Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 224 от 23.03.2026, Районен съд - Сандански

Съд
Районен съд - Сандански
Дело
Гражданско дело 106/2026
Вид
Определение № 224
Подписан
23.03.2026
В сила
02.04.2026
Състав
Росица Георгиева Калугерова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 224 гр. Сандански, 23.03.2026 г.

РАЙОНЕН СЪД – САНДАНСКИ, I ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и трети март през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Росица Г. Калугерова като разгледа докладваното от Росица Г. Калугерова Гражданско дело № 20261250100106 по описа за 2026 година взе предвид следното:

С разпореждане № 252 от 10.03.2026г. исковата молба по настоящото дело е оставена без движение поради констатирани нередовности, като съдът е дал подробни и ясни указания за отстраняването им и е определил едноседмичен срок в тази насока.

Разпореждането е редовно връчено на ищците-чрез пълномощника им, на 13.03.2026г. В определения от съда срок, който изтича на 20.03.2026г. , не е депозирана от ищците поправена искова молба.

Съдът, като взе предвид, че ищците не са отстранили визираните нередовности на исковата си молба в определения срок, съобразявайки, че срокът за отстраняване на нередовностите е преклузивен и с изтичането му се преклудират правата на ищците да отстранят недостатъците на исковата си молба, намира, че производството по делото следва да бъде прекратено, а исковата молба върната на ищците. Нередовната искова молба не е в състояние да постави началото на процесуално правоотношение пред първата инстанция, защото гражданският процес е подчинен на строго определени правила, които следва да бъдат спазвани, като гаранция за правилен и стабилен акт.

Водим от горното и на основание чл.129, ал.3 от ГПК, съдът ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА подадената искова молба с вх.№ 1919/09.03.2026г. и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.N 106 по описа за 2026 година на Санданския районен съд.

Определението подлежи на обжалване пред Благоевградския окръжен съд с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на ищците. Да се изпрати на ищците-чрез 1 пълномощника им, препис от определението.

Съдия при Районен съд – Сандански: _______________________ 2