Определение № 52 от 04.02.2019, Окръжен съд - Търговище
- Съд
- Окръжен съд - Търговище
- Дело
- Въззивно гражданско дело 49/2019
- Вид
- Определение № 52
- Подписан
- 04.02.2019
- Състав
- СИЛВИЯ ПЕТРОВА ПЕТРОВА, ТАТЯНА ДИМИТРОВА ДАСКАЛОВА, ТИХОМИР ПЕНКОВ ПЕТКОВ
ОПРЕАЕЛЕНИЕ
В ИМЕТО НА НАРОДА в закрито съдебно заседание, в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ ПЕТРОВА
ЧЛЕНОВЕ: ТИХОМИР ПЕТКОВ ТАТЯНА ДАСКАЛОВА
Като разгледа докладваното от съдията Т.Дяскяловя,
Възз.гр.дело № 49, по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 267 от ТПК
Производството е образувано по жалба на Д.К., пълномощник на майка си Г.К.,***, против Решение № 223 от 21.12. 2018 година, постановено по гр.дело № 380/18 г. по описа на PC Попово, с което е осъдено КС „Популярна бизнес асоциация — Попово“, със седалище в гр. Попово, да заплати на Г.К. сумата от 320 лв., получена без основание, като до пълния размер от 606,93 лв. искът е отхвърлен като неоснователен. С решението са присъдени в полза но ответника и 341,51 лв. разноски според уважения и отхвърлен размер на иска и по компенсация.
Решението се обжалва в отхвърлителната част.
Излагат се съображения за необоснованост на решението, което е довело и до неговата незаконосъобразност. Не били присъдени правилно и разноските по делото. Затова се иска отмяна на решението в отхвърлителната част и постановяване на ново, с което искът да бъде изцяло уважен, като се присъдят направените по делото разноски.
Въззиваемата страна не е подала отговор на жалбата в законния срок.
УКалбата е недопустима, защото е подадена извън срока за обжалване. Решението е постановено на 21.12. 2018. Връчено е на пълномощника на ищцата на 23.12. 2018 г. — понеделник. Жалбата е подадена на 10.01. 2019 г. Срокът за обжалване е двуседмичен и той е посочен в решението. Изтича на 07.01. 2019 г. — работен ден, понеделник. Т.е. на третия ден след изтичане на рока.
Предвид на това производството по делото следва да бъде прекратено и жалбата да се върне.
При този изход на делото на разноски има право въззиваемата страна. Същата не е представила доказателства за такива, няма и отговор на жалбата. Внесената държавна такса от въззивника остава за негова сметка и не се дължи връщане.
По изложените съображения, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ
БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ ЖАЛБАТА на Г.К. ***, против решението по гр.д № 380/ 2018 г. на PC Попово, като недопустима, поради просрочие и
ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по делото.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва, с частна жалба, в едноседмичен срок от съобщаването на въззивника, пред Апелативен съд гр. Варна.