Определение № 69 от 01.06.2021, Административен съд - Кърджали
- Съд
- Административен съд - Кърджали
- Дело
- Административно дело 128/2021
- Вид
- Определение № 69
- Подписан
- 01.06.2021
- В сила
- 01.06.2021
- Състав
- АЙГЮЛ АПТУЛА ШЕФКИ
Цитирани разпоредби
- чл. 88, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н
И Е
№ гр.
Кърджали, 01.06.2021 г.
Административен съд Кърджали в закрито съдебно заседание на първи юни през две хиляди и двадесет и първа година в състав:
СЪДИЯ:
Айгюл Шефки разгледа докладваното от съдия Шефки ч.адм.д. №128 по описа на КАС за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното :
Производството е по реда на чл. 88, ал. 3 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по жалба от кмета на община Момчилград, срещу Решение № 2153-08-102/12.05.2021 г. на директора на ТП на НОИ – Кърджали, с което е оставена без разглеждане жалбата на кмета на община Момчилград против задължителни предписания № ЗД-1-08-00897372/23.03.2021 г. на контролен орган при ТП на НОИ – Кърджали и е прекратено образуваното административно производство. Жалбоподателят не е съгласен с формирания в решението извод за просрочие на жалбата.
Сочи, че задължителни предписания № ЗД-1-08-00897372/23.03.2021 г., са били връчени на 30.03.2021 г., а не на 29.03.2021 г., както е посочено в оспореното решение.
В тази връзка счита, че е спазен 14-дневния срок за оспорване на задължителните предписания. Иска от съда да отмени обжалваното решение.
Въз основа на събраните доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:
Със задължителни предписания №ЗД-1--08-00897372/23.03.2021 г., издадени от контролен орган при ТП на НОИ – Кърджали, на осигурителя - Община Момчилград е предписано да подаде основни и коригиращи данни с декларация обр.№1 “Данни за осигуреното лице“, за лица и периоди, посочени в справка №1. Видно от отбелязаното на стр.2 от задължителните предписания, актът е връчен на И. К. - кмет на община Момчилград, на 29.03.2021 г. Към подадената жалба е приложен и друг екземпляр от горните задължителни предписания, в който е отбелязана дата на получаване - 30.03.2021 г. и получател - И. К. - кмет на община Момчилград.
По делото няма спор, че жалбата срещу ЗП №ЗД-1--08-00897372/23.03.2021 г., издадени от контролен орган при ТП на НОИ – Кърджали, е подадена от кмета на община Момчилград на 13.04.2021 г., чрез системата за електронен обмен на съобщения /СЕОС/, като последното се установява и от приложеното извлечение от СЕОС.
С оспореното решение, директорът на ТП на НОИ - Кърджали е приел, че 14-дневният срок по чл.117, ал.2, т.2 КСО за оспорване на задължителните предписания, е изтекъл на 12.04.2021 г. - присъствен ден, а подадената на 17.01.2020 г. жалба е недопустима, като просрочена. По горните съображения е оставил без разглеждане жалбата на кмета на община Момчилград против ЗП №ЗД-1--08-00897372/23.03.2021 г. и прекратил образуваното административно производство.
При така установеното, съдът прави следните изводи:
Жалбата е процесуално допустима, като подадена от заинтересовано лице, участник в административното производство, в рамките на преклузивния 7-дневен срок по чл. 88, ал. 3 от АПК.
Разгледана по същество жалбата е неоснователна.
Оспореното решение е постановено от компетентен орган и в предвидената писмена форма. Съдът не констатира да са допуснати и съществени нарушения на административнопроизводствените правила.
При преценка на материалната му законосъобразност, настоящият съдебен състав намира, че обжалваният акт е постановен в съответствие и с материалния закон.
Съгласно чл.117, ал.2, т.2, вр. с ал.1, т.3 КСО, жалбите срещу задължителните предписания се подават в 14-дневен срок от получаването.
Установи се от обсъдените по-горе доказателства, че въпросните задължителни предписания са получени лично на отговорното лице - кмет на община Момчилград, на 29.03.2021 г., както и на 30.03.2021 г., като и двете съобщавания са удостоверени с положени от лицето подписи. В тази връзка, съдът приема, че задължителните предписания са надлежно връчени на 29.03.2021 г., от която дата на лицето е станало известно както съдържанието на акта, така и възможността и срока за оспорване.
При така установеното, срокът за оспорване на ЗП №ЗД-1--08-00897372/23.03.2021 г. е започнал да тече на
30.03.2021 г., и с оглед на продължителността му установена в чл. 117, ал. 2, т. 2 от КСО, е изтекъл на 12.04.2021 г. /понеделник-присъствен ден/. Жалбата срещу горното разпореждане е подадена на 13.04.2021 г., или след изтичане на законоустановения преклузивен срок, поради което правилно административният орган е приел, че срокът за обжалване на разпореждането е изтекъл и подадената срещу него жалба е недопустима.
По изложените съображения, подадената жалба се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена.
С оглед горното и на основание чл. 88, ал. 3 от АПК, Административен съд - Кърджали ОПРЕДЕЛИ:
ОТХВЪРЛЯ жалбата на кмета на община
Момчилград, срещу Решение № 2153-08-102/12.05.2021 г. на директора на ТП на НОИ – Кърджали.
Определението не подлежи на обжалване.
С Ъ
Д И Я: