Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 44 от 06.02.2024, Апелативен съд - Пловдив

Съд
Апелативен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно търговско дело 57/2024
Вид
Определение № 44
Подписан
06.02.2024
В сила
06.02.2024
Състав
Нестор Спасов Спасов, Емилия Атанасова Брусева, Меденка Минчева Недкова

Цитирани разпоредби

  • чл. 729 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.728 · Търговски закон

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 44 гр. Пловдив, 06.02.2024 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, 2-РИ ТЪРГОВСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на шести февруари през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Нестор Сп. Спасов

Членове:

Емилия Ат. Брусева

Меденка М. Недкова като разгледа докладваното от Емилия Ат. Брусева Въззивно частно търговско дело № 20245001000057 по описа за 2024 година Производство по реда на чл. 729 от ГПК.

Постъпила е частна жалба вх. №260014/04.01.2024г. от Н. а.* – гр. С, ул."К.Д." №* против Определение №260141 от 28.12.2023г., постановено по т.д. №183/2019г. по описа на Окръжен съд – Хасково, с което е оставено без разглеждане възражение №***г., подадено от Н. а.* – гр. С. против изготвена от синдика на „А.“ ЕООД ЕИК *** / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №2 за сумата 16 263.33 лева, обявена в ТРРЮЛНЦ под № *** и е одобрена същата, без да бъде разгледано посоченото възражение.

Иска се отмяна на обжалвания акт и връщане на делото на съда по несъстоятелността на „А.“ ЕООД за произнасяне по същество по подаденото от Н. а.* – гр. С. възражение №***г. против частична сметка за разпределение №2 за сумата 16 263.33 лева, обявена в ТРРЮЛНЦ под № ***.

Частната жалба на Н. а.* е обявена в ТРРЮЛНЦ под №***. По нея не са постъпили становища нито от длъжника, нито от останалите кредитори.

Основното оплакване на частният жалбоподател е за неправилна преценка на съда относно датата на обявяване на частичната сметка за разпределение в ТРРЮЛНЦ, която в мотивите на акта е посочена като 23.10.2023г., вместо като действителната дата, на която е била обявена – 27.10.2023г., а от тук – и за неправилна преценка за изтичане на срока за 1 депозиране на възражение против сметката за разпределение на 08.11.2023г., вместо на 10.11.2023г.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

Обжалваното определение е обявено в ТРРЮЛНЦ на 28.11.2023г.

Частната жалба против него е постъпила в съда на 04.01.2024г. като видно от клеймото на пощенския плик, същата е изпратена по пощата на 03.01.2024г.

Ето защо настоящата инстанция намира, че жалбата е подадена в срок от легитимирана страна. Касае се за кредитор, предявил възражение срещу изготвената частична сметка за разпределение №2, обявление за съставянето на която е публикувано в ТРРЮЛНЦ на 27.10.2023г.

Постъпването на частната жалба е обявено в ТРРЮЛНЦ на 19.01.2024г.

На 27.10.2023г. в ТРРЮЛНЦ е публикувано обявление на синдика на „А.“ ЕООД за изготвена частична сметка за разпределение №2. Вписването е под № ***.

Срещу обявената частична сметка за разпределение №2 е постъпило възражение от Н. а.* изх. №*** от 10.11.2023г. /стр.1440-1443 от делото на ОС – Хасково/. То има входящ № на съда от дата 13.11.2023г. Възражението е изпратено чрез „Б.п.“ ООД и има дата на пощенското клеймо на плика от 10.11.2023г. Пощенският плик е на стр.1443 от делото. На него е поставен и бар код на „Б.п.“ ООД за проследяване на препоръчаната пратка. При проверка по същия се установява, че пратката с посочения на плика бар код е приета на 10.11.2023г.

С частната жалба на НАП допълнително са представени и известие за доставяне до ОС - Хасково на възражение с изх. №М-24-15-9965/19# от 10.11.2023г. и списък на пратките на НАП, приети на 10.11.2023г. от пощенския оператор „Б.п.“ ООД, в който пратката е включена под №14.

От посочените доказателства може да бъде направен извод, че възражението на Н. а.* изх. №***от 10.11.2023г. против обявената частична сметка за разпределение №2 е подадено на 10.11.29023г.

Съгласно чл.728 от ТЗ длъжникът и всеки кредитор може да направи пред съда писмено възражение срещу сметката за разпределение в 14-дневен 2 срок от обявяването и в търговския регистър. При обявяване на сметката на 27.10.2023г., както е в случая, крайният срок, до който може да бъде подадено възражение срещу нея, е 10.11.2023г. и този срок се явява спазен от кредитора Н. а.*.

В мотивите на обжалвания акт съдът е приел, че частичната сметка за разпределение №2 е обявена в ТРРЮЛНЦ на 23.10.2023г., а всъщност обявяването е дата 27.10.2023г. Така неправилно е намерил, че срокът за подаване на възражение срещу нея е изтекъл на 08.11.2023г. Срокът изтича на 10.11.2023г. и той е спазен от кредитора, подал възражението.

Налага се изводът, че частната жалба на НАП е основателна. Следва да бъде отменено Определение №260141 от 28.12.2023г., постановено по т.д.

№183/2019г. по описа на Окръжен съд – Хасково, с което е оставено без разглеждане възражение №***г., подадено от Н. а.* – гр. С. против изготвена от синдика на „А.“ ЕООД ЕИК *** / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №2 за сумата 16 263.33 лева, обявена в ТРРЮЛНЦ под № *** и е одобрена същата, без да бъде разгледано посоченото възражение и делото да се върне на съда по несъстоятелността на „А.“ ЕООД – в несъстоятелност за разглеждане по същество на постъпилото в срок възражение по чл.728 от ТЗ№***г., подадено от Н. а.* – гр. С. против изготвена от синдика на „А.“ ЕООД ЕИК *** / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №2 за сумата 16 263.33 лева, обявена в ТРРЮЛНЦ под № ***.

Мотивиран от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ Определение №260141 от 28.12.2023г., постановено по т.д. №183/2019г. по описа на Окръжен съд – Хасково, с което е оставено без разглеждане възражение №***г., подадено от Н. а.* – гр. С. против изготвена от синдика на „А.“ ЕООД ЕИК *** / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №2 за сумата 16 263.33 лева, обявена в ТРРЮЛНЦ под № *** и е одобрена същата, без да бъде разгледано посоченото възражение.

ВРЪЩА делото на съда по несъстоятелността на „А.“ ЕООД – в 3 несъстоятелност за разглеждане по същество на постъпилото в срок възражение по чл.728 от ТЗ с №***г., подадено от Н. а.* – гр. С. против изготвена от синдика на „А.“ ЕООД ЕИК *** / в несъстоятелност/ частична сметка за разпределение №2 за сумата 16 263.33 лева, обявена в ТРРЮЛНЦ под № ***.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

4