Определение № 3116 от 05.12.2023, Административен съд - Бургас
- Съд
- Административен съд - Бургас
- Дело
- Административно дело 1640/2023
- Вид
- Определение № 3116
- Подписан
- 05.12.2023
- В сила
- 13.12.2023
- Състав
- ВЕСЕЛИН ВАЛЕНТИНОВ ЕНЧЕВ
Цитирани разпоредби
- чл. 144 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 159 т.5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 62, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.118 · Кодекс за социално осигуряване
ПРОТОКОЛ
Година 2023, 05.12 град Бургас
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ХІ Административен състав
На пети декември две хиляди двадесет и трета година
В публично заседание в следния състав:
СЪДИЯ: ВЕСЕЛИН ЕНЧЕВ
Секретар: Гергана Славова
Прокурор:
Сложи за разглеждане докладваното от съдия Енчев
Административно дело номер 1640 по описа за 2023 година На именното повикване в 14:15 часа се явиха:
ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ М.Т.И., редовно призован, се представлява от адв. Ж.Б., с пълномощно от днес.
ОТВЕТНИКЪТ директор на ТП на НОИ - Бургас, редовно призован, се представлява от юк. Д.Н.с пълномощно, с пълномощно от днес.
АДВ. Б.: Да се даде ход на делото.
ЮК. Н.: Имам възражения по хода на делото. Оспорването е просрочено. Видно от административната преписка, решението на директора е получено лично от жалбоподателя на 26.07.2023 г. и съгласно разпоредбата на чл.118 от Кодекса за социалното осигуряване същото може да бъде оспорено в 14-дневен срок от получаването пред Административен съд. Съгласно цитираната разпоредба срокът за обжалване на решението на директора е изтекъл на 09.08.2023 г. Жалбата е входирана в съда на 31.08.2023 г., поради което моля на основание чл. 159 т.5 от АПК да оставите жалбата без уважение и да прекратите съдебното производство.
АДВ. Б.: Жалбата е допустима като подадена в срок. Съответно, ако съдът прецени, че са необходими доказателства в тази насока, моля да ми дадете възможност да представя нарочни доказателства за спазване на срока.
Съдът към адв. Б.: Какви доказателства твърдите, че можете да представите във връзка със срочността на оспорването?
АДВ. Б.: Относно датата на подаване на жалбата.
Съдът след като съпостави възражението за недопустимост на жалбата, направено от процесуалния представител на ответника с датата на депозиране на жалбата в Административен съд - Бургас, ПРИЕМА следното:
Жалбата първоначално е подадена в О.К., въпреки че е адресирана до Административен съд – Бургас. В О.К.жалбата е постъпила на 09.08.2023 г. (лист 3 от делото).
От О.К.жалбата е препратена до Административен съд
Бургас на 30.08.2023 г. Съдът след извършена проверка констатира, че срокът за обжалване на решението на директора на ТП - Бургас на НОИ е изтекъл на 09.08.2023 г. Към този момент в Административен съд Бургас не е постъпила жалба от М.И..
Жалбата е постъпила почти 20 дни по-късно. Тя е подадена от И. ***, която не е компетентна да приема подобни волеизявления. В АПК липсва изрична правна уредба как се процедира, когато жалбата бъде подадена в регистратурата на трето лице вместо в регистратурата на съда, но такава разпоредба се съдържа в ГПК, по-специално нормата на чл. 62, ал. 2 от ГПК, който е приложима на основание чл. 144 от АПК. Според цитираната норма, срокът не се смята за пропуснат, ако изпращането на молбата е станало по пощата, както и когато тя е подадена в друг съд или прокуратура в законоустановения срок, освен ако е подадена по електронен път.
В настоящия случай жалбата на М.И. не е подадена по електронен път. Тя не е подадена и в друг съд или в прокуратура, а е подадена на регистратурата на О.К., която не е сред субектите, допустими по процесуалния закон да приемат подобни изявления. Недопустимият начин на подаване на жалбата обуславя и недопустимост на оспорването - поради просрочие.
Възприемането на подадената жалба чрез О.К.като своевременно подадена жалба би означавало да бъде дадена възможност на жалбоподателя да подава жалбата си по начин и със средства, които не са предвидени в закона, като по този начин съответният субект ще бъде поставен в по-благоприятно положение, отколкото останалите правни субекти, които използват единствено начините, предвидени в закона за обжалване на административните актове - лично на регистратурата на съда, по пощата, по електронен път или в друг съд или прокуратура, които - според ГПК – са единствено оправомощени да приемат подобни волеизявления.
По изложените съображения като счита, че жалбата е ненадлежно подадена, извън законоустановения срок, и чрез лице, което няма право да приема жалби, на основание чл. 159, т.5 от АПК съдът О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ без разглеждане жалбата на М.Т.И. против решение изх. № 1012-02-121#1/21.07.2023 г. на директора на ТП - Бургас на НОИ, с което е потвърдено разпореждане за отказ за отпускане на пенсия изх. № 2ИЗ-02-599#7 от 19.05.2023 г. на ръководител „Пенсионно осигуряване“ при ТП - Бургас на НОИ.
ПРЕКРАТЯВА административно дело № 1640/2023 г. по описа на Административен съд – Бургас.
Определението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд с частна жалба в 7-дневен срок от днес.
Протоколът се изготви в съдебно заседание.
Заседанието приключи в 14:40 часа.
СЕКРЕТАР: СЪДИЯ: