Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 20 от 16.03.2021, Окръжен съд - Добрич

Съд
Окръжен съд - Добрич
Дело
Въззивно частно наказателно дело 94/2021
Вид
Определение № 20
Подписан
16.03.2021
В сила
16.03.2021
Състав
Петър Петков Монев, Атанас Милчев Каменски, Деница Красимирова Петрова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 20 гр. гр. Добрич , 16.03.2021 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ДОБРИЧ в закрито заседание на шестнадесети март, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

Председател:

Членове:

Петър П. Монев

Атанас М. Каменски

Деница К. Петрова като разгледа докладваното от Атанас М. Каменски Въззивно частно наказателно дело № 20213200600094 по описа за 2021 година Производството е образувано по реда на чл.341, ал.2, във в-ка с чл.323, ал.2 от НПК, по жалба на Р. Г. И. срещу разпореждане №11/11.02.2021г. по н.о.х.д.№898/2020г. на РС-гр.Добрич. С атакувания акт е върната въззивна жалба с вх.№184 от 11.02.2021г., подадена от И. срещу присъда №1/19.01.2021г. по н.о.х.д.№898/2020г. на РС-гр.Добрич, с която жалбоподателят е бил признат за виновен в извършване на престъпление по чл.196, ал.1, т.1, във в-ка с чл.194, ал.1 и чл.29 от НК, както и на престъпление по чл.206, ал.3, пр.2, във в-ка с ал.1 и чл.29 от НК, за които, на основание чл.23 от НК е определено общо наказание лишаване от свобода за срок от две години, към което е присъединено лишаване от правата по чл.37, ал.1, т.6 и т.7 от НК за срок от три години.

И. оспорва законосъобразността и обосноваността на атакуваното разпореждане, като оправдава просрочието с твърдения за лична неграмотност и липса на възможност за връзка със защитника.

Жалбата е допустима за разглеждане, но по съществото се явява неоснователна:

Присъда №1 по н.о.х.д.№898/2020г. на РС-гр.Добрич е обявена 1 публично и в присъствието на подсъдимия И. и на неговия служебен защитник на 19.01.2021г. Съдът изрично е разяснил на страните правото на обжалват акта пред ОС-гр.Добрич в 15-дневен срок от обявяването. Този срок е изтекъл на 03.02.2021г.

Подадената от И. жалба срещу присъдата е изготвена и подадена чрез администрацията на Затвор-гр.В на 08.02.2021г. и е заведена с изходящ №705. Същата не е била придружена от молба по чл.186, ал.1 от НПК-за възстановяване на срока за обжалване, обосноваваща и наличието на уважителни причини за пропуска, в т.ч. навежданите твърдения за лична неграмотност и липса на комуникация със защитника. Именно поради това и на основание 323, ал.1, т.2 от НПК, законосъобразно председателят на първоинстанционния състав е върнал въззивна жалба с вх.№184 от 11.02.2021г.

С оглед изложените констатации и съображения, на основание чл.345 от НПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

Потвърждава разпореждане №11/11.02.2021г. по н.о.х.д.

№898/2020г. на РС-гр.Добрич, с което е върната въззивна жалба с вх.

№184 от 11.02.2021г., подадена от Р. Г. И. срещу присъда №1/19.01.2021г. по н.о.х.д.№898/2020г. на РС-гр.Добрич.

Определението е окончателно.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2