Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 209 от 29.04.2024, Окръжен съд - Видин

Съд
Окръжен съд - Видин
Дело
Въззивно частно гражданско дело 120/2024
Вид
Определение № 209
Подписан
29.04.2024
В сила
29.04.2024
Състав
СВЕТЛА ЖЕЛЯЗКОВА СТОЯНОВА, ГАБРИЕЛ ПЕТКОВ ЙОНЧЕВ, НИНА ДОНКОВА НИКОЛОВА

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 209 гр. В., 25.04.2024 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – В., II-РИ ВЪЗЗИВЕН ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и пети април през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: С. Ж. С.

Членове:

Г. П. Й.

Н. Д. Н. като разгледа докладваното от Г. П. Й. Въззивно частно гражданско дело № 20241300500120 по описа за 2024 година

Делото е образувано по жалба вх.№552/05.04.2024 г. на С. С. М., пълномощник на Г. С. М. , с. В. 3779, обл. В. срещу: Разпореждане № 109/21.03.2024 и Разпореждане № 110/21.03.2024 г.на Районен съд-К. по гр.д. гр.д.20231330100270 по описа за 2023 г.на Районен съд-К.

Твърди се ,че въпросните разпореждания визират връщане на частните жалби ,подадени срещу Определение № 197/22.12.2023 и Определение № 198/22.12.2023 по гр.д.20231330100270 по описа за 2023 г.на Районен съд-К., които частни жалби са адресирани по компетентност за разглеждане от Окръжен съд - В.Мотивите за връщане на подадените частни жалби визирали неизпълнение на указания ,дадени с Разпореждане № 102/19.03.2024 и Разпореждане № 103/19.03.2024 за заплащане на две държавни такси по 15 лева.

Твърди се ,че последните две разпореждания били получени на 28.03.2024 г.заедно със самите разпореждания за връщане на частните жалби, поради което било налице очевидно нежелание на съдения състав да разглежда делото.

Нямало как да се вмени вина за неизпълнение на разпореждане на съдебния състав, след като то не било надлежно получено от ищцата.Иска се служебно да се представи доказателство за дата на получаване от ищцата на Разпореждане № 102/19.03.2024 и Разпореждане № 103/1.03.2024 г. за да установите неоснователността и незаконосъобразността на разпорежданията за връщане на подадените частни жалби.

На следващо място следвало да се отбележи, че съдебният състав 1 постановил разпореждания за връщане на частните жалби с основание заплащане на държавна такса в нарушение на нормата на чл. 83, ал.1, т. 1 ГПК, тъй като ищцата била предявила искове произтичащи от трудови правоотношения с ответната страна.

На следващо място следвало да се отбележи, че в материалите по делото имало представена молба от ищцата за освобождаване от такси и разноски и на основание чл. 83, ал.2 ГПК като трайно безработно лице и към настоящия момент, за което се предоставят сканирани последователни пет карти издадени от Дирекция „Бюро по труда“ - В.

След като взе предвид подадената жалба и събраните по делото доказателства,Съдът намира ,че жалба вх.№552/05.04.2024 г. на С. С. М., пълномощник на Г. С. М. с. В 3779, обл. В срещу: Разпореждане № 109/21.03.2024 и Разпореждане № 110/21.03.2024 г.на Районен съд-К е неоснователна поради следното :

С определение №197/22.12.2023 г. по гр.д.20231330100270 по описа за 2023 г.на Районен съд-К по гр.д.20231330100270 по описа за 2023 г.на Районен съд-К е прекратено производството по делото по исковете за преразглеждане на трудови спорове ,а именно за признаване на уволнението на ищцата на 16.01.2014 г. от длъжността „специалист бизнес услуги и контролинг безрецептурни продукти“ от ответното дружество за незаконно ,за отмяна на уволнението ,за възстановяване на работа и за заплащане на обезщетение за оставане без работа поради недопустимост на исковете.

С определение №198/22.12.2023 г. по гр.д.20231330100270 по описа за 2023 г.на Районен съд-К по гр.д.20231330100270 по описа за 2023 г.на Районен съд-К е прекратено производството по делото по исковете за оспорване решения на общо събрание на ответното дружество.

На ищцата за връчени преписи от определенията на 07.02.2024 г.,видно от приложеното по делото съобщение (л.20 от делото),получено от пълномощника С. М. .Срокът за обжалване е изтекъл на 15.02.2024 г.

Районният съд първоначално е дал указания на ищцата да внесе по 15 лв.държавна такса с разпореждания №102 и 103 /19.03.2024 г.,но след това е констатирал ,че частните жалби са просрочени и с обжалваните разпореждания №109 и №110 /21.03.2024 г. е върнал частните жалби на Г. С.

М. срещу определения 197 и 198/22.12.2023 г. по гр.д.20231330100270 по описа за 2023 г.на Районен съд-К .

Жалбата срещу двете определения е входена в Районен съд-К на 18.03.2024 г. много след изтичане на срока за обжалване на определенията .

На ищцата за връчени преписи от определенията на 07.02.2024 г.,видно от приложеното по делото съобщение (л.20 от делото),получено от пълномощника С. М. .Срокът за обжалване е изтекъл на 15.02.2024 г.

2

С оглед на гореизложеното Окръжен съд-В намира ,че Разпореждане № 109/21.03.2024 и Разпореждане № 110/21.03.2024 г. по гр.д.20231330100270 по описа за 2023 г.на Районен съд-К са законосъобразни ,тъй като с определения №197 и №198/22.12.2023 г. по гр.д.20231330100270 по описа за 2023 г.на Районен съд-К е прекратено производството по делото по два обективно съединени иска :1/по иска за преразглеждане на трудови спорове ,а именно за признаване на уволнението на ищцата на 16.01.2014 г. от длъжността „специалист бизнес услуги и контролинг безрецептурни продукти“ от ответното дружество за незаконно ,за отмяна на уволнението ,за възстановяване на работа и за заплащане на обезщетение за оставане без работа поради недопустимост на исковете и по 2/иска за оспорване решения на общо събрание на ответното дружество. На ищцата за връчени преписи от определенията на 07.02.2024 г.,видно от приложеното по делото съобщение и срокът за обжалване е изтекъл на 15.02.2024 г. Жалбата срещу двете определения е входена в Районен съд-К на 18.03.2024 г. много след изтичане на срока за обжалване на определенията .

Водим от горното Окръжен съд-Видин

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 109/21.03.2024 и Разпореждане № 110/21.03.2024 г. по гр.д.20231330100270 по описа за 2023 г.на Районен съд-К .

Определението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в едноседмичен срок от връчване на препис.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3