прокурор при РП – гр.Плевен.
Горният срок следва да се счита за изтекъл на 16.12.2024г., поради което депозирането на жалбата от пострадалата на 17.12.2024г. е извън срока, поради което следва да се приеме за процесуално недопустима, а изложените в нея възражения по същество не следва да се обсъждат.
Мотивиран от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на П. Ц. И. от гр. Плевен 2 против постановление от 28.11.2024 г. на прокурор в РП – гр.Плевен, с което на основание чл.243 ал.1 т.1 от НПК е прекратено наказателното производство по ДП № ЗМ338/2024г. по описа на Второ РУ Плевен, преписка № 4488/24г. по описа на РП-Плевен образувано за престъпление по чл.131, ал.1 т.5а от НК, като ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА.
ВРЪЩА делото на Районна прокуратура – гр.Плевен.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на жалба или протест пред Плевенски окръжен съд в 7-мо дневен срок от получаване на съобщенията от страните.
Съдия при Районен съд – Плевен: _______________________ 3