Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 4378 от 15.09.2026, Върховен касационен съд

Съд
Върховен касационен съд
Дело
Касационно частно гражданско дело 3437/2026
Вид
Определение № 4378
Подписан
15.09.2026
В сила
15.09.2026
Състав
Александър Цонев, Дора Михайлова, Филип Владимиров

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 4378 гр. София, 15.09.2026 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 3-ТО ГО 4-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на четиринадесети септември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Александър Цонев

Членове:

Филип Владимиров

Дора Михайлова като разгледа докладваното от Александър Цонев Частно касационно гражданско дело № 20268003103437 по описа за 2026 година

Производството е по чл. 274, ал. 2 ГПК.

Образувано е по частна жалба вх. № 4181/10.07.2027 г. на С. П. С. срещу разпореждане № 284/02.07.2026 г. по в. гр. д. № 274/2024 г. на Ямболския окръжен съд, с което е върната подадената от жалбоподателя касационна жалба вх. № 3865/30.06.2026 г. срещу постановеното по делото въззивно решение № 89/21.05.2026 г.

Жалбоподателят счита обжалвания съдебен акт за неправилен и моли за неговата отмяна.

Върховният касационен съд, състав на III г.о., намира следното:

Частната жалба е подадена от легитимирана страна, в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и е процесуално допустима.

С атакуваното разпореждане Ямболският окръжен съд е върнал поради просрочие касационната жалба на С. П. С. с вх. № 3865/30.06.2026 г. срещу решение № 89/21.05.2026 г. по в. гр. д. № 274/2024 г. Приел е, че препис от въззивното решение е редовно връчен на жалбоподателя чрез пълномощника му адв. Х. на 27.06.2026 г., а касационната жалба е подадена на 30.06.2026 г., което е след изтичането на 29.06.2026 г. /присъствен ден/ на едномесечния преклузивен срок по чл. 283 ГПК за обжалване на решението.

Настоящият състав намира обжалваното разпореждане за неправилно. Препис от решението, постановено на 21.05.2026 г. е редовно връчен на С. П. С., чрез адв. Х. на 27.06.2026 г.

Срокът за касационно обжалване на решението е едномесечен и съгласно чл. 60, ал. 3 ГПК изтича на 27.06.2026 г. Датата 27.06.2026 г. е съботен ден и следователно срокът изтича в първия работен ден, който е 29.06.2026 г. При преглед на касационната жалба с вх. № 3865/30.06.2026 г. е видно, че тя е подадена чрез Системата за сигурно електронно връчване /ССЕВ/, като в приложеното потвърждение от ССЕВ е отразено, че подаването на жалбата е извършено на 29.06.2026 г. /л. 17 от настоящето дело/, като по този начин е спазен 1 преклузивният срок по чл. 283 ГПК.

Предвид изложеното обжалваното разпореждане следва да се отмени като неправилно.

Воден от горното, ВКС, състав на Трето Гражданско отделение

О П Р Е Д Е Л И:

ОТМЕНЯ разпореждане № 284/02.07.2026 г. по в. гр. д. № 274/2024 г. на Ямболския окръжен съд.

ВРЪЩА делото на Ямболския окръжен съд за администриране на касационната жалба на С.

П. С..

Определението е окончателно.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2