Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 260004 от 17.08.2020, Окръжен съд - Шумен

Съд
Окръжен съд - Шумен
Дело
Въззивно частно гражданско дело 277/2020
Вид
Определение № 260004
Подписан
17.08.2020
Състав
КОНСТАНТИН ГЕОРГИЕВ МОЛЛОВ, СОНЯ АНГЕЛОВА СТЕФАНОВА, ЙОРДАН ВАСИЛЕВ ДИМОВ

Цитирани разпоредби

  • чл.262, ал.2, т.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.274 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.275, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.275, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.279 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.60, ал.6 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.3, т.1 · Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.
  • чл.154, ал.1 и ал.2 · Кодекс на труда
  • чл.154, ал.1 и ал.2 · Кодекс на труда

О

П Р Е

Д Е Л

Е Н И Е № 260004 град Шумен, 17.08.2020 г.,

Шуменският окръжен съд, търговско отделение, в закрито заседание на седемнаде- сети август две хиляди и двадесета година, в състав:

Председател: Константин Моллов

Членове: 1. Йордан

Димов

2. Соня Стефанова като разгледа докладваното от съдия Константин Моллов в.ч.т.д.№ 277 по описа за 2020 година, намира следното:

Производство по чл.274 от ГПК във вр. с чл.279 от ГПК.

Образувано е по частна жалба от ад. С.О. ***, в качеството му на пълномощник на М.П.М., ЕГН ********** с постоянен адрес *** и с адрес за съобщения гр. Ш... против Разпореждане № 1254 от 23.06.2020 г. по г.д. № 682/2019 г. на Новопазарския районен съд, с което на жалбоподателя е върната частна жалба с вх.№ 3057 от 28.05.2020 г. против Разпореждане № 558 от 25.02.2020 г. по същото дело, тъй като е подадена след изтичане на преклузивния срок по чл.275, ал.1 във вр. с чл.279 от ГПК. Жалбоподателят счита разпореждането за неправилно и необосновано.

Направеното изчисление на сроковете от съда не се подкрепяло от събраните доказателст- ва. Предвид изложеното моли съдът да отмени атакуваното разпореждане и разпореди продължаване на производството по делото.

Частната жалба е подадена в срок, от надлежна страна, против подлежащ на обжалва- не акт на първоинстанционния съд, поради което е процесуално допустима.

След като се запозна с приложените по делото доказателства, установи от фактическа и правна страна следното:

С Разпореждане № 1254 от

23.06.2020 г. по г.д. № 682/2019 г. по описа на НПРС е върнал частната жалба срещу Разпореждане № 558/25.02.2020 г. по г.д. № 682/2019 г. по описа на НПРС. За да, районният съд е установил, че Разпореждане № 558/25.02.2020 г. е съобщено на жалбоподателя на 09.03.2020 г. Частната жалба срещу него е постъпила в ра- йонният съд на 28.05.2020 г. – вх. № 3057. При извършената от районния съд на 01.06.2020 г. справка (л. 8 от в.ч.г.д. № 154/20202 г. на ШОС) е констатирано, че частната жалба е подадена в Български пощи клон Нови пазар на 27.05.2020 г.

Установеният от закона едноседмичен срок (чл.275, ал.1 във вр. с чл.279 от ГПК) за обжалване на разпореждането е изтичал на 16.03.20202 г. Но предвид разпоредбите на чл.3, т.1 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на НС от 13.03.2020 г. и § 13 от ПЗР на ЗИДЗЗ (ДВ, бр. 44 от 2020 г., в сила от 14.05.2020 г.) и като се съобрази обстоятелството, че 24 и 25 май 2020 г. са почивни дни, предвид чл.154, ал.1 и ал.2 от КТ и чл.60, ал.6 от ГПК, срокът е изтекъл на 26.05.2020г. Жалбоподателят е подал частната жалба на 27.05.2020 г., т. е. след изтичане на срока и следва да му бъде върната съгл. чл.275, ал.2 във вр. с чл.262, ал.2, т.1 от ГПК.

Поради изложените съображения, въззивният съд в настоящия си състав намира, че обжалваното разпорежда не е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Водим от гореизложеното, съдът

О

П Р Е

Д Е Л

И :

Потвърждава

Разпореждане № 1254 от 23.06.2020 г. по г. д. 682/2019 г. на Районен съд – Нови пазар, с което е върната частна жалба с вх.№ 3057 от 28.05.2020 г. против Раз- пореждане № 558 от 25.02.2020 г. по същото дело от М.П.М., ЕГН **** … с постоянен адрес ***.

Определението подлежи на касационно обжалване в едноседмичен срок от съобща- ването му пред Върховния касационен съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:

1.

2.