Решение № 195 от 12.06.2020, Районен съд - Шумен
- Съд
- Районен съд - Шумен
- Дело
- Административно наказателно дело 483/2020
- Вид
- Решение № 195
- Подписан
- 12.06.2020
- В сила
- 18.07.2020
- Състав
- ПЛАМЕНА КОЛЕВА НЕДЯЛКОВА
Цитирани разпоредби
- чл.59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.61, ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63 ал.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.355 ал.1 пр.1 · Кодекс за социално осигуряване
- чл.53 · Кодекс за социално осигуряване
- чл.5 ал.4 т.1 · Кодекс за социално осигуряване
- чл.5, ал.6 · Кодекс за социално осигуряване
- чл.320 · Наказателно-процесуален кодекс
Р Е Ш Е Н И Е
195/12.6.2020г.
В И М Е Т О
Н А Н А Р О Д А
Шуменският районен съд, петнадесети състав
На девети юни две хиляди и двадесета година,
В публично заседание в следния състав:
Председател:
Пл.Недялкова
Секретар:
М. М.
Като разгледа докладваното от районния съдия
АНД № 483 по описа за 2020г.
За да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл.59 и сл. от ЗАНН.
Обжалвано е Наказателно постановление
№492087 – F535265/28.01.2020г. на Директора на офис Шумен при ТД на НАП -
Варна, с което на основание чл.53 и чл.355 ал.1 пр.1 от КСО на Д.К.Д., ЕГН ********** *** е наложено административно наказание глоба в размер на 30 лева, за нарушение на чл.3 ал.1 т.2 б.а от Наредба № Н – 8/29.12.2005г. Жалбоподателят моли съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление Не оспорва нарушението, излага причините довели до извършването му. В съдебно заседание се явява лично.
За административно-наказващия орган, издал наказателното постановление, призован съгласно императивната разпоредба на чл.61, ал.1 от ЗАНН, представител не се явява. Депозирано е писмено становище. Моли НП да бъде потвърдено.
Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от надлежна страна, отговаря на изискванията на чл.84 от ЗАНН, във вр. с чл.320 от НПК, поради което се явява процесуално допустима.
ШРС, след като взе в предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:
На 16.01.2020г. в ТД на НАП, офис Шумен било констатирано нарушение извършено от жалбоподателя в качеството му на самоосигуряващо се лице, изразяващо се в това, че не е подал в законоустановения срок Декларация обр.1 за м. март 2019г., а именно не по – късно от 25 – то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните. Декларация обр.1 за м.март 2019г. е следвало да бъде подадена до 25.04.2019г., вкл. Същата била подадена на 21.01.2020. Актосъставителят е приел, че нарушението е извършена на 25.04.2019г.
На 22.01.2020г. М.П. – инспектор при приходите, съставила срещу жалбоподателя
АУАН № F535265 за нарушение на чл.3 ал.1 т.2 б.а от Наредба № Н – 8/29.12.2005г., извършено на 25.04.2019г.. Актът бил съставен в присъствието на жалбоподателя, при предявяването не са отразени възражения.Депозирано е писмено възражение в законоустановения срок, в което жалбоподателят не оспорва нарушението.
Въз основа на съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка, административно-наказващият орган е издал обжалваното НП като е възприел изцяло констатациите съдържащи се в АУАН. На основание чл.355 ал.1 пр.1 от КСО на Д.К.Д., ЕГН ********** *** е наложено административно наказание глоба в размер на 30 лева, за нарушение на чл.3 ал.1 т.2 б.а от Наредба № Н – 8/29.12.2005г.
Така установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени. Не се оспорва и от жалбоподателя.
При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:
Съдът констатира при извършената от него служебна проверка на обжалваното наказателно постановление допуснати нарушения при издаване на НП водещи до неговата незаконосъобразност.
Административно
– наказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана на основание чл.355 ал.1от КСО за нарушение на чл.3 ал.1 т.2 б.а от Наредба № Н – 8/29.12.2005г. Разпоредбата на чл.355 ал. 1 от КСО, предвиждащ санкция за всякакви нарушения на чл. 5, ал. 4 от Кодекса, вкл. и при не подаване или не подаване в срок декларация с данните по чл. 5, ал. 4 или декларация от самоосигуряващо се лице. Съгласно разпоредбата на чл.5 ал.4 т.1 от КСО самоосигуряващите се лица периодично представят в Националната агенция за приходите данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите", и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица - поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване. Съгласно нормата на чл.5, ал.6 от КСО съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на декларациите по ал.4 се определят със специална Наредба. В случая приложимата наредба към датата на извършване на нарушението е посочената в АУАН и наказателното постановление, а именно Наредба № Н –8/2005 г. на МФ, която определя за вида декларации, а именно образец № 1, че се подават в компетентната ТД на НАП от самоосигуряващите се лица до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните за тях - чл.3 ал.1 т.2 б.а от Наредбата. Следователно задължението за подаване на декларацията образец № 1 за м. март 2019г. следвало да се изпълни до 25.04.2019г., включително. Към датата на съставяне на АУАН и издаване на НП Наредба № Н –8/2005 г. на МФ е била отменена с приемането на НАРЕДБА № Н-13 от 17.12.2019 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, в която е регламентиран същият срок за подаване на Декларация обр.1 за самоосигуряващите се лица.
Неправилно актосъставителят и наказващият орган са приели, че нарушението е извършено на 25.04.2019г. Предвид изложеното по-горе срокът, в който жалбоподателят е следвало да изпълни задължението изтича на 25.04.2019г. Предвид факта, че нарушението се извършва чрез бездействие в рамките на законово определен срок, след 25.04.2019г. е налице неправомерно поведение от страна на жалбоподателят. На 26.04.2019г. нарушението е било формално осъществено. АНО е приел, че нарушението е извършено, преди същото реално да е осъществено, поради което няма как да е възникнала и съответната административно-наказателна отговорност към 25.04.2019г., което е основание за отмяна на НП.
От друга страна административно-аказващият орган неправилно е приложил и санкционната разпоредба на чл.355 ал.1 от КСО. На жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 30 лева, което се явява под минимално предвидения от закона размер. Разпоредбата на чл.355 ал.1 от КСО, в редакцията си към датата на извършване на нарушението и до настоящият момент, предвижда глоба от 50 до 500 лв. за физическите лица, които не са търговци, или имуществена санкция за едноличните търговци и юридическите лица в размер от 500 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание. Налице е неправилно приложение на санкционната разпоредба, което води до незаконосъобразност на наложеното наказание и е основание за отмяна на НП само на това основание без разглежда спорът по същество, както и останалите доводи на страните. Съдът намира, че нарушението не се изразява в допусната техническа грешка, а по същността си представлява налагане на непредвидено в закона наказание.
Директорът на офис Шумен при ТД на НАП -
Варна е длъжен да налага предвидените в закона санкции.
Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът
Р
Е Ш И :
ОТМЕНЯ наказателно постановление №492087 – F535265/28.01.2020г. на Директора на офис Шумен при ТД на НАП - Варна, с което на основание чл.53 и чл.355 ал.1 пр.1 от КСО на Д.К.Д., ЕГН ********** *** е наложено административно наказание глоба в размер на 30 лева, за нарушение на чл.3 ал.1 т.2 б.а от Наредба № Н – 8/29.12.2005г.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр.Шумен на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава 12 от АПК в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.
Районен съдия: