Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 197 от 24.04.2023, Районен съд - Пещера

Съд
Районен съд - Пещера
Дело
Гражданско дело 281/2023
Вид
Определение № 197
Подписан
24.04.2023
Състав
Атанаска Стоянова Павлова-Стоименова

Цитирани разпоредби

  • чл. 129 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 45 · Закон за задълженията и договорите

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 197 гр. Пещера, 24.04.2023 г.

РАЙОНЕН СЪД – ПЕЩЕРА, I ГР. СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и четвърти април през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Атанаска Ст. ПавловаСтоименова като разгледа докладваното от Атанаска Ст. Павлова-Стоименова Гражданско дело № 20235240100281 по описа за 2023 година Настоящето производство е образувано на основание искова молба вх.

№ 1080/02.03.203г. от В. Р. М. и А. М. М., чрез адв. В. И., по чл. 45 от ЗЗД.

С разпореждане № 313/02.03.2023г. настоящия състав е оставил "без движение" исковата молба като е дал указания на ищците в едноседмичен срок от съобщаването, да отстранят следните нередовности: 1/ да обосновават пасивната легитимация на ответниците/ трима/ , да посочат обстоятелства, от които да стане ясно защо искът е предявен срещу тях тримата ;2/ да се посочи всеки един от посочените ответници какво противоправно деяние е извършил ;3/ да са конкретизират вредите, които търпят ищците - по вид и в какъв размер е всяка вреда, да посочат нейната стойност; 4/ да уточнят кога е извършено деянието, от което твърдят да са претърпели вреди ; 5/ да представят вносна бележка за внесена държавна такса в размер на 4% от цената на иска по сметка на РС Пещера. Със същото разпореждане ищците са предупредени, че при неизпълнение на указанията в цялост и и срок, съдът ще върне исковата им молба.

Последвали са още две молби за продължаване на срока, които са уважени – с разпореждане № 394/16.03.2023г. и с разпореждане № 460/28.032023г. , като срокът даден с последното разпореждане е изтекъл на 11.04.2023г. но с нито една от тях не е изпълнено което и да било от дадените първоначално указания. С всички разпореждания ищците са предупреждавани за последиците от неизпълнението в срок на указанията в цялост.

С молба вх. № 1782/10.04.2023г. е поискано отново продължаване на срока, без да е изпълнено което и да е от посочените указания. Мотив за продължаване на срока тук е установяване на наследниците на Георги Т. / лице, което не е посочено като ответник/, което не кореспондира по никакъв начин с дадените указания. Установяването на наследниците на това лице по никакъв начин не обосновава пасивната легитимация на визираните в 1 исковата молба ответници, предвид че не сочи всеки от тях какво противоправно деяние е извършил.

Ето защо намира молбата за неоснователна, поради което не следва да я уважава.

И до момент на произнасянето си нито едно от указанията, дадени с разпореждане № 313/02.03.2023г., не е изпълнено.

Предвид на неизпълнението на указанията, дадени от настоящия състав, предвид и на изричното предупреждаване на ищците в случай на неизпълнението им, намира, че исковата молба следва да се върне и производството да се прекрати.

Срокът по чл. 129 ГПК е преклузивен и с изтичането му се преклудират правата на ищците да отстрани недостатъците на исковата си молба, поради което и на основание чл. 129, ал.3 ГПК съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на ищците за продължаване на срока по чл. 63 от ГПК.

ВРЪЩА исковата молба на В. Р. М. и А. М. М., чрез адв. В. И., по чл.

45 от ЗЗД.

Определението в частта, в която връща исковата молба, може да бъде обжалвано с частна жалба пред Пазарджишки окръжен съд в едноседмичен срок от връчването му на ищците.

Съдия при Районен съд – Пещера: _______________________ 2