Определение № 688 от 02.10.2023, Районен съд - Пловдив
- Съд
- Районен съд - Пловдив
- Дело
- Частно наказателно дело 5344/2023
- Вид
- Определение № 688
- Подписан
- 02.10.2023
- В сила
- 13.10.2023
- Състав
- Панайот Рангелов Велчев
Цитирани разпоредби
- чл. 206, ал. 1 · Наказателен кодекс
- чл. 180, ал. 5 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл. 243, ал. 4 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 688 гр. П., 02.10.2023 г.
РАЙОНЕН СЪД – ПЛОВДИВ, XXVI НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на втори октомври през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Панайот Р. Велчев като разгледа докладваното от Панайот Р. Велчев Частно наказателно дело № 20235330205344 по описа за 2023 година
Производството е по реда на чл. 243, ал. 4 НПК.
Образувано е по жалба с вх. № 42767 от 10.05.2023 г. по описа на РС – гр. П. депозирана от Г. Р. М. с ЕГН: ********** в качеството на Кмет на Община С. против Постановление за прекратяване на наказателно производство от 25.04.2023 г. с което е било прекратено досъдебно производство № 141/2022 г. по описа на Окръжен следствен отдел при Окръжен съд гр. П., водено за престъпление по чл. 206, ал. 1 НК.
Жалбоподателят обжалва процесното прокурорско постановление.
Излага доводи, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна. Твърди, че не били обсъдени в цялост всички събрани по делото доказателства. Ето защо, иска отмяната на обжалвания прокурорски акт и връщането на делото на прокурора.
По делото няма приблечено обвиняемо лице.
П.ският районен съд, след като взе предвид доводите и възраженията на страните и се запозна с представените по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:
Жалбата е подадена срещу подлежащ на обжалване прокурорски акт, от лице което може да бъде пострадал от престъпление по чл. 206, ал. 1 НК.
С Разпореждане № 3851 от 16.06.2023 г., настоящият съдебен състав е оставил без разглеждане жалба с вх. № 42767 от 10.05.2023 г. по описа на РС – гр. П. и е прекратил производството по ЧНД № 2935/2023 г. по описа на РС 1 гр. П., доколкото е приел, че Постановлението за прекратяване на наказателното производство е било връчено на 28.04.2023 г. /видно от разписка за връчване/ и срокът за обжалване изтича на 05.05.2023 г. От друга страна жалбата против прокурорския акт е с клеймо от 09.05.2023 г. и се явява просрочена.
Против Разпореждане № 3851 от 16.06.2023 г. е постъпила жалба с вх.
№ 58342 от 23.06.2023 г., в която са изложени съображения, че подадената жалба против прокурорския акт е в срок, доколкото последният е бил връчен на 02.05.2023 г. и срокът за обжалването му изтича на 09.05.2023 г.
С Определение № 699 от 19.07.2023 г. постановено по ВЧНД № 1478/2023 г. по описа на Окръжен съд гр. П. е било отменено Разпореждане № 3851 от 16.06.2023 г. постановено по ЧНД № 2935/2023 г. по описа на РС гр.
П. и делото е било върнато за произнасяне от настоящия състав.
В мотивната част от Определението на Окръжен съд гр. П. е посочено, че следва да се извърши проверка относно връчването на атакуваното прокурорско постановление, като това може да стане както от първоинстанционният състав, така и от РП гр. П..
С Определение № 598 от 23.08.2023 г. е било прекратено производството по ЧНД № 2935/2023 г. по описа на РС гр. П. и делото е било върнато на РП гр. П. за проверка на обстоятелството кога прокурорският акт, а именно Постановление за прекратяване на наказателно производство от 25.04.2023 г. с което е било прекратено досъдебно производство № 141/2022 г. по описа на Окръжен следствен отдел при Окръжен съд гр. П. е било връчено на жалбоподателя.
С писмо с вх. № 84581 от 20.09.2023 г., РП гр. П. е представила копия от писмо изх. № 11-03-83-1/15.09.2-23 г. от РУ ,,Южно централен район'' на ,,Български пощи'' ЕАД гр. П. и приложените към него опис, пълнонощно и приемно-предавателен протокол, както и известие за доставяне.
Видно от РУ ,,Южно централен район'' на ,,Български пощи'' ЕАД гр. П. се установява, че обжалваният прокурорски акт е бил предаден на ,,Български пощи'' с известие за доставяне с баркод № PS404001280Q2 с подател РП гр. П. и получател Кмет на Община С.. Била е доставена в пощенска станция 4210 С. на 28.04.2023 г. и на същия ден е била предадена срещу подпис на пълномощник – Ж.Ж..
По делото е налице копие от пълномощно по силата на което лицето 2
Ж.П.Ж. с ЕГН: ********** има представителна власт да получава входящата кореспонденция и годишен абонамент за 2023 г. на Община С. от Пощенска станция гр. С..
По досъдебното производство е налице и известие за доставяне, видно от което се установява, че на 28.04.2023 г. лицето Ж.П.Ж. е получило получило пратка с баркод № PS404001280Q2 с подател РП гр. П. и получател Кмет на Община С..
Разпоредбата на чл. 180, ал. 5 НПК е в насока, че на учреждение или юридическо лице връчването става срещу подпис на длъжностно лице, натоварено да поема книжата. В конкретния случай са налице доказателства, че лицето Ж.Ж. е натоварено да получава изпратените писма до Община С..
Разпоредбата на чл. 243, ал. 4 НПК е в насока, че препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство се изпраща на обвиняемия, на пострадалия или неговите наследници, или на ощетеното юридическо лице, които могат да обжалват постановлението пред съответния първоинстанционен съд в седемдневен срок от получаването на преписа.
Ето защо, се достигна до извод, че срокът за обжалване на прокурорското постановление изтича на 05.05.2023 г. Видно от намиращата се по делото депозирана жалба от Г. М. – Кмет на Община С. се установява, че същата е била изпратена с клеймо с дата на изпращане 09.05.2023 г. и е след изтичането на срока за обжалване на постановлението за прекратяване на наказателното производство, като по този начин се явява процесуално недопустима.
Предвид гореизложеното се достигна до извод, че подадената жалба от Г. М. следва да се остави без разглеждане и производството по делото да се прекрати, доколкото същата се явява подадена извън срока по чл. 243, ал. 4 НПК.
Водим от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯМ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба с вх. № 42767 от 10.05.2023 г. по описа на РС гр. П. подадена от Г. Р. М. с ЕГН: **********, в качеството на Кмет на Община С. против Постановление от 25.04.2023 г. на РП гр. П. с което е било прекратено наказателното производство по досъдебно 3 производство № 141/2022 г. по описа на Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура гр. П..
ПРЕКРАТЯВАМ производството по ЧНД № 5344/2023 г. по описа на РС гр. П., НО, 26-ти състав.
Препис от настоящото определение да се изпрати на жалбоподателя и на РП-П..
Определението подлежи на обжалване и протест в 7-дневен срок от съобщаването му пред ПОС.
Съдия при Районен съд – П.: _______________________ 4