Определение № 620 от 30.12.2021, Административен съд - Враца
- Съд
- Административен съд - Враца
- Дело
- Касационно частно административно наказателно дело 704/2021
- Вид
- Определение № 620
- Подписан
- 30.12.2021
- В сила
- 30.12.2021
- Състав
- ТАТЯНА ЛЮБЕНОВА КОЦЕВА, МИГЛЕНА РАДЕНКОВА, СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА
Цитирани разпоредби
- чл.235 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.59, ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 186 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.186, ал.1 и 2 · Наказателно-процесуален кодекс
- чл.186, ал.1 и 2 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 620 гр. Враца, 30.12.2021г.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД –
ВРАЦА, троен състав, в закрито заседание на 30.12.2021г. / тридесети декември две хиляди двадесет и първа година/ в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА
ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА
ТАТЯНА КОЦЕВА като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА ЧКАНД №704 по описа на АдмС – Враца за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.229, ал.1 и следващите АПК.
Образувано е по частна касационна жалба на Г.П.Х. ***, депозирана чрез * Ц.С. против ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 172/06.12.2021г., по АНД № 1134/2021г. по описа на Районен съд Враца, с което е прекратено производството по делото. Иска се отмяна на оспореното определение, като неправилно, а делото върнато на въззивният съд за ново разглеждане на молбата по чл. 186 от НПК и предприемане на надлежните процесуални действия по администриране на жалба срещу НП № 18-0967-001833/12.12.2018г. на Началник група към ОДМВР-Враца. Навеждат се съображения по възстановяването на срока за обжалване на НП.
Ответникът –Сектор
„ПП“ към ОДМВР-Враца не ангажира становище по частната жалба.
Съдът, след като се запозна с доказателствата по делото, възраженията изложени в жалбата, намира за установено от фактическа и правна страна следното:
Частната жалба е подадена в срок от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна.
С обжалваното определение №172/06.12.2021г., по
АНД № 1134/2021г. по описа на Районен съд Враца е оставена без разглеждане молба вх.№ 9506/01.12.2021г., подадена от Г.П.Х., чрез * С. за възстановяване на срок за обжалване на НП № 18-0967-001833/12.12.2018г., издадено от Началник група към ОДМВР-Враца, Сектор „ПП“, като недопустима. Със същото определение е оставена и без разглеждане жалба от Г.П.Х. срещу НП №
18-0967-001833/12.12.2018г., издадено от Началник група към ОДМВР-Враца, Сектор „ПП“, като недопустима. За да остави жалбата/молбата без разглеждане и да прекрати производството по делото, въззивният съд в определението е приел, че същите са недопустими, поради просрочие. В конкретния случай е прието, че НП е връчено на жалбоподателя на 23.10.2021г., срокът за оспорване е до 01.11.2021г., тъй като 30.10.2021г. е бил почивен ден, а жалбата е депозирана на 03.11.2021г. на гише. Същата се явява процесуално недопустима, като подадена извън законоустановения седемдневен срок за обжалване на наказ.постановление, считано от връчването на нарушителя – чл.59, ал.1 ЗАНН.
По отношение на молбата за възстановяване на срока за оспорване на НП също е прието, че е просрочена, тъй като е следвало да се подаде в седемдневен срок от деня, в който са престанали да действат причините за пропускане на срока. Посочва се, че след като жалбоподателя е узнал за връчването на процесното НП на 02.11.2021г., то е следвало в седемдневен срок, т.е до 09.11.2021г. да подаде молба за възстановяване на срока за обжалване и то едновременно с жалбата срещу НП, а не едва след оставянето й без движение.
Посочено е, че жабата е оставена без движение с цел уточняване на датата на подаването й, а не с оглед евентуално възстановяване срока за обжалване.
Настоящата инстанция споделя изводите на Районен съд Враца за прекратяване на производството по делото. Правилно и в съответствие с доказателствата по делото е прието, че жалбата срещу НП № 18-0967-001833/12.12.2018г. е просрочена и като такава се явява недопустима за разглеждане. В случая видно от данните по делото НП е надлежно връчено на 23.10.2021г., съгласно чл.59, ал.1 ЗАНН срокът за оспорване е 7 дневен и изтича на 01.11.2021г. /присъствен ден/, тъй като 30.10.2021г. е бил почивен ден, а жалбата е депозирана на 03.11.2021г. и същата се явява просрочена, като подадена извън срока за оспорване на НП и е недопустима за разглеждане, както е приел и РС в определението.
Определението е правилно и в частта, с която е оставена без разглеждане молбата на касатора за възстановяване на срока за обжалване на
НП № 18-0967-001833/12.12.2018г., като недопустима.
Съгласно разпоредбата на чл.186, ал.1 и 2 от НПК, приложими по силата на чл.84 от ЗАНН, срокът, определен от закона, може да бъде възстановен, ако е бил пропуснат поради уважителни причини, като молбата за възстановяване на срока се подава до съда или до органа на досъдебното производство в седемдневен срок от деня, в който са престанали да действат причините за пропускане на срока. В случая причините, поради които жалбоподателят твърди, че е пропуснал да подаде жалба в посочения срок са възникнали на 02.11.2021г., когато е узнал за НП, който факт същият посочва както в молбата за възстановяване на срока, така и в частната жалба, поради което седемдневният срок, в рамките на който нарушителят е имал право да поиска възстановяване на срока за обжалване на НП е изтекъл на 09.11.2021г./присъствен ден/. Подадената на 01.12.2021г. молба за възстановяване на срока по обжалване на НП се явява просрочена и недопустима за разглеждане по същество, както е приел и РС.
Съдът правилно е преценил фактите по делото и въз основа на тях е направил обоснован извод за недопустимост на искането за възстановяване на срока за обжалване на НП. Определението не страда от релевираните с частната жалба пороци и следва да бъде оставено в сила, а частната жалба се явява неоснователна и следва да се остави без уважение.
Водим от горното и на основание чл.235 АПК, Съдът
О П Р Е
Д Е Л И:
ОСТАВЯ в сила
Определение №172/06.12.2021г., по АНД № 1134/2021г. по описа на Районен съд Враца.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.