Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 75 от 21.04.2023, Административен съд - Кърджали

Съд
Административен съд - Кърджали
Дело
Административно дело 137/2023
Вид
Определение № 75
Подписан
21.04.2023
Състав
АНГЕЛ МАВРЕВ МОМЧИЛОВ

Цитирани разпоредби

  • чл. 144 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 151 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 151, т. 3 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 158, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 158, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 64, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс

О П Р

Е Д Е Л Е Н И Е

Номер

Година

21.04.2023 г.

Град

Кърджали

Административен

Съд

Състав

На

21.04.

Година

2023 г.

В

Закрито заседание и следния състав:

Председател

Ангел

Момчилов

Членове

Съдебни заседатели

Прокурор като разгледа докладваното от

Съдията

Адм. дело номер

137

По описа за

2023 година.

Производството е образувано по депозирана жалба от „Земин“ ЕООД ***, ЕИК ***, против

Уведомително писмо изх. № 02-220-2600/83 от 12.01.2023 г. за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по схеми и мерки за директни плащания, базирани на площ за кампания 2021 г., издадено от заместник изпълнителен директор на ДФ „Земеделие“ гр.София, депозирана до министъра на земеделието и препратена в съда с писмо изх. № 92-122/21.03.2023 г.

При извършената проверка за редовността на жалбата, съдът констатира., че същата не отговаря на изискванията на чл. 151, т. 3 от АПК – към жалбата не е приложен документ за платена държавна такса, в размер на 50 лева.

Предвид това, с Разпореждане № 248/28.03.2023 г. на Административен съд – Кърджали, депозираната жалба е оставена без движение и е указано на жалбоподателя в 7-дневен срок от получаване на съобщението да изправи констатираната нередовност като внесе по сметка на Административен съд – Кърджали държавна такса в размер на 50 лв., за което да представи доказателства.

Разпореждането е връчено лично на управителя

Б. Е. на 29.03.2023 г.

В указания от съда срок, нормативно установен в чл. 158, ал. 1 от АПК, изтекъл на 05.04.2023 г., указанията на съда не са изпълнени. Дължимата държавна такса е внесена едва на 20.04.2023 г., т.е.

15 дни след изтичане на законоустановения 7-дневен срок.

Предвид това, съдът намира, че в случая е налице хипотезата на чл. 158, ал. 3 от АПК, а именно процесната жалба следва да се остави без разглеждане и образуваното производство пред административния съд да бъде прекратено.

Следва да се отбележи, че в указания преклузивен 7-дневен срок държавната такса не е внесена по сметка на Административен съд – Кърджали, въпреки указаните за жалбоподателя последици от неизпълнението. Държавна такса е внесена едва 15-дни след изтичането на срок, видно от представената по делото вносна бележка с УРН *** от 20.04.2023 г. Неизпълнението на указанията на съда е достатъчно основание за да бъде оставена без разглеждане жалбата в съответствие с изискванията на чл.

158, ал. 3 във връзка с чл. 151, т. 3 от АПК, съгласно който жалбата следва да се придружава още при подаването й от изискуемите по чл. 151 от АПК документи /приложения/ и документ за платена държавна такса, като при липса на такива, както в настоящия случай, се дава допълнителна възможност на жалбоподателя да отстрани тази нередовност в преклузивен 7-дневен срок по изрично указание на съда по чл. 158, ал. 1 от АПК. В конкретния случай е налице изрично уведомление до жалбоподателя, че в указания срок следва да внесе държавна такса в размер на 50 лв. и представи документ, удостоверяващ обстоятелството, че таксата е внесена в срок, което не е изпълнено. Срокът е преклузивен, не е удължаван, респ. възстановяван, поради което жалбата следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото бъде прекратено. В този смисъл и Определение

№ 15731 от 17.12.2020 г. на ВАС по адм. д. №

12662/2020 г., II о.

Във връзка с горното, следва да се отбележи, че съгласно разпоредбата на чл. 64, ал. 1 от ГПК във вр. с чл. 144 от АПК, процесуалните действия, извършени след като са изтекли установените срокове, не се вземат предвид от съда.

Водим от горното и на основание чл. 158, ал. 3 във вр. с чл. 151, т. 3 от АПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба/вх. № 02-090-2600/5689 от 20.02.2023 г. на ОД – Кърджали на ДФ „Земеделие, наименована възражение/, подадена от „Земин“ ЕООД ***, ЕИК ***, против Уведомително писмо изх. № 02-220-2600/83 от 12.01.2023 г. за извършена оторизация и изплатено финансово подпомагане по схеми и мерки за директни плащания, базирани на площ за кампания 2021 г., издадено от заместник изпълнителен директор на ДФ „Земеделие“ гр.София, депозирана до министъра на земеделието и препратена в съда с писмо изх. № 92-122/21.03.2023 г.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 137/2023 г. по описа на Административен съд – Кърджали.

Определението подлежи на обжалване пред

ВАС с частна жалба, в 7- дневен срок от съобщаването му.

Председател: