Разпореждане № 1497 от 08.03.2024, Районен съд - Пловдив
- Съд
- Районен съд - Пловдив
- Дело
- Административно наказателно дело 997/2024
- Вид
- Разпореждане № 1497
- Подписан
- 08.03.2024
- В сила
- 11.04.2024
- Състав
- Божидар Иванов Кърпачев
Цитирани разпоредби
- чл. 212 и 213 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 212 и 213 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 213, т.3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 213а, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 213а, ал.7 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 227а, ал.5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 235а · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 236 · Административнопроцесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 1497 гр. Пловдив, 08.03.2024 г.
РАЙОНЕН СЪД – ПЛОВДИВ, I НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на осми март през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Божидар Ив. Кърпачев като разгледа докладваното от Божидар Ив. Кърпачев Административно наказателно дело № 20245330200997 по описа за 2024 година Постъпила е частна жалба Вх.№ 20743/22.02.2024 срещу Разпореждане на настоящия състав № 1110/19.02.2024, с което е оставена без разглеждане жалба Вх.№ 18053/16.02.2024.
Съгласно чл. 236 АПК, вр. чл. 213а, ал.1 АПК съдията докладчик от първоинстанционния съд проверява за редовността на частната жалба с оглед изискванията на чл. 212 и 213 АПК. В изпълнение на горните правомощия с разпореждане № 1250/23.02.2024. съдията докладчик е оставил без движение частната жалба с указания в 7-дневен срок да се представят доказателства за внесена държавна такса в размер на 150 лева по чл. 235а АПК, представляваща условие за редовност на частната жалба по смисъла на чл.
213, т.3 АПК, като жалбоподателят е предупреден, че в противен случай частната жалба ще бъде върната.
Съобщението с дадените указания е редовно връчено на защитника на посочения съдебен адрес на 28.02.2024г.
Срокът за изпълнение на указанията на съда е изтекъл на 05.03.2024г. И към настоящия момент-08.03.2024г., не са представени доказателства за внесена държавна такса.
Поради изложеното на основание чл. 213а, ал.1, изр.2, вр. чл. 213, т.3, вр. чл. 235а АПК частната жалба следва да бъде върната като нередовна.
Основание за противното не дава входираната молба Вх.№ 23203/29.02.2024г. с която се изразява становище, че ДТ не се дължи, 1 доколкото противно на възприятията на защитника, цитираната от него разпоредба на чл. 227а, ал.5 АПК касае случаите на подаване на касационна жалба срещу решение на първоинстанционния съд и на частна жалба срещу връщане на касационна жалба, в които случаи ДТ действително не се дължи.
Същевременно посочената молба, с която се заявява, че няма да се изпълнят указанията на съда, защото се считат за погрешни нито спира, нито прекъсва, нито новира дадения 7-дневен срок, който впрочем се явява изтекъл дори относимо към датата на входиране на молбата.
Така мотивиран,
РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА частна жалба Вх.№ 20743/22.02.2024 срещу Разпореждане на РС-Пловдив № 1110/19.02.2024 по АНД 997/2024, с което е оставена без разглеждане жалба Вх.№ 18053/16.02.2024
Разпореждането подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаването му пред Административен съд – град Пловдив с частна жалба по реда на чл. 213а, ал.7 АПК, вр. глава 13 АПК.
Препис от разпореждането да се връчи на жалбоподателя и на административно наказващия орган.
Съдия при Районен съд – Пловдив: _______________________ 2