Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 176 от 15.10.2025, Районен съд - Сливница

Съд
Районен съд - Сливница
Дело
Административно наказателно дело 89/2024
Вид
Определение № 176
Подписан
15.10.2025
В сила
07.11.2025
Състав
Ангелина Гергинова Гергинска

Цитирани разпоредби

  • чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 63г · Закон за административните нарушения и наказания

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 176 гр. Сливница, 15.10.2025 г.

РАЙОНЕН СЪД – СЛИВНИЦА, VI-ТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на четвърти юли през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Ангелина Г. Гергинска при участието на секретаря Мария В. И. като разгледа докладваното от Ангелина Г. Гергинска Административно наказателно дело № 20241890200089 по описа за 2024 година Производството е по реда на чл. 58д и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба на С. Х. К., с ЕГН **********, против Наказателно постановление № BG08092023/5800/P8-1198 от 22.12.2023 г., издадено от Директора на Национално тол управление към Агенция "Пътна инфраструктура" - гр. София, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание "глоба" в размер на 1800 /хиляда и осемстотин лева/ за нарушение по чл. 179, ал. 3а от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/.

Съдът е разгледал делото в открито съдебно заседание на 04.07.2024 г., като е обявил съдебните прения за приключени и, че ще се произнесе с решение в срок.

При постановяване на решението, съдът констатира, че, видно от приложеното към административнонаказателната преписка известие за доставяне /лист 108 от делото/, процесното наказателно постановление № 5800/Р8-1198/22.12.2023 г. е връчено на С. Х. К. на 11.01.2024 г. С оглед на това 14-дневният срок за обжалване на наказателното постановление, предвиден в разпоредбата на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, е изтекъл на 25.01.2024 г.

/присъствен ден/, съответно на 26.01.2024 г. процесното НП е влязло в сила.

Жалбата срещу същото, предмет на настоящото производство, е депозирана на 08.02.2024 г., т. е. след изтичане на срока за обжалване.

Предвид гореизложеното, съдът намира, че процесната жалба е процесуално недопустима, поради което същата следва да бъде оставена без разглеждане, а съдебното производство по делото следва да бъде прекратено.

Така мотивиран и на основание чл. 63г от ЗАНН, съдът 1

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на С. Х. К., с ЕГН **********, против Наказателно постановление № BG08092023/5800/P8-1198 от 22.12.2023 г., издадено от Директора на Национално тол управление към Агенция "Пътна инфраструктура" - гр. София.

ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 89/2024 г. по описа на Районен съд - Сливница.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд София област в седемдневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

Препис от определението да се изпрати на страните.

Съдия при Районен съд – Сливница: _______________________ 2