Акт от 06.04.2022, Административен съд - Русе
- Съд
- Административен съд - Русе
- Дело
- 52/2022
- Подписан
- 06.04.2022
Цитирани разпоредби
- чл.230 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63г · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 13 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.183, ал.2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 184 · Наказателно-процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н Е И Е
№ 4 гр. Русе, 06 април 2022 год.
В И М Е Т О
Н А Н А Р О Д А
Русенски административен съд, в закрито заседание на 06 април 2022 год. в състав:
Председател: ДИАН ВАСИЛЕВ
Членове: ЙЪЛДЪЗ АГУШ
ИВАЙЛО
ЙОСИФОВ при секретаря ………и в присъствието на прокурора ……. като разгледа докладваното от ……… съдията Василев ……… ч.к.а.х.д. №52…… по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид:
Производството е по реда на чл. 229 и сл. по глава XIII от Административно-процесуалния кодекс (АПК).
Делото е образувано по повод постъпила частна жалба от Б.Я.С., чрез пълномощник
- адв. Н. Н. срещу разпореждане №155 от 27.01.2022 г./в съдебния акт е записана 2021г./, постановено по АНД № 2701/2021 г. по описа на Районен съд – Русе, с което производството по делото било прекратено, поради извод на съдебния състав за просрочие на депозирана пред него жалба.
В частната жалба се излагат доводи за неправилност на разпореждането, издадено от въззивната инстанция. Прилага се системен бон за платена такса за изпращане на жалбата, в който е отбелязана и сигнатурата на пратката, с оглед доказване на момента на депозиране на жалбата срещу НП.
Иска се отмяна на разпореждане №155, постановено по АНД № 2701/2021 г. по описа на Районен съд – Русе и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия.
Съобразявайки релевираните с жалбата оплаквания, приложимите в случая правни норми, наличните по въззивното дело доказателства, тези в частното к. дело №52/2022г. по описа на АС-Русе, както и изисканата от Български пощи ЕАД информация за това на коя дата е постъпила пратка с №PS700001Y6T4, с подател Н.А.Н., пълномощник на С., съдът в настоящия си състав прие следното:
Жалбата е процесуално допустима, подадена от процесуално легитимирана страна и при наличие на правен интерес, по реда на чл.63г от ЗАНН и в срока по чл.230 от АПК.
Разгледана по същество, частната жалба се явява основателна.
Фактите:
С разпореждане №155 от 27.01.2022г. /погрешно посочено в него, че е от 2021г./, постановено по АНД № 2701/2021 г. по описа на Районен съд – Русе, производството по делото било прекратено по причина, че съдебният състав е приел, че жалбата срещу НП № 28-0003132/26.10.2021г. на директора на РД АА - Русе е просрочена. За да стигне до този извод, въззивната инстанция е съобразила следното:
Наказателно постановление № 28-0003132/26.10.2021г. било връчено на Б. С., лично на 08.12.2021г. Седмодневният срок за обжалване на санкционния акт, разписан в чл.59, ал.2(изм.) ЗАНН, предвид чл.84 ЗАНН, вр. с чл.183, ал.2 от НПК е изтекъл на 15.12.2021г. От данните, които има по делото – плик и справка в сайта на Български пощи ЕАД за проследяване на пратка, съдът приел, че жалбата е постъпила в пощата на 16.12.2021г., след изтичане на преклузивния срок по чл.59, ал.2(изм.) ЗАНН. С такива мотиви прекратил образуваното пред него съдебно производство по оспорване на НП № 28-0003132/26.10.2021г.
Разпореждането е неправилно.
Събраните по частно касационно дело №52/2022г. по описа на АС-Русе доказателства, ведно с получената от Български пощи ЕАД информация за момента на депозиране на пратка с №PS700001Y6T4-на 15.12.2021г., в 18.13 часа, сочат, че жалбата на Б. С. срещу НП № 28-0003132/26.10.2021г. на директора на РД АА – Русе е била депозирана в срок.
По силата на чл. 184 НПК, приложима съгласно чл. 84 ЗАНН, срокът се счита спазен, ако до изтичането му жалбата е постъпила в пощата. И тъй като обжалваното наказателно постановление е връчено на жалбоподателя на 08.12.2021г., с подаването на жалбата на 15.12.2021г. по пощата, е спазен седемдневния срок по чл. 59, ал. 2 ЗАНН (изм.). Районният съд въпреки служебното начало (чл. 13 НПК) не е положил достатъчно усилия да установи спазването на срока за подаване на жалба. Можело е да изиска допълнително информация, каквато бе събрана от касационната инстанция от Български пощи ЕАД, РУ "СЕВЕРЕН ЦЕНТРАЛЕН РЕГИОН" пощенска станция Русе Ц, Площад "Средец "№ 1, пк. 7000 и която доказва, че жалбата срещу санкционния акт е била подадена в законоустановения срок.
Налице е незаконосъобразно разпореждане, което по изложените съображения следва да бъде отменено, а делото - да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия от същия състав на съда за разглеждане на спора по същество.
Водим от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
Отменя разпореждане №155 от 27.01.2022 г., постановено по АНД № 2701/2021 г. по описа на Районен съд – Русе.
ВРЪЩА делото на Русенки районен съд на същия състав на съда за продължаване на съдопроизводствените действия.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ : 1.
2.