Определение № 4378 от 15.09.2026, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно частно гражданско дело 3437/2026
- Вид
- Определение № 4378
- Подписан
- 15.09.2026
- В сила
- 15.09.2026
- Състав
- Александър Цонев, Дора Михайлова, Филип Владимиров
Цитирани разпоредби
- чл. 274, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 283 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 4378 гр. София, 15.09.2026 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 3-ТО ГО 4-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на четиринадесети септември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Александър Цонев
Членове:
Филип Владимиров
Дора Михайлова като разгледа докладваното от Александър Цонев Частно касационно гражданско дело № 20268003103437 по описа за 2026 година
Производството е по чл. 274, ал. 2 ГПК.
Образувано е по частна жалба вх. № 4181/10.07.2027 г. на С. П. С. срещу разпореждане № 284/02.07.2026 г. по в. гр. д. № 274/2024 г. на Ямболския окръжен съд, с което е върната подадената от жалбоподателя касационна жалба вх. № 3865/30.06.2026 г. срещу постановеното по делото въззивно решение № 89/21.05.2026 г.
Жалбоподателят счита обжалвания съдебен акт за неправилен и моли за неговата отмяна.
Върховният касационен съд, състав на III г.о., намира следното:
Частната жалба е подадена от легитимирана страна, в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и е процесуално допустима.
С атакуваното разпореждане Ямболският окръжен съд е върнал поради просрочие касационната жалба на С. П. С. с вх. № 3865/30.06.2026 г. срещу решение № 89/21.05.2026 г. по в. гр. д. № 274/2024 г. Приел е, че препис от въззивното решение е редовно връчен на жалбоподателя чрез пълномощника му адв. Х. на 27.06.2026 г., а касационната жалба е подадена на 30.06.2026 г., което е след изтичането на 29.06.2026 г. /присъствен ден/ на едномесечния преклузивен срок по чл. 283 ГПК за обжалване на решението.
Настоящият състав намира обжалваното разпореждане за неправилно. Препис от решението, постановено на 21.05.2026 г. е редовно връчен на С. П. С., чрез адв. Х. на 27.06.2026 г.
Срокът за касационно обжалване на решението е едномесечен и съгласно чл. 60, ал. 3 ГПК изтича на 27.06.2026 г. Датата 27.06.2026 г. е съботен ден и следователно срокът изтича в първия работен ден, който е 29.06.2026 г. При преглед на касационната жалба с вх. № 3865/30.06.2026 г. е видно, че тя е подадена чрез Системата за сигурно електронно връчване /ССЕВ/, като в приложеното потвърждение от ССЕВ е отразено, че подаването на жалбата е извършено на 29.06.2026 г. /л. 17 от настоящето дело/, като по този начин е спазен 1 преклузивният срок по чл. 283 ГПК.
Предвид изложеното обжалваното разпореждане следва да се отмени като неправилно.
Воден от горното, ВКС, състав на Трето Гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И:
ОТМЕНЯ разпореждане № 284/02.07.2026 г. по в. гр. д. № 274/2024 г. на Ямболския окръжен съд.
ВРЪЩА делото на Ямболския окръжен съд за администриране на касационната жалба на С.
П. С..
Определението е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2