Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 52 от 04.02.2019, Окръжен съд - Търговище

Съд
Окръжен съд - Търговище
Дело
Въззивно гражданско дело 49/2019
Вид
Определение № 52
Подписан
04.02.2019
Състав
СИЛВИЯ ПЕТРОВА ПЕТРОВА, ТАТЯНА ДИМИТРОВА ДАСКАЛОВА, ТИХОМИР ПЕНКОВ ПЕТКОВ

ОПРЕАЕЛЕНИЕ

В ИМЕТО НА НАРОДА в закрито съдебно заседание, в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ ПЕТРОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТИХОМИР ПЕТКОВ ТАТЯНА ДАСКАЛОВА

Като разгледа докладваното от съдията Т.Дяскяловя,

Възз.гр.дело № 49, по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 267 от ТПК

Производството е образувано по жалба на Д.К., пълномощник на майка си Г.К.,***, против Решение № 223 от 21.12. 2018 година, постановено по гр.дело № 380/18 г. по описа на PC Попово, с което е осъдено КС „Популярна бизнес асоциация — Попово“, със седалище в гр. Попово, да заплати на Г.К. сумата от 320 лв., получена без основание, като до пълния размер от 606,93 лв. искът е отхвърлен като неоснователен. С решението са присъдени в полза но ответника и 341,51 лв. разноски според уважения и отхвърлен размер на иска и по компенсация.

Решението се обжалва в отхвърлителната част.

Излагат се съображения за необоснованост на решението, което е довело и до неговата незаконосъобразност. Не били присъдени правилно и разноските по делото. Затова се иска отмяна на решението в отхвърлителната част и постановяване на ново, с което искът да бъде изцяло уважен, като се присъдят направените по делото разноски.

Въззиваемата страна не е подала отговор на жалбата в законния срок.

УКалбата е недопустима, защото е подадена извън срока за обжалване. Решението е постановено на 21.12. 2018. Връчено е на пълномощника на ищцата на 23.12. 2018 г. — понеделник. Жалбата е подадена на 10.01. 2019 г. Срокът за обжалване е двуседмичен и той е посочен в решението. Изтича на 07.01. 2019 г. — работен ден, понеделник. Т.е. на третия ден след изтичане на рока.

Предвид на това производството по делото следва да бъде прекратено и жалбата да се върне.

При този изход на делото на разноски има право въззиваемата страна. Същата не е представила доказателства за такива, няма и отговор на жалбата. Внесената държавна такса от въззивника остава за негова сметка и не се дължи връщане.

По изложените съображения, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ

БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ ЖАЛБАТА на Г.К. ***, против решението по гр.д № 380/ 2018 г. на PC Попово, като недопустима, поради просрочие и

ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по делото.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва, с частна жалба, в едноседмичен срок от съобщаването на въззивника, пред Апелативен съд гр. Варна.