Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 43 от 07.02.2023, Административен съд - Шумен

Съд
Административен съд - Шумен
Дело
Административно дело 192/2022
Вид
Разпореждане № 43
Подписан
07.02.2023
Състав
РОСИЦА КАРОВА ЦВЕТКОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.213а ал.1 · Административнопроцесуален кодекс

Р А З П О Р Е Ж Д А

Н Е

№…………., гр.Шумен, 07.02.2023 г.

Шуменският административен съд в закрито заседание на седми февруари през две хиляди двадесет и трета година в състав:

Административен съдия: Росица Цветкова като разгледа докладваното от административен съдия Р.

Цветкова адм.д.№192 по описа за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Постъпила е касационна жалба с рег.№ДА 01-2843/01.12.2022 г. по описа на АдмС град Шумен и вх.№414/10.01.2023 г. по описа на ВАС на Р България, депозирана от В.З.А. и Д.З.А.

***, срещу Решение №125/09.11.2022 г. по адм.д.№192/2022 г. по описа на Административен съд град Шумен.

С Разпореждане от 11.01.2023 г. на председателя на второ отделение на ВАС на Р България делото е върнато на АдмС град Шумен с указание да бъде довнесена от касационните жалбоподатели дължима държавна такса в размер на 70.00 лв. по сметката на ВАС на Р България по подадената касационна жалба, тъй като е внесена такса в размер на 70.00 лв., а дължимата такава е в размер на 140.00 лв.

С разпореждане от 23.01.2023 г. на съдията-докладчик в първоинстанционното производство депозираната касационна жалба е оставена без движение на основание чл.213а ал.1 от АПК, като е указано на касационните жалбоподатели в седемдневен срок от получаване на съобщението да изправят констатираната нередовност, като представят пред АдмС град Шумен доказателства за довнесена държавна такса в размер на 70.00 лв. по сметка на ВАС на Р България към подадената касационна жалба.

В разпореждането изрично е указано, че при неизпълнение на указанията в посочения срок, касационната жалба ще бъде върната на основание чл.213а ал.1 от АПК.

Видно от данните по делото, съобщението е връчено на 25.01.2023 г. на двамата жалбоподатели, като на жалбоподателката Д.З.А. е връчено чрез В.З.А. – брат със задължението да го предаде. Срокът за изпълнение на указанията е изтекъл на 01.02.2023 г. – сряда, присъствен ден. По делото и към настоящия момент не са приложени доказателства за изправяне на констатираната нередовност в указания срок от касационните жалбоподатели.

Съгласно чл.213а ал.1 изр.второ от АПК, когато нередовностите не бъдат отстранени в срока по чл.213а ал.1 изр.първо от АПК, първоинстанционният съд връща жалбата или протеста. Срокът по чл.213а ал.1 изр.първо от АПК е законово определен. Налице е процесуално бездействие за изпълнение на законово процесуално задължение за представяне на доказателства за довнесена дължима държавна такса към касационната жалба, което овластява и задължава първоинстанционния съд да върне така депозираната касационна жалба. Действително е внесена такса в размер на 70.00 лв., която обаче не е в пълен размер, доколкото решението е обжалвано от двама касатори.

От представеното по делото платежно нареждане не може да се установи от името на кой касатор е внесена държавната такса, поради което е налице неизпълнение и от двамата касатори за отстраняване на констатираната нередовност на касационната жалба и същата следва да бъде върната в цялост.

Водим от горното и на основание чл.213а ал.1 изр. второ от АПК, съдията-докладчик

Р А З П О Р Е Д И :

ВРЪЩА касационна жалба с рег.№ДА

01-2843/01.12.2022 г. по описа на АдмС град Шумен и вх.№414/10.01.2023 г. по описа на ВАС на Р България, депозирана от В.З.А. и Д.З.А. ***, срещу Решение №125/09.11.2022 г. по адм.д.№192/2022 г. по описа на Административен съд град Шумен.

Разпореждането подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаване на съобщението пред Върховния административен съд на Р България.

Административен съдия: