Определение № 446 от 06.02.2024, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 17152/2023
- Вид
- Определение № 446
- Подписан
- 06.02.2024
- В сила
- 06.02.2024
- Състав
- ИВИАНА ДИМЧЕВА ЙОРДАНОВА НАУМОВА
Цитирани разпоредби
- чл.58д, т.4 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63г · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.21, ал.1 · Закон за движението по пътищата
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 446 гр. София, 06.02.2024 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 10-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на шести февруари през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: И. Д. Й. Н. като разгледа докладваното от И. Д. Й. Н. Административно наказателно дело № 20231110217152 по описа за 2023 година
Производството е по реда на глава III, раздел V от ЗАНН.
Образувано е по жалба на А. Ц. А. срещу Електронен фиш Серия К № 8320841, издаден от СДВР, с който на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.4, вр. ал.1, т.4 от ЗДвП за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП на А. Ц. А. е наложена „глоба“ в размера на 800 лева.
Този Електронен фиш (видно от писмените доказателства, изпратени от ОПП – СДВР и приложени на лист 13 от делото) е получен от А. на 17.11.2023г.
А. Ц. А. подава жалбата си срещу Електронен фиш Серия К № 8320841 по пощата – чрез ЕКОНТ – на 04.12.2023г. (видно от плика на лист 21 от делото).
При така установените факти настоящият съдебен състав счита, че жалбата на А. Ц. А. (подадена по пощата на 04.12.2023г.) срещу Електронен фиш Серия К № 8320841 (получен на 17.11.2023г.) е процесуално недопустима, тъй като е подадена след изтичане на преклузивния 14-дневен срок. Считано от датата на получаване на Електронния фиш (17.11.2023г.) законоустановеният 14-дневен срок за обжалване на акта по чл.58д, т.4 от ЗАНН изтича на 01.12.2023г. Доколкото това е ден петък (работен ден) СРС счита, че жалбата, подадена по пощата на 04.12.2023г. се явява просрочена, тъй като е подадена след законоустановения 14-дневен срок и на дата, на която Електронен фиш Серия К № 8320841 влиза в сила.
Като подадена след срока по чл.59, ал.2, вр. чл.58д, т.4 от ЗАНН жалбата на А. Ц. А. срещу Електронен фиш Серия К № 8320841 се явява просрочена и следва да бъде оставена без разглеждане, тъй като е процесуално недопустима. Това означава, че производството, образувано по повод на тази жалба, за която е образувано НАХД № 17152/2023г. по описа на 1
СРС, НО, 10 състав следва да се прекрати.
Така мотивиран и на основание чл.63г от ЗАНН, съдът ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата А. Ц. А. срещу Електронен фиш Серия К № 8320841, издаден от СДВР.
ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 17152/2023г. по описа на СРС, НО, 10-ти състав.
Определението може да се обжалва с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - София град.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2