Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 6629 от 15.01.2026, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 14618/2025
Вид
Разпореждане № 6629
Подписан
15.01.2026
Състав
ГЕРГАНА ВЕЛЧОВА КИРОВА

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 6629 гр. София, 15.01.2026 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 42 СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: ГЕРГАНА В. КИРОВА като разгледа докладваното от ГЕРГАНА В. КИРОВА Гражданско дело № 20251110114618 по описа за 2025 година

С определение на Софийски градски съд от 09.01.2026 г.,постановено по въззивно гражданско дело № 12770/2025 г. по описа на СГС е върнато делото на районния съд за преценка допустимост на частна жалба,инкорпорирана във въззивна жалба,подадена срещу определението на съда,в частта,в която е прекратено производството за разликата над 10209,07 лева до 10209,87 лева.

Софийският районен съд намира,че са налице предпоставки да бъде разпоредено връщането на частната жалба,инкорпорирана във въззивната жалба поради просрочие на същата.

С постановеното съдебно решение е прекратено производството по делото в частта за разликата над 10209,07 лева до 10684,65 лева като в тази част съдът е указал,че съдебният акт има характер на определение и подлежи на обжалване пред СГС с частна жалба в едноседмичен срок.

Призовката до ищеца *** е връчена чрез адв.*** на 02.09.2025 г.,което означава,че едноседмичният срок за обжалване на съдебния акт в частта,в която производството е прекратено е изтекъл на 09.09.2025 г. ( присъствен ден ). Съдът счита,че инкорпориране на частна жалба в рамките на въззивната жалба,подадена на 15.09.2025 г. се явява реализирано извън срока,тъй като както беше посочено срокът за обжалване на прекратителното определение е едноседмичен за разлика от срока за обжалване на съдебното решение,който е двуседмичен,поради което частната жалба подлежи на връщане като просрочена.

Водим от гореизложеното и на основание чл.275,ал.2 от ГПК,вр.чл.262,ал.2,т.1 от ГПК, Софийският районен съд РАЗПОРЕДИ:

В Р Ъ Щ А частна жалба,подадена от *** срещу определение за прекратяване на производството по делото в частта за разликата над 10209,07 лева до 10209,87 лева,инкорпорирана във въззивна жалба,поради допуснато просрочие на частната жалба.

1

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2