Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 33 от 20.04.2021, Апелативен съд - Пловдив

Съд
Апелативен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно наказателно дело 223/2021
Вид
Определение № 33
Подписан
20.04.2021
В сила
20.04.2021
Състав
Христо Иванов Крачолов, Веселин Ганчев Ганев, Иван Христов Ранчев

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 33 гр. Пловдив , 19.04.2021 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, 1-ВИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ в закрито заседание на деветнадесети април, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

Председател:Христо И. Крачолов

Членове:Иван Х. Ранчев

Веселин Г. Ганев като разгледа докладваното от Веселин Г. Ганев Въззивно частно наказателно дело № 20215000600223 по описа за 2021 година Производство по чл.243 ал.8 НПК.

С определение от 29.03.2021г., постановено по ЧНД № 530/2021г. по описа на Окръжен съд- Пловдив е била оставена без разглеждане като просрочена жалбата на П. Н. С. против постановление на Окръжна прокуратура- Пловдив от 01.12.2020г., с което е било прекратено наказателното производство по ДП № ** по описа на сектор“ ИП“ при ОД на МВР Пловдив, водено против С.А.С. за престъпление по чл.252 ал.1 от НК.

Против определението е постъпила частна жалба от П. Н. С. чрез адв.Н.К., в която се твърди, че е обжалвала в срок постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство като жалбата била подадена на 18.01.2021г. и заведена в служебна тетрадка на гишето на Окръжна прокуратура- Пловдив и вече след това била входирана в деловодството й с дата 19.01.2021г. Към жалбата прилага „Разписка за подадена и приета молба/жалба/ в Информационния център на Пловдивските прокуратури“.

Пловдивският апелативен съд констатира, че частната жалба е подадена от пострадалата П.С. в законоустановения седмодневен срок, а разгледана по същество е основателна.

За да прекрати производството по делото, Пловдивският окръжен съд е приел, че жалбата на пострадалата П.С. против прекратителното постановление е подадена след изтичане на срока, указан в разпоредбата на чл.243 ал.4 НПК. Действително, последният ден за атакуване на 1 постановлението пред съда е бил 18.01.2021г., а видно от печата, поставен върху жалбата, същата е била входирана в Окръжна прокуратура- Пловдив на 19.01.2021г. От друга страна, няма данни жалбата да е постъпила в прокуратурата по пощата, за да се прецени от клеймото кога е била подадена.

При това положение, първоинстанционният съд правилно е приел, че подадената от П.С. жалба е просрочена и като процесуално недопустима е била оставена без разглеждане.

Пред въззивната инстанция обаче жалбоподателката представя посочената по-горе разписка, която удостоверява, че жалбата е била депозирана „на гише“ в прокуратурата и заведена в служебната тетрадка на дата 18.01.2021г., т.е. в последния ден от срока за обжалване, което означава, че следва да бъде разгледана от Пловдивски окръжен съд. Ето защо и предвид на изложените съображения, ПАС

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ определение от 29.03.2021г., постановено по ЧНД № 530/2021г. по описа на Окръжен съд- Пловдив и ВРЪЩА делото за разглеждане на Окръжен съд- Пловдив.

Определението е окончателно.

Председател: _______________________

Членове:

1._______________________

2._______________________

2