Определение № 2317 от 15.06.2023, Окръжен съд - Варна
- Съд
- Окръжен съд - Варна
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 1196/2023
- Вид
- Определение № 2317
- Подписан
- 15.06.2023
- В сила
- 15.06.2023
- Състав
- Галина Чавдарова, Радостин Георгиев Петров, Ралица Цанкова Райкова
Цитирани разпоредби
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.278 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2317 гр. Варна, 15.06.2023 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ВАРНА, V СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети юни през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Галина Чавдарова
Членове:
Радостин Г. Петров
Ралица Ц. Райкова като разгледа докладваното от Радостин Г. Петров Въззивно частно гражданско дело № 20233100501196 по описа за 2023 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.278 от ГПК.
Образувано е по частна жалба вх. № 39879/29.05.2023 г., подадена от П. А. Ж., чрез пълномощник адв. В. С., срещу определение № 5872/16.05.2023 г., постановено по гр.д. № 4945/2023 г. на РС-Варна, с което производството по делото е прекратено на основание чл.129, ал.3 от ГПК.
В частната жалба се твърди неправилност на обжалваното определение.
Твърди се, че ВРС не се е произнесъл по искането на страната за издаване на съдебно удостоверение и не е дал подходящ срок за изпълнение.
Съдът намира, че жалбата е подадена от легитимирана страна, срещу акт, който подлежи на обжалване и в законовия срок за това, поради което и същата се явява процесуално допустима.
Разгледана по същество въззивният съд намира жалбата за основателна по следните съображения:
Производството по гр.д. № 4945/2023 г. на РС-Варна е образувано по иск на П. А. Ж. срещу АПС БЕТА България ЕООД. С исковата молба ищцата е поискала издаване на съдебно удостоверение за снабдяване с информация от ЧСИ, с оглед уточняване на претенцията й. РС-Варна е констатирал, че исковата молба е нередовна, поради което с разпореждане № 15784/27.04.2023 г. е оставил производството по делото без движение. На 1 същата дата (27.04.2023г.) ВРС е разрешил ел. достъп до делото на адв. С..
С молба от 09.05.2023г. ищцата, чрез пълномощник адв. В. С., частично е изпълнила дадените й с разпореждане № 15784/27.04.2023 г. указания, внесла е определената от ВРС д.т. в размер на 130.15 лева. С тази молба отново e поискано издаване на съдебно удостоверение. С разпореждане без номер от 10.05.2023 г. (невписано в ЕИСС), ВРС е постановил издаването на съдебно удостоверение на ищцата.
С обжалваното определение № 5872/16.05.2023 г. ВРС е прекратил производството по делото на основание чл.129, ал.3 от ГПК, като е изложил мотиви, че срокът за изпълнение на указанията е изтекъл на 09.05.2023г. ВРС е приел, че не е направено искане за продължаване на срока за изпълнение нито с молбата от 09.05.2023г., нито след това.
Определението е неправилно.
С молбата от 09.05.2023г. ищцата е изпълнила част от дадените от ВРС указания с разпореждане № 15784/27.04.2023 г., внесла е определената от ВРС държавна такса в размер на 130.15 лева. След като е констатирал частично неизпълнение на указанията и страната е поискала съдействие от съда чрез издаване на съдебно удостоверение, ВРС е следвало повторно да остави производството по делото без движение, да укаже на ищцата кои указания не е изпълнила, да и даде нов срок за изпълнение. Това не е сторено.
Предвид гореизложеното, прекратителното определение следва да се отмени и делото да се върне на ВРС за продължаване на съдопроизводствените действия.
В настоящото производство съдът не присъжда сторените съдебноделоводни разноски, доколкото същите се присъждат с окончателното съдебно решение по съществото на спора.
Водим от гореизложеното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение № 5872/16.05.2023 г., постановено по гр.д. № 4945/2023 г. на РС-Варна, с което производството по делото е прекратено на основание чл.129, ал.3 от ГПК.
ВРЪЩА гр.д. № 4945/2023 г. на РС-Варна за продължаване на 2 съдопроизводствените действия.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3