Определение № 135 от 12.09.2024, Апелативен съд - Бургас
- Съд
- Апелативен съд - Бургас
- Дело
- Въззивно частно търговско дело 129/2024
- Вид
- Определение № 135
- Подписан
- 12.09.2024
- В сила
- 12.09.2024
- Състав
- Илияна Тодорова Балтова, Радостина Костова Калиманова, Янко Новаков Новаков
Цитирани разпоредби
- чл. 275 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 24, ал. 2 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
- чл. 25, ал. 1 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
- чл. 35, ал. 2 · Правилник за администрацията в съдилищата
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 135 гр. Бургас, 11.09.2024 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – БУРГАС в закрито заседание на единадесети септември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Илияна Т. Балтова
Членове:
Радостина К. Калиманова
Янко Н. Новаков като разгледа докладваното от Радостина К. Калиманова Въззивно частно търговско дело № 20242001000129 по описа за 2024 година Производството по делото е образувано по повод частната жалба на „КРЗ Порт Бургас“ АД, ЕИК 102003925, със седалище и адрес на управление: град Бургас, ул. „Индустриална“ № 3, представлявано от изпълнителния директор Данаил Стефанов Вълчев, чрез адв. Е. Д. - АК - Видин, срещу определение № 603 от 10.06.2024 година, постановено по търг. дело № 112/2024 година по описа на Окръжен съд - Бургас, с което е оставена без разглеждане жалбата на дружеството с вх. № 15-00-305/05.04.2024 година.
В частната жалба се навеждат съображения за незаконосъобразност и неправилност на обжалваното с нея определение. Жалбоподателят твърди, че е спазил срока за обжалване на отказ № *** г. съгласно нормата на чл. 62, ал. 2 от ГПК във връзка с чл. 25, ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ. В подкрепа на твърденията си представя писмени доказателства и моли за отмяна на обжалваното определение и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия по него.
Частната жалба е надлежно администрирана. Препис от нея е връчен на А., която в законоустановения срок не е подала отговор по нея.
Настоящият състав намира, че жалбата е подадена в законоустановения срок, от лице с надлежна процесуална легитимация, срещу акт, подлежащ на обжалване и отговаря на изискванията по чл. 275 ГПК, поради което се явява допустима и подлежи на разглеждане по същество.
Първоинстанционното производство е образувано по жалба с вх.№ 1
15-00-305/05.04.2024 година на „КРЗ Порт Бургас“ АД, чрез адв. Е. Д. - АК Видин, срещу отказ № *** година на длъжностното лице при А. по заявление вх.№ *** година за вписване по партидата на търговеца на обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари. В нея се излагат аргументи за неправилност на обжалвания отказ предвид особения статут на „КРЗ Порт Бургас“ АД като дъщерно дружество на публичното дружество „Индустриален холдинг България“ АД и се настоява за вписване на исканите обстоятелства. Приложени са писмени доказателства.
С обжалваното пред настоящата инстанция определение, Окръжен съд - Бургас е счел, че жалбата срещу отказа е подадена на 05.04.2024 година, т.е. след изтичане на преклузивния срок по чл. 25, ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ, поради което е формирал извод за недопустимост на образуваното пред него съдебно производство и е оставил жалбата без разглеждане. Съдът е основал тези си съждения на изразеното от него в разпореждане № 613/19.04.2024 година възприятие, че жалбата е постъпила по електронен път.
От представените пред настоящата инстанция писмени доказателства - заверено копие от обратен документ с входящ номер, препис от товарителница № **, издадена от СПИДИ /налична като заверен препис и към жалбата против атакувания отказ - лист № 28 от делото на Бургаския окръжен съд/ и справка за проследяване на пратка с товарителница № **, обаче се установява, че в действителност жалба вх. № 15-00-305/ 05.04.2024 година е била заявена в системата на СПИДИ в 12:51 ч. на 04.04.2024 година и е била приета от подателя в 17:39 ч. на същата дата.
Постановеният от Агенцията по вписване отказ по заявление № *** година е съобщен на заявителя „КРЗ Порт Бургас“ АД при условията на чл. 24, ал. 2 от ЗТРРЮЛНЦ - по електронен път, на посочения електронен адрес на 28.03.2024 година, поради което последният ден от срока за обжалване на отказа съгласно чл. 25, ал.1 ЗТРРЮЛНЦ е 04.04.2024 година. Въпреки, че в разрез с чл. 35, ал. 2 от ПАС фактът на подаване на жалбата чрез куриерска служба и номерът на товарителницата не са били отбелязани надлежно върху първата страница на постъпилите книжа от служителя на регистратурата на А., следва да се приеме, че същата е била подадена в срок съгласно чл. 62, ал. 2 от ГПК във връзка с чл. 25, ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ.
Гореизложеното обосновава
2 отмяна на постановеното от първоинстанционния съд определение и връщане на делото на Окръжен съд Бургас за продължаване на съдопроизводствените действия по него.
Мотивиран от гореизложеното, Апелативен съд- Бургас ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯВА определение № 603 от 10.06.2024 година, постановено по търг. дело № 112/2024 година по описа на Окръжен съд- Бургас.
ВРЪЩА делото на Окръжен съд - Бургас за продължаване на съдопроизводствените действия по него.
Настоящото определение е окончателно и не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3