Определение № 2072 от 19.10.2021, Административен съд - Бургас
- Съд
- Административен съд - Бургас
- Дело
- Административно дело 2043/2021
- Вид
- Определение № 2072
- Подписан
- 19.10.2021
- Състав
- ЧАВДАР ДИМИТРОВ ДИМИТРОВ
Цитирани разпоредби
- чл.149, ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.213а, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.213а, ал.7 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.21, ал.3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.235а · Административнопроцесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 2072 19.10.2021 година гр. Бургас
Бургаският административен съд
ІІІ състав
На деветнадесети октомври 2021 година като разгледа докладваното от съдия Димитров административно дело № 2043 по описа за 2020 година
У С
Т А Н
О В И :
Делото е образувано по жалба на Н.С.З. от гр. Бургас против „мълчаливи откази“ да бъдат извършени административни електронни услуги, а именно регистриране на настоящ и постоянен адрес на жалбоподателя на мястото където пребивава в гр. София. Същите заявени са съответно с вх. №№ СОА21-ЕУ01-1803/03.06.2021г. и СОА21-ЕУ01-1802/03.06.2021г. Същият твърди, че такадепозираната жалба е „повторна“, след като адм. дело № 1784/2020г. е било образувано по жалба с идентичен предмет, но същото е било прекратено с определение № 1560/23.07.2021 г., като жалбата е била оставена без разглеждане.
След като е установил от представените по делото доказателства, че чрез електронни заявления жалбоподателя е инициирал производство за издаване на административен акт по чл.21, ал.3 АПК – волеизявление за издаване на документ от значение за признаване, упражняване или погасяване на права или задължения, съдът е констатирал, че срокът за издаване на искания документ е изтекъл на 10.06.2021г. – четвъртък присъствен ден, като срокът за оспорване на мълчаливият отказ по чл.149, ал.2 АПК следва да се счита изтекъл на 10.07.2021г.
– събота, почивен ден, поради което същият се чсчита изтекъл в първият присъствен такъв, а именно 12.07.2021г. По-натам, като е установил, че жалбата, инициирала настоящото производство е депозирана на 16.08.2021г., съдът е преценил, че същата се явява просрочена и със свое Определение №1697/19.08.2021г. е оставил без разглеждане жалбата на Н.С.З. от гр. Бургас, против мълчалив отказ да бъдат извършени административни електронни услуги, а именно регистриране на настоящ и постоянен адрес на жалбоподателя на мястото където пребивава в гр. София, същите заявени съответно с вх. №№ СОА21-ЕУ01-1803/03.06.2021г. и СОА21-ЕУ01-1802/03.06.2021г. и е прекратил производството по адм.д №2043/2021г. по описа на Административен съд гр.Бургас. Уведомлението е било връчено по електронен път на жалбоподателя на 20.08.2021г., видно от приложеното копие на електронна справка на л.66А. В срокът за оспорване на определението е постъпило „искане за отмяна“ на Определение, което в самата жалба е именовано с № 1560/23.07.2021г. , но в придружаващото писмо е посочено, че касае определение №1697/19.08.2021г., постановено по настоящото дело. Съдебният състав е оставил без движение така депозираната жалба с указания на осн. чл.235а АПК да бъде внесена д.т. в размер на 30,00 лева по сметка на ВАС, като е предупредил жалбоподателя за последиците при бездействие от негова страна.
Съобщението за отстраняване на нередовностите е било получено от жалбоподателя по електронен път на 28.09.2021г. , като в 7-дневния срок за отстраняване на нередовностите, доказателства за това по делото не са били представени, поради което АС Бургас в настоящия си състав намира, че са налице предпоставките на чл.236, вр. чл.227а, вр. чл.228, вр. чл.213а, ал.1 АПК за връщане на жалбата на ищеца поради неотстраняване на нередовностите в срок.
Съгласно чл.213а,ал.1 и 2, глава дванадесета АПК съдията-докладчик в първоинстанционния съд извършва проверка на редовността на касационната (частната) жалба или протеста и ако не отговарят на изискванията на чл. 212 и 213, с разпореждане ги оставя без движение и изпраща съобщение на оспорващия да отстрани нередовностите в 7-дневен срок от получаването му.
С изтичане на така определения срок, напрактика е пропусната възможността да се санират недостатъците на частната жалба считано от датата на депозирането й. Като не е била заплатена д.т. е налице процесуалната предпоставка на чл.213а, ал.1 АПК за прекратяване на производството по делото и връщане на частната жалба на основание чл.213а, ал.1 АПК.
По изложените съображения и на основание горните разпоредби, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ВРЪЩА частната жалба на Н.С.З. от гр. Бургас против определение на съдебния състав №1697/19.08.2021г., постановено по адм.д.№ 2043/2021г. по описа на Административен съд гр.Бургас.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д.№ 2043/2021г. по описа на Административен съд гр.Бургас в тази му част.
Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред тричленен състав на Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на основание чл.213а, ал.7 АПК.
СЪДИЯ: