Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 615 от 27.02.2024, Районен съд - Стара Загора

Съд
Районен съд - Стара Загора
Дело
Гражданско дело 4779/2023
Вид
Определение № 615
Подписан
27.02.2024
В сила
09.03.2024
Състав
Иван Режев

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 615 гр. С., 27.02.2024 г.

РАЙОНЕН СЪД – С., XII-ТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и седми февруари през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: И.Р. като разгледа докладваното от И.Р. Гражданско дело № 20235530104779 по описа за 2023 година

Делото е образувано по искова молба по чл. 19, ал. 3 ЗЗД на -, против -, която с разпореждане № 7406/08.12.2023 г. е оставена без движение, а на и., чрез пълномощника й по делото, е изпратено съобщение, в едноседмичен срок от получаването му, с поправена искова молба по чл. 129, ал. 5 ГПК, с препис за о. съгласно чл. 128, т. 3 ГПК, да отстрани посочените в същото разпореждане нередовности на исковата си молба (л. 9). В съобщението на и. е и указано, че ако в дадения срок не отстрани същите нередовности на исковата си молба, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, същата ще й бъде върната (л. 9).

Това съобщение, с препис от разпореждането, е получено редовно от пълномощника на и. н а 29.12.2023 г., видно от върната по делото разписка (л. 11) . По подадени от пълномощника й по делото на 04.01.2024 г. и на 22.01.2024 г. молби, съдът, с определения от 11.01.2024 г. и от 23.01.2024 г., е продължил – последно с още три седмици, считано от 26.01.2024 г. (когато изтича съответно първоначалния срок, от когато тече продължения срок съгласно чл. 63, ал. 2, изр. 2 ГПК, а не от съобщението - така и Опр. № 226-2014-I г.о. ), даденият й с разпореждането от 08.12.2023 г. по делото законов срок по чл. 129, ал. 2 ГПК за отстраняване на посочените в същото нередовности на исковата й молба (л. 12-16 и 19-20).

И в този продължен срок по чл. 129, ал. 2 ГПК, изтекъл на 16.02.2024 г., и. не е отстранила нито една от посочените в разпореждането от 08.12.2023 г. по делото нередовности на исковата й молба. Поради това съдът намери, че е налице хипотезата на чл. 129, ал. 3 ГПК, на което основание следва да върне на и. исковата й молба, п оради неотстраняване в срок на горепосочените й нередовности, а образуваното за разглеждането й производство по делото да прекрати на това основание. По аргумент от чл. 129, ал. 3, изр. 2 ГПК, настоящото определение може да бъде обжалвано само от и., на ко ято поради това следва и да се съобщи.

Воден от горните мотиви, С. районен съд

ОПРЕДЕЛИ:

1

ВРЪЩА с приложенията на ищцата - исковата й молба с вх. № 29904/28.11.2023 г., поради неотстраняване в срок на нередовностите й, и ПРЕКРАТЯВА поради това образуваното за разглеждането й производство по настоящото гражданско дело № 4779 по описа за 2023 г. на С. районен съд.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано от ищцата с частна жалба пред С. окръжен съд в едноседмичен срок от съобщаването му на същата.

Съдия при Районен съд – С.: _______________________

2