Определение № 20 от 16.03.2021, Окръжен съд - Добрич
- Съд
- Окръжен съд - Добрич
- Дело
- Въззивно частно наказателно дело 94/2021
- Вид
- Определение № 20
- Подписан
- 16.03.2021
- В сила
- 16.03.2021
- Състав
- Петър Петков Монев, Атанас Милчев Каменски, Деница Красимирова Петрова
Цитирани разпоредби
- чл.194, ал.1 · Наказателен кодекс
- чл.23 · Наказателен кодекс
- чл.29 · Наказателен кодекс
- чл.37, ал.1, т.6 и т.7 · Наказателен кодекс
- чл.37, ал.1, т.6 и т.7 · Наказателен кодекс
- чл.323, ал.2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.345 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 20 гр. гр. Добрич , 16.03.2021 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ДОБРИЧ в закрито заседание на шестнадесети март, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:
Председател:
Членове:
Петър П. Монев
Атанас М. Каменски
Деница К. Петрова като разгледа докладваното от Атанас М. Каменски Въззивно частно наказателно дело № 20213200600094 по описа за 2021 година Производството е образувано по реда на чл.341, ал.2, във в-ка с чл.323, ал.2 от НПК, по жалба на Р. Г. И. срещу разпореждане №11/11.02.2021г. по н.о.х.д.№898/2020г. на РС-гр.Добрич. С атакувания акт е върната въззивна жалба с вх.№184 от 11.02.2021г., подадена от И. срещу присъда №1/19.01.2021г. по н.о.х.д.№898/2020г. на РС-гр.Добрич, с която жалбоподателят е бил признат за виновен в извършване на престъпление по чл.196, ал.1, т.1, във в-ка с чл.194, ал.1 и чл.29 от НК, както и на престъпление по чл.206, ал.3, пр.2, във в-ка с ал.1 и чл.29 от НК, за които, на основание чл.23 от НК е определено общо наказание лишаване от свобода за срок от две години, към което е присъединено лишаване от правата по чл.37, ал.1, т.6 и т.7 от НК за срок от три години.
И. оспорва законосъобразността и обосноваността на атакуваното разпореждане, като оправдава просрочието с твърдения за лична неграмотност и липса на възможност за връзка със защитника.
Жалбата е допустима за разглеждане, но по съществото се явява неоснователна:
Присъда №1 по н.о.х.д.№898/2020г. на РС-гр.Добрич е обявена 1 публично и в присъствието на подсъдимия И. и на неговия служебен защитник на 19.01.2021г. Съдът изрично е разяснил на страните правото на обжалват акта пред ОС-гр.Добрич в 15-дневен срок от обявяването. Този срок е изтекъл на 03.02.2021г.
Подадената от И. жалба срещу присъдата е изготвена и подадена чрез администрацията на Затвор-гр.В на 08.02.2021г. и е заведена с изходящ №705. Същата не е била придружена от молба по чл.186, ал.1 от НПК-за възстановяване на срока за обжалване, обосноваваща и наличието на уважителни причини за пропуска, в т.ч. навежданите твърдения за лична неграмотност и липса на комуникация със защитника. Именно поради това и на основание 323, ал.1, т.2 от НПК, законосъобразно председателят на първоинстанционния състав е върнал въззивна жалба с вх.№184 от 11.02.2021г.
С оглед изложените констатации и съображения, на основание чл.345 от НПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
Потвърждава разпореждане №11/11.02.2021г. по н.о.х.д.
№898/2020г. на РС-гр.Добрич, с което е върната въззивна жалба с вх.
№184 от 11.02.2021г., подадена от Р. Г. И. срещу присъда №1/19.01.2021г. по н.о.х.д.№898/2020г. на РС-гр.Добрич.
Определението е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2