Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 82 от 17.02.2025, Апелативен съд - Пловдив

Съд
Апелативен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно наказателно дело 76/2025
Вид
Определение № 82
Подписан
17.02.2025
В сила
17.02.2025
Състав
Христо Иванов Крачолов, Веселин Ганчев Ганев, Иван Христов Ранчев

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 82 гр. Пловдив, 17.02.2025 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, 1-ВИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на седемнадесети февруари през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Христо Ив. Крачолов

Членове:

Иван Хр. Ранчев

Веселин Г. Ганев като разгледа докладваното от Веселин Г. Ганев Въззивно частно наказателно дело № 20255000600076 по описа за 2025 година

Производство по чл.243 ал.8 НПК.

Постъпила е жалба от адв.И. Т. в качеството му на повереник на З. Б. Г. и П. Г.

С. като наследници на И. Г. А., против определение № 42 от 14.01.2025г., постановено по ЧНД № 23/2025г. по описа на Окръжен съд- Пловдив, с което е оставена без разглеждане като процесуално недопустима- просрочена жалбата му против постановление №846/11.11.2024г. на Окръжна прокуратура Пловдив за прекратяване на досъдебно производство № 54/ 2024 г. по описа на *, водено за престъпление по чл.343 ал.1 б.в вр.чл.342 ал.1 НК.

В жалбата са изложени съображения, че съдът неправилно е счел, че жалбата е подадена след изтичане на законоустановения седемдневен срок за обжалване на прокурорското постановление като се твърди, че на 14.11.2024г., която дата е отбелязана в известието за доставяне, З. Б. Г. е била извън пределите на страната, в *, а подписът на обратната разписка не бил положен от нея, поради което моли да се отмени, а ако жалбата се разгледа по същество да се отмени постановлението за прекратяване на наказателното производство и делото се върне в стадия на досъдебното производство за продължаване на разследването.

Пловдивският апелативен съд констатира, че жалбата е подадена в срок от повереника на пострадалите и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Съобразно разпоредбата на чл.243 ал.4 от НПК легитимните лица могат да обжалват постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство в седемдневен срок от получаването на преписа. В случая получаването на преписа от наследниците на пострадалия И. Г. А. З. Б. Г. и П.

1

Г. С. е удостоверено с известия за доставяне / обратни разписки /, които са били приложени, надлежно заверени с оригинала, от Окръжна прокуратураПловдив с изпращането на жалбата им в съда. Видно е, че постановлението на прокурора е било обявено и преписи от него са изпратени на всичките седем пострадали лица. От известията за доставяне (обратните разписки) от Български пощи на постановление №846/11.11.2024г. на Окръжна прокуратура- Пловдив / отразено като номер в графата „подател“ / се установява, че двамата жалбоподатели- З. Б. Г. и П. Г. С. - са получили препис от въпросното постановление на 14.11.2024г., видно от клеймото за извършената доставка и са се подписали собственоръчно, че са получили преписа в графата „получател / З. Б. Г. е положила подпис с инициали “З.Б.Г.“/. Съобразно нормативната уредба / Закона за пощенските услуги / именно обратната разписка е документът, подписан от получателя или негов пълномощник, който гарантира, че пратката или писмото, е приета лично от него. При това положение окръжната инстанция обосновано е приела, че жалбата на З. Б. Г. и П. Г. С., подадена чрез пълномощника им адв.И. Т. и входирана на 05.12.2024г. в Окръжна прокуратура- Пловдив, е просрочена. За тях указаният в постановлението и законен 7-дневен срок по чл.243 ал.4 от НПК, е изтекъл на 21.11. 2024г., считано от 14.11.2024г. и на 22.11.2024г. постановлението за прекратяване е влязло в законна сила.Съдът е направил и уточнението, че по делото няма данни жалбата да е била изпратена по пощата или по друг подобен начин непряко в деловодството на Окръжна прокуратура- Пловдив, както и за продължаване или възстановяване на срока за обжалване.

Предвид на изложените обстоятелства, първоинстанционният съд обосновано е приел, че жалбата- заради просрочието й – следва да бъде оставена без разглеждане като процесуално недопустима, а производството по делото да се прекрати. Обжалваното определение като правилно и законосъобразно следва да се потвърди, поради което ПАС ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА определение № 42 от 14.01.2025г., постановено по ЧНД № 23/2025г. по описа на Окръжен съд- Пловдив.

Определението е окончателно.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2

3