Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1 от 04.01.2023, Апелативен съд - Пловдив

Съд
Апелативен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно търговско дело 772/2022
Вид
Определение № 1
Подписан
04.01.2023
В сила
04.01.2023
Състав
Георги Великов Чамбов, Емил Любомиров Митев, Антония Кирова Роглева

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№1 гр. Пловдив, 04.01.2023 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, 3-ТИ ТЪРГОВСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на четвърти януари през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Георги В. Чамбов

Членове:

Емил Люб. Митев

Антония К. Роглева като разгледа докладваното от Емил Люб. Митев Въззивно частно търговско дело № 20225001000772 по описа за 2022 година

Производството е по чл.274,ал.1т.2 от ГПК във вр. с чл.262,ал.3 от ГПК .

Образувано е по частната жалба на „Т.к.М.“АД –/ в несъстоятелност“, вписано в Търговския регистър с ЕИК *********, представлявано от адвокат К. Г.- член на САК, редовно упълномощен от синдика на дружеството П. П. против

Разпореждане № 331 от 13.06.2022 г.,постановено от Х. окръжен съд по търг. дело №184/2021г.

По силата на обжалваното разпореждане съдът на основание чл.262,ал.2, т.1 от ГПК е разпоредил връщането на въззивната жалба вх.№ 4336 от 09.06.2022 г., подадена от процесуалния представител на „Т.к.М.

„АД – в несъстоятелност адвокат К. Г.. Жалбата е върната като подадена след изтичането на срока за обжалването й.

Пловдивският апелативен съд след преценка на изложените в частната жалба оплаквания и доводи, приема за установено следното:

Частната жалба е депозирана от легитимирана страна в определения в чл.275 от ГПК срок и е процесуално допустима.

Разгледана по същество частната жалба е основателна по следните съображения:

Въззивната жалба вх.№ 4336/ 09.06.2022 г. е подадена от синдика на 1

„Т.к.М.“ АД /в несъстоятелност/ чрез пълномощника му по делото адвокат К.

Г..

Съобщението за постановеното решение е връчено лично на постоянния синдик на дружеството П. П. на дата 27.05.2022 г.

Синдикът е самостоятелна страна в процеса и има правомощието да извършва редица процесуални действия, включително и правото да подава жалби.

Съгласно чл.259,ал.1 от ГПК първоинстанционното решение подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страната.

Считано от 27.05.2022 г. срокът за обжалване на решението е изтекъл на 10.06.2022 г. Въззивната жалба е изпратена чрез куриерска фирма на 08.06.2022 г. и е входирана в съда на дата 09.06.2022, т.е. преди изтичането на срока за обжалване.

Неправилно първоинстанционният съд е приел, че началния момент от който започва да тече срока за въззивно обжалване е 18.05.2022 г.

В случая въззивната жалба е подадена от постоянния синдик на ответното дружество чрез пълномощника му по делото и съобщението за постановеното решение е връчено лично на синдика на 27.05.2022 г.

Считано от тази дата срокът за въззивно обжалване на решението е изтекъл на 10.06.2022 г., като въззивната жалба е постъпила в съда на 09.06.2022 г.,т.е. постъпила е в срок.

Следва да се отмени обжалваното разпореждане,при постановяването на което съдът неправилно е приел, че въззивната жалба е просрочена.

По тези съображения Пловдивският апелативен съд ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ Разпореждане № 331 от 13.06.2022 г., постановено от Х. окръжен съд по търг.дело № 184/2021 г.,по силата на което съдът е постановил връщането като просрочена на въззивна жалба с вх.№ 4336 от 09.06.2022 г., подадена от „Т.к.М. „АД- в несъстоятелност , вписано в Търговския регистър с ЕИК*********,чрез адвокат К. Г.,редовно упълномощен от синдика на дружеството.

2

Връща делото на Х. окръжен съд за администриране на въззивната жалба.

Определението е окончателно.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3