Определение № 77 от 01.03.2023, Апелативен съд - Пловдив
- Съд
- Апелативен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 102/2023
- Вид
- Определение № 77
- Подписан
- 01.03.2023
- Състав
- Вера Иванова Иванова, Тодор Илков Хаджиев, Катя Стоянова Пенчева
Цитирани разпоредби
- чл. 214 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 276, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 77 гр. Пловдив, 01.03.2023 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, 3-ТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на първи март през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Вера Ив. Иванова
Членове:
Катя Ст. Пенчева
Тодор Илк. Хаджиев като разгледа докладваното от Тодор Илк. Хаджиев Въззивно частно гражданско дело № 20235000500102 по описа за 2023 година Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.
Образувано е по частна жалба на Ю. Н. Г. против Определение № 812/ 08.11.2022 г. по в. гр. д. № 364/ 2022 г. на ОС – Х., с което е оставено без уважение искането му за изменение на иска чрез увеличаване размера на същия от 10 100 лв. на 250 000 лв. и чрез последващо обективно кумулативно съединяване на иск за имуществени вреди в размер на 60 000 лв.
В жалбата се прави оплакване за незаконосъобразност на обжалваното определение, поради което се иска да бъде отменено.
В срока по чл. 276, ал. 1 ГПК не е постъпил отговор от насрещната страна.
Съдът намира частната жалба за недопустима поради подаването й извън срока по чл. 275, ал. 1 ГПК. Предмет на обжалване е постановано по реда на чл. 214 ГПК определение, с което е оставено без уважение искането на ищеца Ю. Н. Г. за изменение на иска чрез увеличаване на неговия размер от 10 100 лв. на 250 000 лв. и предявяване претенция за имуществени вреди в размер на 60 000 лв. Едноседмичният срок за обжалване по чл. 275, ал. 1 ГПК е започнал да тече на 14.11.2022 г., на която дата пълномощникът на ищеца адв. С.С. е получил препис от постановеното определение, и е изтекъл на 21.11.2022 г. Частната жалба е подадена на 29.12.2022 г., т. е. след изтичане на преклузивния срок по чл. 275, ал. 1 ГПК, което е пречка за разглеждането й 1 по същество поради невъзможност да прояви деволутивен ефект (чл. 262, ал.
2, т. 1 ГПК).
Мотивиран от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ Частна жалба вх. № 97991/ 30.12.2022 г. на Ю. Н. Г. против Определение № 812/ 08.11.2022 г. по в. гр. д. № 364/ 2022 г. на ОС – Х., с което е оставено без уважение искането му за изменение на иска чрез увеличаване размера на същия от 10 100 лв. на 250 000 лв. и чрез последващо обективно кумулативно съединяване на иск за имуществени вреди в размер на 60 000 лв. и ПРЕКРАТЯВА производството по делото.
Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред ВКС в едноседмичен срок от връчването му на страните.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2