Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 30536 от 18.07.2025, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 37786/2025
Вид
Определение № 30536
Подписан
18.07.2025
Състав
ВАЛЕРИЯ БОЯНОВА ВАТЕВА

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 30536 гр. ., 18.07.2025 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 70 СЪСТАВ, в закрито заседание на осемнадесети юли през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: ВАЛЕРИЯ Б. ВАТЕВА като разгледа докладваното от ВАЛЕРИЯ Б. ВАТЕВА Гражданско дело № 20251110137786 по описа за 2025 година

Производството по делото е образувано по искова молба вх. № 14304/09.06.2025г. /по описа на АССГ/ на В. Д. П. с ЕГН ., с адрес: гр. ., ул. „Н.“ № ., срещу И. с БУЛСТАТ ., с предявени обективно съединени искове по чл. 344, ал. 1, т. 1 и по т. 3 от Кодекса на труда /КТ/. Иска се отмяна на Заповед № РД – 15 – 122 / 20.02.2023г. , с която е прекратено трудовото правоотношение на ищеца поради „навършване на 65-годишна възраст – за професори, доценти и доктори на науките, и липса на изключението по пар. 11 от ПЗР на ЗВО“, както и присъждане на обезщетение за оставане без работа за периода от 19.02.2023г. до 09.06.2025г.

Макар че ищецът е посочил, че правното основание е по Закона за защита от дискриминация, съдът квалифицира исковата молба с горните два иска по КТ.

Видно от приложените материали, а и по твърденията на ищеца, заповедта е получена от него на деня на постановяването й – 20.02.2023г. Съгласно чл. 344, ал. 4 от КТ срокът за предявяване на исковете по ал. 1 на същата разпоредба, е тримесечен от връчването на заповедта. Той тече от 20.02.2023г. и е изтекъл най-късно към 01.06.2023г.

Това, че В. Д. П. е водил дела по Закона за защита от дискриминация не означава, че давността за предявяване на исковете по чл. 344 КТ е била прекъсната. Напротив, тя е започнала да тече на 20.02.2023г. и е изтекла три месеца по-късно – на 20.05.2023г.

Давността може да спре или да бъде прекъсната в посочените от закона случаи, каквито приложими за настоящия няма.

Ето защо исковата молба, подадена две години по-късно – на 09.06.2025г., е предявена след като е изтекъл срокът за това и така се явява недопустима. Същата подлежи на връща, а производството – на прекратяване.

Така мотивиран съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА като подадена извън срока по чл. 344, ал. 4 КТ искова молба вх. № 1

14304/09.06.2025г. /по описа на АССГ/ на В. Д. П. с ЕГН ., с адрес: гр. ., ул. „Н.“ № ., срещу И. с БУЛСТАТ ., и ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

Определението подлежи на обжалване пред СГС в седмичен срок от връчването му в препис на ищеца.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2