Акт от 04.01.2023, Административен съд - Габрово
- Съд
- Административен съд - Габрово
- Дело
- 172/2022
- Подписан
- 04.01.2023
Цитирани разпоредби
- чл. 144 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 63 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 259, ал. 2 - 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 259, ал. 2 - 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 259, ал. 2 - 4 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 283 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 5 и 6 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал. 5 и 6 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 63, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 154, ал. 1 и 2 · Кодекс на труда
- чл. 154, ал. 1 и 2 · Кодекс на труда
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 6 гр. Габрово, 04.01.2023 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪД – ГАБРОВО в закрито заседание на четвърти януари две хиляди двадесет и трета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ГИШИНА при секретаря ………………… като разгледа докладваното от съдия Д. Гишина адм. дело № 172 по описа за 2022 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 144 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63 от Гражданския процесуален кодекс /ГПК/.
В законоустановения 14-дневен срок е постъпила касационна жалба от Ц.Д. *** против Решение
№ 108 от 09.12.2022 година, постановено по адм. дело № 172/2022 година по описа на Административен съд – Габрово. Едновременно с подаване на касационната жалба Д. е депозирала писмена молба за назначаване на служебен защитник /адвокат/ - вх. № СДА-01-2208 от 29.12.2022 година по описа на Административен съд – Габрово, както и писмена молба за удължаване на срока за обжалване на горепосоченото решение – вх № СДА-01-2209 от 29.12.2022 година, като е посочила, че подала касационна жалба и молба за назначаване на служебен защитник.
За да се произнесе по молбата за удължаване на срока за обжалване на горепосоченото решение, настоящият съдебен състав съобрази следното:
Съгласно чл. 63, ал. 1 от ГПК законните и определените от съда срокове могат да бъдат продължавани от съда по молба на заинтересованата страна, подадена преди изтичането им, при наличие на уважителни причини. Разпоредбата е относима към срокове, касаещи процесуални действия на страните, несвързани с постановения по делото краен съдебен акт. Предвидените в закона срокове за обжалване на крайните съдебни актове имат преклузивен характер и тяхното продължаване, на основание чл. 63, ал. 1 от ГПК, е недопустимо. Този извод следва от чл. 63, ал. 3 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК, съгласно който продължаването на сроковете по чл. 63, ал. 1 от ГПК не се прилага за сроковете за обжалване и за подаване на молба за отмяна на влязло в сила решение. Следователно, преклузивните срокове за обжалване на съдебни актове /независимо от вида им - решение или определение/ не подлежат на продължаване.
В процесния случай срокът за обжалване на Решение № 108 от 09.12.2022 година, постановено по адм. дело № 172/2022 година по описа на Административен съд – Габрово, връчено на жалбоподателката Д. лично на 14.12.2022 година, е изтекъл на 29.12.2022 година - първия присъствен /работен/ ден след официалните празници Бъдни вечер и Рождество Христово /аргумент от чл.
60, ал. 5 и 6 от ГПК във връзка с чл. 154, ал. 1 и 2 от КТ/, в който ден е депозирана и касационната жалба на Д. против решението, т.е. срокът за касационно оспорване на решението е спазен.
По изложените съображения молбата за продължаване на срока за обжалване на съдебно решение следва да се остави без уважение като неоснователна. Тъй като не попада в нито една от хипотезите на чл. 229, ал. 1 от АПК, настоящото определение не подлежи на обжалване.
С цел пълнота на изложението и за яснота на жалбоподателката съдът намира за необходимо за посочи следното:
Както бе посочено по-горе, с оглед чл. 63, ал. 3 от ГПК във вр. с чл. 144 от АПК, срокът за обжалване на съдебен акт не подлежи на продължаване от съда по молба на заинтересованата страна. Когато обаче в срока за обжалване на първоинстанционния съдебен акт страната е поискала да ѝ бъде предоставена правна помощ, с подаване на искането за правна помощ срокът за обжалване се прекъсва до разрешаването на въпроса за правната помощ. Това следва изрично от разпоредбата на чл. 283 във връзка с чл. 259, ал. 2 – 4 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК. Съгласно изричната разпоредба на чл. 259, ал. 2 от ГПК срокът за обжалване се прекъсва с подаването на молба за правна помощ и не тече, докато молбата се разглежда. Съгласно алинея 3 от влизане в сила на акта за отхвърляне на молбата за правна помощ започва да тече нов срок, а при уважаване на молбата за правна помощ новият срок започва да тече от датата на връчването на първоинстанционния съдебен акт на назначения служебен защитник.
Водим от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Ц.Д. *** за удължаване на срока за обжалване на Решение № 108 от 09.12.2022 година, постановено по адм. дело № 172/2022 година по описа на Административен съд – Габрово.
Определението не подлежи на обжалване.
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪДИЯ: