Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 114 от 19.03.2026, Районен съд - Елена

Съд
Районен съд - Елена
Дело
Гражданско дело 130/2026
Вид
Определение № 114
Подписан
19.03.2026
В сила
03.04.2026
Състав
Пейо Иванов Приходков

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 114 гр. Елена, 19.03.2026 г.

РАЙОНЕН СЪД – ЕЛЕНА в закрито заседание на деветнадесети март през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Пейо Ив. Приходков като разгледа докладваното от Пейо Ив. Приходков Гражданско дело № 20264130100130 по описа за 2026 година

Постъпила е искова молба с приложения, подадена от Д. Х. Г. от гр.

Елена, против Прокуратурата на Република България гр. София, представлявана от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Боби Сарафов, и Областна дирекция на МВР – Велико Търново, представлявана от директора ст. комисар Димитър Г. Машов. Предявен е иск с пр. осн. чл. 2б от ЗОДОВ.

С Разпореждане № 225/01.03.2026 г. е оставена исковата молбата без движение, като са дадени подробни указания на ищцата за отстраняване на констатираните нередовности, а именно: Ищцата да посочи: кога е подала съобщение до Прокуратурата на Република България; по подаденото от нея съобщение на коя дата е образувано ДП № ЗМ-11/2008 г. по описа на РУ – Елена към ОД на МВР – Велико Търново, пр. пр. № ТОЕ-14/2008 г. на Районна прокуратура – Велико Търново и за какво престъпление; ДП № ЗМ-11/2008 г. по описа на РУ – Елена към ОД на МВР – Велико Търново, пр. пр. № ТОЕ14/2008 г. на Районна прокуратура – Велико Търново все още ли е на производство в РУ – Елена към ОД на МВР – В. Търново; ако ДП № ЗМ11/2008 г. по описа на РУ – Елена към ОД на МВР – Велико Търново е приключило – на коя дата е станало това; ако ДП № ЗМ-11/2008 г. по описа на РУ – Елена към ОД на МВР – Велико Търново е решено – постановен ли е акт на прокурор в Районна прокуратура – Велико Търново – какъв, от коя дата и какво е решил; актът на прокурора в Районна прокуратура – В. Търново, с който е решил досъдебното производство, обжалван ли е и какво е решението по жалбата; ако не е обжалван – кога е влязъл в сила; какво касае пр. пр. № 1

1269/2025 г. на Окръжна прокуратура – Велико Търново, кога е образувана същата, кога е решена и какво е решението; какво касае пр. пр. № 617/2025 г. на Апелативна прокуратура – Велико Търново, кога е образувана същата, кога е решена и какво е решението; какво касае ЧНД № 75/2025 г. по описа на РС – Елена, кога е образувано същото, кога е решено и какво е решението. Ищцата да внесе сумата 5.11 евро, представляваща ДТ по сметка на РС – Елена, като квитанцията за извършеното плащане се приложи по делото. Молбата, с която ще се отстраняват нередовностите на исковата молба, да се представи в екземпляри за съда и ответниците. Указано е на ищцата, че следва да отстрани констатираните нередовности на исковата молба в 1-седмичен срок от получаване на съобщението с разпореждането. Същата е предупредена, че ако не отстрани в указания срок нередовностите, исковата молба с приложенията ще бъде върната и образуваното гражданско дело ще бъде прекратено.

Съдът констатира, че ищцата е получила препис от Разпореждане № 225/01.03.2026 г. ведно със съобщение на 10.03.2026 г., видно от приложената разписка. Даденият срок е изтекъл на 18.03.2026 г. Констатира се, че в срока ищцата не е предприела никакви действия към изпълнение на указанията на съда и не е отстранила констатираните нередовности на исковата молба.

Съдът намира, че ищцата не е изпълнила указанията на съда и не е отстранила констатираните нередовности на исковата молба в срока, даден в разпореждане № 225/01.03.2026 г. Действия от нейна страна, насочени към изпълнение на указаното в разпореждането на съда, не са извършени и към настоящия момент.

На осн. чл. 129, ал. 3 от ГПК следва да се върне исковата молба, а производството по делото да се прекрати.

Воден от изложените съображения, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА искова молба с приложения, подадена от ищцата Д. Х. Г. от гр.

Елена.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 130/2026 г. по описа на Районен съд – Елена.

Определението подлежи на обжалване пред ВТОС с частна жалба в 2 едноседмичен срок от съобщаването му на ищцата.

Съдия при Районен съд – Елена: _______________________ 3