Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2007 от 04.07.2025, Районен съд - Стара Загора

Съд
Районен съд - Стара Загора
Дело
Гражданско дело 2703/2025
Вид
Определение № 2007
Подписан
04.07.2025
В сила
12.08.2025
Състав
Иван Режев

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2007 гр. С., 04.07.2025 г.

РАЙОНЕН СЪД – С., XII-ТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на четвърти юли през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: И.Р. като разгледа докладваното от И.Р. Гражданско дело № 20255530102703 по описа за 2025 година

Делото е образувано по искова молба на -, против -, която с разпореждане № 4402/17.06.2025 г. е оставена без движение, а на ищеца, чрез пълномощника му по делото, е изпратено съобщение, в едноседмичен срок от получаването му, с поправена искова молба по чл. 129, ал. 5 ГПК, с препис за ответника съгласно чл. 128, т. 3 ГПК, да отстрани следните нередовности на исковата си молба, а именно: 1). да посочи електронен адрес за връчване при условията на чл. 38 и 38а ГПК, и заявление дали желае връчване на посочения електронен адрес, както и телефонен номер на ищеца и неговия законен представител, номера на факса и телекса, ако има такива (чл. 127, ал. 1, т. 2 ГПК); 2). да уточни и искането си към съда, като посочи в петитума на поправената си искова молба и банкова сметка или друг начин за плащане на исковата сума (чл. 127, ал. 1, т. 5 и ал. 4 ГПК); 3). да представи по делото и документ за внесена по сметка на С. районен съд държавна такса за предявения иск по чл.

383, ал. 4, изр. 2, т. 2 КЗ, в размер на 880.21 лева, защото такава такса се дължи за същия иск съгласно чл. 1 ТДТКССГПК, а документ за внасянето й не е представен (чл. 128, т. 2 ГПК). В съобщението на ищецът е и указано, че ако в дадения срок не отстрани горепосочените нередовности на исковата си молба, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, същата ще му бъде върната (л. 22).

Това съобщение, с препис от разпореждането, е получено от пълномощника на ищеца редовно на 19.06.2025 г., по реда на чл. 39, ал. 1 ГПК (л. 24). В даденият му едноседмичен срок, изтекъл на 26.06.2025 г., същият не е отстранил нито една от горепосочените нередовности на исковата си молба.

1

Ето защо, съдът намери, че е налице хипотезата на чл. 129, ал. 3 ГПК, на което основание следва да върне на ищеца исковата му молба, поради неотстраняване в срок на нередовностите й, а образуваното за разглеждането й производство по делото да прекрати. По аргумент от чл. 129, ал. 3, изр. 2 ГПК, настоящото определение може да бъде обжалвано само от ищеца, на когото поради това следва и да се съобщи.

Воден от горните мотиви, С. районен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА на ищеца - исковата му молба с вх. № 18384/13.06.2025 г., с приложенията към нея, поради неотстраняване в срок на нередовностите й, и ПРЕКРАТЯВА поради това образуваното за разглеждането й производство по настоящото гражданско дело № 2703 по описа за 2025 г. на С. районен съд.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано от ищеца с частна жалба пред С. окръжен съд в едноседмичен срок от връчването му на същия.

Съдия при Районен съд – С.: _______________________

2